Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: CPI/wnioski z USA, ZEW z Niemiec, PKB z Eurolandu, brexit, PKB/rynek pracy z Wlk. Bryt., PKB z Polski, RBNZ
W USA porządkowanie kwestii związanych z wyborami zepchnie na dalszy plan dane makro. Główną publikacją będzie CPI (czw), choć show może skraść raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (czw), jeśli wskaże na zwrot w trendzie z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. Awersja do ryzyka związaną z wirusem może zahamować osłabienie USD i przerwać euforię związaną z rozstrzygnięciem wyborów, gdzie wygrana Bidna przy podzielonym Kongresie implikuje brak istotnych zmian w polityce podatkowej i regulacyjnej.
Niemiecki indeks ZEW (wt) i rewizja PKB ze strefy euro (pt) są najważniejszymi publikacjami. Zaostrzenie restrykcji w Europie będzie ciążyć na subindeksie oczekiwań ZEW, podczas gdy wskaźnik oceny bieżącej pozostanie także spadnie głębiej w ujemne wartości. Drugi odczyt PKB z Eurolandu potwierdzi silne odbicie, choć staje się już pewne, że trend nie zostanie podtrzymany w ostatnich miesiącach roku. Prezes EBC Lagarde będzie gospodarzem forum banków centralnych, gdzie będzie gościć m.in. szefa Banku Anglii Baileya i prezesa Fed Powella. Przemówienia w środę i czwartek. Krótkoterminowy kierunek EUR będzie mocno uzależniony od skali przeceny USD, gdyż EUR/USD jest barometrem rynkowego apetytu na ryzyko.
Następny tydzień może pozwolić skupić się na wydarzeniach politycznych innych niż z USA. Rozmowy brexitowe są kontynuowane z połową listopada wyznaczoną jako deadline. To oznacza, że przyszły tydzień powinien przynieść końcowe ustalenia, choć pozostało kilka spornych kwestii. Dane z rynku pracy (wt) i PKB za wrzesień (czw) tracą na znaczeniu jako nieaktualne w obliczu nowego lockdownu. Rynek GBP czeka na finisz rozmów brexitowych z silnym przekonaniem o porozumieniu.
W Polsce dalej pozostajemy w trybie śledzenia rozwoju pandemii. Utrzymanie trendu wzrostowego dziennej liczby zakażonych może skutkować ogłoszeniem narodowej kwarantanny. Aktualne skupienie uwagi na wyborach w USA i przesiadka inwestorów na sprzedaż USD pomaga złotemu i innym walutom rynków wschodzących, ale gdy ten trend osłabnie, lokalne zagrożenia wirusowe mogą ponownie uderzać w złotego. Wstępny szacunek PKB za III kw. (pt) powinien dowodzić silnego odbicia, choć dla polskich aktywów już liczą się perspektywy spadku PKB w IV kw.
Na Antypodach uwaga będzie na decyzji Banku Rezerwy Nowej Zelandii (śr). Stopa procentowa pozostanie bez zmian przynajmniej do wiosny, a teraz bank przedstawi założenia programu Funding for Lending. Taki układ umniejsza krótkoterminowe ryzyka dla NZD, ale wydźwięk komunikatu może sugerować, jak bardzo prawdopodobne są ujemne stopy procentowe w 2021 r. W Australii indeks zaufania konsumentów (śr) powinien utrzymać tryb odbudowy po wakacjach, choć mocny skok w październiku ustawia wysoko poprzeczkę dla dalszej poprawy. Dla AUD i reszty ryzykownych walut większe znaczenie może mieć generalny sentyment budowany na rozstrzygnięciach wyborów w USA.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne