Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   09-10-2020 15:47
Rynki skoncentrowały uwagę na wyścigu prezydenckim i perspektywach porozumienia fiskalnego w USA. Giełdy wyceniają przejęcie kontroli przez Demokratów, ale rynek walutowy powściąga apetyt na ryzyko, szacując zagrożenia z tytułu braku świeżego bodźca w obliczu drugiej fali pandemii. W następnych dniach dane o aktywności pozwolą określić, jak pilne jest wsparcie fiskalne.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: święto w USA/Kanadzie, koniunktura/CPI/sprzedaż z USA, ZEW z Niemiec, produkcja z Eurolandu, brexit, bilans handlowy z Chin, rynek pracy z Australii

W USA tydzień zaczyna się z opóźnieniem w związku z obchodami Dnia Kolumba w poniedziałek. Dalej ważniejsze niż dane będą czynniki polityczne – negocjacje fiskalne i wybory. Administracja Trumpa zasugerowała otwartość dla uzgodnienia większego pakietu, ale przełom z pewnością nie jest bliski. Na 15 października zaplanowana jest druga debata prezydencka, ale w związku z diagnozą Trumpa, debata ma być wirtualna, czemu sprzeciwia się prezydent. Oba tematy pozostają rozwojowe. Pośród danych interesujące będzie, czy wskaźniki koniunktury (czw) i sprzedaż detaliczna (pt) wskażą na wytracanie wakacyjnego rozpędu. Przy skupieniu uwagi Fed na nowym modelu uśrednionego celu inflacyjnego, inwestorzy będą także analizować CPI (wt) i oczekiwania inflacyjne (pt).

Niemiecki indeks ZEW (wt) powinien wskazać na poprawę po stronie komponentu sytuacji bieżącej, biorąc pod uwagę, że przyrost nowych zakażeń COVID-19 w kraju odbywa się w bardziej kontrolowany sposób niż w innych częściach Europy, a rząd nie wprowadził jeszcze surowych ograniczeń. Z drugiej strony jesienna fala pandemii stawia pod znakiem zapytania perspektywy rozwoju gospodarczego na kontynencie, co powinno rzutować na spadek subindeksu oczekiwań. Po produkcji przemysłowej dla całego bloku (śr) oczekuje się wzrostu na bazie jeszcze wówczas dobrych wyników PMI. EUR/USD pozostaje barometrem nastrojów względem ryzyk z USA (pakiet fiskalny, wybory) i tutaj należy szukać drogowskazu dla kursu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyznaczył 15 października na deadline dla porozumienia handlowego z UE, jednak strona unijna nie zamierza poddać się presji i prędzej pozwoli Johnsonowi odejść od rozmów niż zrezygnować że swoich postulatów. Porozumienie w przyszłym tygodniu byłoby dużą niespodzianką, której rynek jeszcze nie wycenia, nawet jeśli funt pozostaje względnie stabilny przy nadziejach na końcową ugodę (choć raczej dopiero w listopadzie).

W Polsce oczekuje się potwierdzenia odbicia CPI do 3,2 proc. (czw) i wzrostu inflacji bazowej do 4,1-4,2 proc. (pt). Dane o saldzie na rachunku bieżącym (śr) powinny wskazać na utrzymanie dużej nadwyżki w sierpniu – pozytywny czynnik wspierający walutę. Hamulcem dla umocnienia złotego może być ostrożność inwestorów w obliczu zaostrzenia restrykcji krajowych w obliczu wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Nawet jeśli druga fala pandemii jest powszechnym ryzykiem w całej Europie, inwestorzy wykazują większą skłonność do redukcji ekspozycji na aktywa rynków wschodzących.

Poza głównymi rynkami kalendarz nie oferuje wiele. Ożywienie popytu na towary Chin powinno znaleźć odbicie we wrześniowych danych z handlu zagranicznego (wt). To dane bardziej istotne dla juana, niż zwiastun poprawy ekonomicznej w gospodarkach rozwiniętych, które są teraz na etapie oceny skutków drugiej fali pandemii. W Australii indeks zaufania konsumentów (śr) i dane z rynku pracy (czw) mogą dołożyć się do oczekiwań na luzowanie polityki RBA w przyszły miesiącu. Ostatnie trzy miesiące przyniosły silniejszy od oczekiwań przyrost zatrudnienia i teraz oczekiwane jest osłabienie trendu. Rozczarowania w ograniczonym stopniu będą szkodzić AUD, biorąc pod uwagę już zrealizowane wysokie dyskonto obniżki stopy kasowej RBA. W środę przemawia prezes RBA Lowe, ale temat wystąpienia jest nieznany. W Kanadzie poniedziałek jest dniem wolnym z okazji Święta Dziękczynienia.     

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.