Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   12-03-2021 15:19
Spokojniejsza atmosfera wokół rynku obligacji, uchwalenie pakietu fiskalnego w USA o wartości 1,9 mld USD i gołębi przekaz EBC oferują podstawy do przywrócenia apetytu na ryzyko. Wiele zależy jednak, jak w tych wymagających warunkach ustawi się Fed. Środowa decyzja FOMC będzie w centrum uwagi, ale usłyszymy także przekaz od Norges Banku, Banku Anglii i Banku Japonii.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:

Poniedziałek:

  • 09:30 Szwecja – inflacja CPI
  • 10:00 Polska – inflacja CPI
  • 13:30 USA – indeks NY Empire State
  • 13:30 Kanada – produkcja przemysłowa

 

Wtorek:

  • 05:30 Japonia – produkcja przemysłowa
  • 11:00 Niemcy – indeks ZEW
  • 13:30 USA – sprzedaż detaliczna
  • 14:00 Polska – inflacja bazowa
  • 14:15 USA – produkcja przemysłowa

Środa:

  • 11:00 Strefa euro – inflacja HICP
  • 13:30 Kanada – inflacja CPI
  • 13:30 USA – pozwolenia na budowę domów
  • 19:00 USA – stopa procentowa
  • 22:45 Nowa Zelandia – PKB

Czwartek:

  • 01:30 Australia – dane z rynku pracy
  • 10:00 Polska – produkcja przemysłowa
  • 10:00 Norwegia – stopa procentowa
  • 13:00 Wielka Brytania – stopa procentowa
  • 13:30 USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek:

  • Japonia – stopa procentowa
  • 01:30 Australia – sprzedaż detaliczna
  • 10:00 Polska – sprzedaż detaliczna
  • 13:30 Kanada – sprzedaż detaliczna

 

Wydarzenia tygodnia: FOMC, sprzedaż/produkcja z USA/Kanady, ZEW, BoE, Norges Bank, BoJ, rynek pracy z AU, PKB z NZ

Posiedzenie FOMC (wt-śr) będzie głównym wydarzeniem tygodnia. Zakładamy, że Komitet utrzyma bez zmian forward guidance i tempo skupu aktywów, podkreślając, że Fed jest wciąż daleko od osiągnięcia swoich celów i zamierza pozostać akomodacyjny. Jednocześnie w obliczu zatwierdzenia nowego pakietu fiskalnego i postępującego procesu szczepień Fed optymistyczniej będzie patrzył na perspektywy ożywienia. Nawet jeśli nowa projekcja ścieżki stopy procentowej sugeruje wcześniejszy termin podwyżki (jedna w 2023 r.), wciąż będzie to poniżej rynkowej wyceny trzech podwyżek do tego momentu. Prezes Powell może starać się tonować rynkowe oczekiwania, ale nie mamy pewności, czy to wystarczy, by doprowadzić to do tąpnięcia rentowności i osłabienia USD. Jak zwykle pojedyncze frazy mogą decydować o całkowitym wydźwięku posiedzenia.

Spośród danych, luty przyniesie spadek sprzedaży detalicznej (wt) względem wzmocnionego zapomogą fiskalną styczniu, ale kolejne miesiące będą już wzmocnione przez pakiet Bidena, więc dane raczej będą zignorowane. Produkcja przemysłowa (wt) będzie wypadkową wyższej produkcji energii w okresach niskich temperatur oraz zakłóceń dostaw dla przemysłu wytwórczego.

Indeks ZEW (wt) i finalny szacunek HICP (śr) są jedynymi intersującymi publikacjami ze strefy euro. Oczekujemy poprawy wskaźników oceny bieżącej i przyszłych oczekiwań, gdyż rosnąć powinien optymizm inwestorów na bazie luzowania niektórych restrykcji w Europie, ale też poprawy perspektyw USA (pakiet fiskalny, szczepienia). Lepsze dane mogą dać przejściowe wsparcie dla EUR, ale dla kierunku EUR/USD więcej będzie zależeć od generalnego sentymentu i pozycji USD.

Nie oczekujemy znaczących zmian w stanowisku Banku Anglii (czw). Poprzednim razem otrzymaliśmy jastrzębie sygnały w formie niechęci do ujemnych stóp procentowych, a ostatnie komentarze prezesa Baileya oraz Haldane’a sugerują tolerancje dla wyższych rentowności obligacji jako przejaw oczekiwań poprawy wzrostu gospodarczego i odbicia inflacji. Postępujące tempo szczepień prawdopodobnie wpłynie na poprawę oceny perspektyw gospodarczych. W komunikacie jest potencjał do pozytywnego wpływu na GBP.

Posiedzenie Norges Banku (czw) może być jednym z bardziej interesujących. Ostatni odczyt CPI zaskoczył skokiem do 26-mies. szczytu (3,3 proc.) w ślad za wyższymi cenami energii. Niepewność wokół perspektyw gospodarczych stopniowo słabnie, na co wpływają wyższe ceny wydobywanej ropy naftowej oraz postępujący program szczepień. W obliczu tych zmian Norges Bank powinien dokonać zmian w ścieżce stopy procentowej i zasygnalizować pierwszą podwyżkę w IV kw. 2021 r. Bardziej jastrzębi wydźwięk rewizji będzie katalizatorem dla umocnienia NOK.

Z Polski otrzymamy serię odczytów miesięcznych od inflacji (pon, wt), przez saldo bieżące (wt), rynek pracy (śr), produkcję przemysłową (czw) po sprzedaż detaliczną (pt). Z najważniejszych, produkcja powinna trzymać się mocno (co sugeruje silny wynik PMI), a sprzedaż detaliczna pozostanie przytłumiona pomimo luzowania restrykcji. Pomimo mocnego wzrostu cen w ujęciu miesięcznym (0,6 proc.), efekty statystyczne ustabilizują wskaźnik roczny na 2,6 proc. Fundamenty gospodarki są dla złotego drugorzędnym czynnikiem przy większej uwadze wpływ nastrojów zewnętrznych, trzeciej fali zachorowań na COVID-19 i niepewności przed wyrokiem SN ws. kredytów frankowych. Złoty przy 4,60 za euro jest tani, ale nagromadzenie czynników ryzyka opóźnia odreagowanie.

Bank Japonii (pt) przedstawi wnioski z przeglądu polityki pieniężnej. Możliwe jest poluzowanie warunków skupu aktywów nieobligacyjnych (ETF, REIT), co w praktyce będzie oznaczać mniej zakupów. Z uwagi na ostatnią presję na wzrost rentowności, BoJ prawdopodobnie zdecyduje się na rozszerzenie dopuszczalnego przedziału wahań względem celu dla 10-letnich rentowności. Razem decyzje nie powinny nieść silnych implikacji dla JPY. Kontynuacja wzrostów na rynku akcji i wyższe rentowności obligacja USA są zestawem sprzyjającym dalszym wzrostom USD/JPY.

Z innych planowanych odczytów, raport z rynku pracy Australii (czw) prawdopodobnie pokaże kolejne solidne wyniki, podkreślając kontynuowaną poprawę sytuacji gospodarczej. Weszliśmy w okres, kiedy dane makro będą coraz częściej budować pozytywne tło dla trendu reflacyjnego, co może wzmacniać rajd ryzyka i aprecjację AUD. Na tych samych założenia inwestorzy będą przyglądać się odczytowi PKB z Nowej Zelandii (śr). W Kanadzie styczniowe dane o produkcji przemysłowej (pon) i sprzedaży detalicznej (pt) będą obciążone wpływem lockdownu, ale słabe dane powinny być już ujęte w cenie CAD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.