Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   11-12-2020 16:52
Chociaż rynki w tym okresie mogą podlegać wahaniom nastrojów pod presją przesadnego, jednostronnego pozycjonowania, generalne nastawienie pozostaje pozytywne w oparciu o oczekiwania przyspieszenia ożywienia przy normalizacji warunków ekonomicznych z pomocą szczepionek. Krótkoterminowo inwestorom przyjdzie meandrować pośród czynników ryzyka. Kolejny tydzień przynosi kontynuację brexitowej tragedii, aktualizację PMI z Europy i USA, a także decyzję Fed.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: Fed, produkcja/sprzedaż z USA, PMI, Ifo, brexit, BoE, Norges Bank, SNB, BoJ

Ostatnie w tym roku posiedzenie Fed (wt-śr) nie powinno przynieść ogłoszenia nowych narzędzi, ale spodziewamy się zmian w strukturze prowadzonego skupu aktywów w formie położenia nacisku na skup papierów o dłuższym okresie zapadalności, by przeciwdziałać wzrostowi rentowności na długim końcu krzywej. W ten sposób Fed będzie chciał zadbać o utrzymanie łagodnych warunków finansowych i przeciwdziałania wzrostowi oczekiwań silnego przyspieszenia ożywienia, kiedy dostępna będzie już szczepionka przeciw COVID-19. O ile nie pojawi się inna niespodzianka, decyzja Fed powinna zostać przyjęta neutralnie. Z danych, produkcja przemysłowa (wt) i sprzedaż detaliczna (śr) powinny wskazać na pogorszenie aktywności w obliczu wzrostu liczby zachorowań, choć brak ogólnokrajowych restrykcji implikuje relatywnie łagodne uderzenie. Inwestorzy czekają też na ustalenia w kwestii pakietu fiskalnego, które mają się pojawić do 18 grudnia. Byłby to ostatni pozytywny impuls dla aktywów ryzykownych przed świąteczną przerwą.

W Europie tydzień przynosi aktualizację wskaźników aktywności gospodarczej (śr). W grudniu niektóre kraje zaczęły luzować restrykcje, co powinno przynieść stabilizację, jeśli nie odbicie w odczytach PMI. Ale np. w Niemczech restrykcje zostały zaostrzone, więc tamtejszy sektor usługowy pozostanie w kontrakcji. W innych krajach odczyty poniżej 50 pkt. powinny się utrzymać. Na pocieszenie, przemysł powinien utrzymać solidne tempo ekspansji na oczekiwaniach przyspieszenia wzrostu w przyszłym roku. Po tym, jak EBC na grudniowym posiedzeniu powstrzymał się od werbalnego zahamowania aprecjacji EUR, przed walutą pozostaje wzrostowy potencjał, choć wysoki pułap EUR/USD podtrzymuje ryzyko korekty.

Bank Anglii w listopadzie dokonał ekspansji monetarnej, powiększając program skupu aktywów o 150 mld GBP, zatem na grudniowym posiedzeniu (czw) nie oczekujemy dalszego luzowania. W komunikacie uwaga skupi się na ocenie przez BoE ostatnich zmian w gospodarce (lockdown 2.0), postępów w pracach nad szczepionka i ryzyka brexitu. Ten ostatni temat będzie kluczowym determinantem zmienności GBP w kolejnych dniach. W niedzielę 13 grudnia ma dojść do kolejnej rozmowy premiera Wielkiej Brytanii Johnsona i szefowej KE von der Leyen. Brak porozumienia do tego czasu oznacza wzrost ryzyka bezumownego brexitu po 31 grudnia, choć prawdopodobnie skończy się prowizorycznym przedłużeniem warunków okresu przejściowego o co najmniej 6 miesięcy. Huśtawka na funcie nie zwalnia.

Norges Bank (czw) utrzyma politykę bez zmian, ale powinien być bardziej optymistyczny w ocenie perspektyw gospodarczy, kiedy pojawiła się nadzieja na dystrybucję szczepionki. Bank jednak nie wyzbędzie się ostrożnego podejścia do strategii i prawdopodobnie podtrzyma prognozę ścieżki sugerującą pierwszą podwyżkę dopiero w 2022 r. Podobnie Szwajcarski Bank Narodowy nie zmieni nic w swoim przekazie, szczególnie że EUR/CHF jest na tym samym poziomie, co podczas wrześniowego posiedzenia. Frank wciąż jest „wysoce wyceniany”, a SNB powtórzy gotowość do interwencji, nawet jeśli po cichu liczy, że ożywienie gospodarze w Europie przyniesie silniejsze odpływy kapitału z CHF. Jednocześnie gospodarka potrzebuje ujemnych stóp procentowych. Dla CHF, jako bezpiecznej przystani dla Europy, ważniejsze mogą być dalsze perypetie z brexitem niż decyzja SNB.

Obfity kalendarz danych z Polski, gdzie interesujące mogą być przede wszystkim zmiany na rynku pracy (czw) oraz dynamika produkcji przemysłowej (pt) za listopad, kiedy gospodarka borykała się z covidowymi restrykcjami. Powinniśmy zobaczyć negatywne zmiany w zatrudnieniu w związku redukcją wymiaru etatu lub zwolnieniami w sektorze usług. Przemysł był mniej dotknięty restrykcjami, ale oczekiwania dotyczące popytu mogłyby przyhamować zamówienia. Ogólnie jednak rynek złotego będzie skupiony na dyskoncie poprawy warunków gospodarczych na przyszłość, szczególnie że po porozumieniu w sprawie unijnego budżetu Polska nie utraci pieniędzy z Funduszu Naprawczego. EUR/PLN stoi przed szansą dalszych spadków w kierunku 4,40, o ile apetyt na ryzyko znajdzie miejsce na jeszcze jeden zryw przed świąteczną przerwą.

Bank Japonii (czw-pt) nie powinien dokonać większych zmian w swojej polityce ponad przedłużenie programów wsparcia pożyczkowego w związku z pandemią. Perspektywy wzrostu i inflacji pozostają niepewne w obliczu wzrostu liczby zachorowań w Japonii, a banki centralne generalnie nie opierają swojej polityki na nadziejach poprawy sytuacji przez szczepionki. W rezultacie BoJ powinien wybrzmiewać gołębio, ale nie na tyle, by wygenerować świeżą presję na JPY.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.