Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   05-06-2020 16:43
Ponowne otwieranie gospodarek i oczekiwania szybszego odbicia gospodarczego pozostają dominującą siłą dla rynku i przyćmiewającą czynniki ryzyka związane z protestami USA, koronawirusem i napięciami geopolitycznymi. Apetyt na ryzyko wyprzedza sygnały płynące z danych makro, ale póki rajd na rynku akcji i osłabienie USD utrzymują wysokie tempo, nic nie może ich zatrzymać. Tylko czas pokaże, na ile starczy paliwa do optymizmu, gdyż nadchodzące publikacje danych nie powinny przeszkadzać.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: FOMC, szczyt Eurogrupy, PKB z Wielkiej Brytanii, indeksy nastrojów z USA /Australii/Nowej Zelandii, handel i CPI z Chin

W USA indeks nastrojów małych przedsiębiorstw (wt) powinien odbić, choć wciąż pozostanie blisko rekordowych minimów. Inflacja CPI (śr) pozostanie słaba przez spadki cen energii i ograniczony popyt. Dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (czw) powinny potwierdzać, że rynek pracy minął już dno i przechodzi do odbicia w zmianie zatrudnienia. Wpływa to też na poprawę nastrojów konsumentów, na co powinien wskazać indeks Uniwersytetu Michigan (pt). Po posiedzeniu FOMC (śr) oczekuje się utrzymania dotychczasowego tonu, kontynuacji programu płynnościowych przy podtrzymaniu gotowości do działania, jeśli będzie to konieczne dla wsparcia ożywienia. Interesujące mogą być nowe prognozy gospodarcze Fed (pierwsze od grudnia) oraz oczekiwania członków Komitetu wobec przyszłej ścieżki stóp procentowych. Głównym przekazem powinno być jednak status quo z neutralnym wpływem dla USD, ale pozytywnym dla ryzyka.

Dane w strefie euro skupione są wokół produkcji przemysłowej z Niemiec (pon) i całego boku (pt). Pogłębienie spadku w kwietniu jest oczekiwane i nie powinno zachwiać pozycją EUR. Finalny odczyt PKB za I kw. (wt) jest już zapisem odległej historii. Więcej zainteresowania powinno towarzyszyć czwartkowemu spotkaniu ministrów finansów strefy euro, gdzie omawiane będą szczegóły funduszu naprawczego. Sygnały oporów niektórych państw przeciwko hojności pakietów pomocowych będą odebrane negatywnie.

W Wielkiej Brytanii kwietniowe dane o PKB (pt) pokażą najsilniejszy skutek lockdownu i spadek w ujęciu miesięcznym o prawie 20 proc. Jednak z perspektywy rynków finansowych i funta, załamanie jest już w cenach, a obecnie dyskontuje się tempo odbicia gospodarczego. GBP bez wątpienia jest jedną z walut najmocniej korzystających na zmianie nastawienia inwestorów do ryzyka. Nie przeszkadza nawet brak postępów w toczących się na boku negocjacjach brexitu.

W Polsce jedynym „wydarzeniem” będzie czwartkowe święto. Dzień bez udziału krajowych inwestorów, to zawsze ryzyko obniżonej płynności i podwyższonej zmienności, jeśli pojawi się do takowej impuls. Poza tym złoty przeszedł w fazę stabilizacji po ostatniej fali umocnienia i w nadchodzących dniach oczekujemy konsolidacji powyżej 4,40.

W nadchodzących dniach uwaga może być poświęcona danym z Chin, by ocenić jak szybko postępuje normalizacja warunków gospodarczych. Dane o eksporcie (nd) będą obciążone spadkiem zamówień z gospodarek rozwiniętych ogarniętych lockdownem. Opóźniony efekt niskich cen ropy zaniży dynamikę importu. Po odczytach CPI i PPI będzie można ocenić, czy nasiał się popyt wewnętrzny. Oznaki zdrowienia Chin mogą dołożyć się do czynników sprzyjających apetytowi na ryzyko.

W Australii po ostatnim załamaniu spodziewana jest poprawa we wskaźnikach nastrojów biznesu (wt) i konsumentów (śr) w związku z odmrożeniem działalności gospodarczej. Podobnych sygnałów oczekuje się po indeksie zaufania biznesu z Nowej Zelandii (wt). W rezultacie AUD i NZD mogą dostać dodatkowego impulsu do umocnienia w ramach trwającego rajdu. W Kanadzie kalendarz na przyszły tydzień nie zawiera ważnych publikacji, stąd dla CAD najważniejszy pozostanie sentyment rynkowy i wskazówki z rynku ropy naftowej. Jeśli weekendowe posiedzenie OPEC+ przyniesie decyzje o przedłużeniu ograniczeń wydobycia, CAD powinien pozostać mocny.  

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.