Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   21-05-2021 14:47
Na rynkach finansowych dominującym tematem pozostaje inflacja i jej wpływ na tempo ożywienia gospodarczego. W dniach, w których w kalendarzu wydarzeń ekonomicznych brakuje istotnych publikacji, rynek wycenia ryzyko rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne (w szczególności Fed). W dużej mierze obecne, pozytywne nastroje inwestorów to efekt utrzymywania luźnego policy mix (połączenie polityki fiskalnej i monetarnej). Coraz częściej w debacie ekonomicznej przebijają się jednak głosy, że banki centralne powinny rozpocząć dyskusję o zacieśnianiu polityki, gdyż połączenie dużych wydatków fiskalnych i niskich stóp procentowych może doprowadzić do niekontrolowanego wyskoku inflacji. Rynek z uwagą będzie śledził publikacje makro, a także wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Wydarzenia tygodnia: publikacja dynamiki PKB i wartości zamówień na dobra trwałe z USA, decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii, dynamika PKB z Niemiec.

W kontekście poczynań banków centralnych ciekawie rysuje się nachodzący tydzień na antypodach. W poniedziałek poznamy dane o sprzedaży detalicznej z Nowej Zelandii, a w środę RBNZ zakomunikuje swoją decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Oczekuje się pozostawienia głównych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie (główna stopa procentowa 0,25 proc.). Wartość sprzedaży detalicznej ulegnie niewielkiemu pogorszeniu. W tym kontekście tempo zakupu aktywów przez RBNZ nie powinno ulec zmianie. Notowania NZD/USD poddane będą zatem wahaniom ze względu na nastroje rynkowe.

W dużej mierze nastroje rynkowe zależeć będą od danych z USA, a w nich znajdzie się m.in. dynamika PKB, czy wartość zamówień na dobra trwałe. Oba odczyty zostaną opublikowane w czwartek. W kalendarzu znajdzie się również odczyt PCE Core oraz indeks koniunktury Uniwersytetu Michigan. (piątek). Dane o PKB pokażą dalszą ekspansję gospodarki i powinny uciąć spekulację o wpływie inflacji na tempo ożywienia gospodarczego. Reakcja rynku pozostaje jednak niewiadomą, gdyż mogą przeważyć opinię, że odbudowa gospodarki przybliża termin normalizacji polityki pieniężnej. Fed spogląda jednak przede wszystkim na rynek pracy i jastrzębie wypowiedzi niektórych przedstawicieli nie zmieniają średnioterminowych perspektyw. Wszelkie umocnienia dolara będą moim zdaniem przedwczesną próbą dyskontowania zacieśnienia polityki monetarnej i zostaną relatywnie szybko wygaszone.

Wtorek będzie ważnym dniem dla euro. O 8:00 poznamy dane o dynamice PKB z Niemiec za 1Q21, a o 10:00 indeks koniunktury Ifo. Oczekuje się spadku dynamiki PKB w pierwszym kwartale, jednak dane należą do historycznych i są już uwzględnione w cenach. Ważniejsze będą wskaźniki koniunktury, które wraz z luzowaniem epidemicznych restrykcji pokażą poprawę. Dane z największej europejskiej gospodarki powinny wspierać euro, które i tak wykazuje się dużą siłą. W przypadku kursu EUR/USD kluczowe będzie złamanie 1,2250, które otworzyłoby drogę do przetestowania lokalnych szczytów z 1,2350.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.