Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   18-12-2020 16:47
Po obu stronach Atlantyku negocjatorzy spędzą weekend na szukaniu porozumienia – w sprawie brexitu i pakietu fiskalnego. Sukcesy w obu kwestiach mogą być ostatnimi impulsami do poderwania ryzykownych aktywów, zanim rynki obejmie okołoświąteczny marazm. Publikacje makro powinny zejść na dalszy plan, gdyż bardziej niż raporty historyczne liczą się oczekiwania poprawy ożywienia w przyszłym roku z pomocą szczepionki.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: pakiet fiskalny USA, indeksy zaufania konsumentów, dochody/wydatki Amerykanów, brexit

W USA negocjacje pakietu pomocowego zostały przeciąganie na weekend. Kongresmeni skupili wysiłki na wypracowaniu krótkoterminowej rezolucji budżetowej, by od jutra nie doszło do government shutdown. Podkreśla to jednak determinację polityków w kierunku uchwalenia obu rzeczy jednocześnie, w rezultacie implikuje chęć do porozumienia w spawie pakietu pomocowego. Kompromis między Demokratami i Republikanami poprawi perspektywy gospodarki USA i da pretekst do rajdu ulgi Wall Street i innych ryzykownych aktywów, choć dla USD będzie to negatywny impuls.

Spośród danych makro, finalny odczyt PKB za III kw. nie znaczy już nic, kiedy większa uwaga spada na wpływ obecnej fali zachorowań na kondycję gospodarki w IV kw. oraz perspektywy odbicia w 2021 r. przy rozpowszechnianiu szczepionki. Jak złe są nastroje wśród Amerykanów pozwolą ocenić indeksy zaufania konsumentów (wt, śr). Brak wsparcia fiskalnego przełoży się na spadek przychodów osobistych Amerykanów w listopadzie . Wydatki prawdopodobnie też spadły, co sugeruje rozczarowujący raport o sprzedaży detalicznej za ten sam miesiąc.

Indeks nastrojów konsumentów (pon) to jedyna w miarę istotna publikacja z Eurolandu, choć raczej bez większego wpływu na euro. EUR/USD pozostanie forexowym barometrem nastawienia do ryzyka, więc przy mocniejszym zrywie rynku akcji, EUR/USD może być pociągnięty wyżej.

Który to już raz negocjacje brexitu zostały odsunięte na kolejny niedzielny deadline. Tym razem Parlament Europejski wyznaczył termin na niedzielę o północy dla ratyfikacji porozumienia, choć zaznaczył, że nie jest to deadline dla negocjacji. Powiedział bym, że cały proces nie może być już bardziej zagmatwany, ale z drugiej strony nie chcę nie doceniać fantazji polityków z Wielkiej Brytanii i UE. Po weekendzie powinniśmy być bogatsi o wnioski z kolejnej rozmowy brytyjskiego premiera Johnsona i szefowej Komisji Europejskiej von der Leyen. Przed weekendem GBP koryguje optymizm z poprzednich dni na wypadek szokujących nagłówków w poniedziałek. Ogólnie jednak inwestorzy wierzą w porozumienie i  w dużej części już taki scenariusz zdyskontowali.

Z Polski otrzymany dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej (pon) oraz podaży pieniądza (wt) i stopie bezrobocia (śr). Nie spodziewamy się reakcji złotego na dane. Ważniejsze może być uważne śledzenie kursu, czy NBP nie zamierza ponownie interweniować na rynku złotego. Po piątkowej akcji sprzedaży PLN pojawiło się wiele pytań, jaki jest cel działań. Wątpimy, aby taka polityka okazała się skuteczna. Jeśli na rynkach zewnętrznych podtrzymają się pozytywne nastroje i apetyt na ryzyko wywołany oczekiwaniami szybszego ożywienia gospodarczego w 2021 r., osłabiony złoty jest tak naprawdę zaproszeniem inwestorów do wejścia na polski rynek po niższej, bardziej atrakcyjnej cenie.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.