Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   03-01-2020 15:55
Na koniec tygodnia napięcia geopolityczne skupiły na sobie uwagę i w obliczu wyśrubowanych wycen ryzykownych aktywów zmieni to podejście do interpretacji danych makro. Teraz najmniejsze rozczarowanie będzie poddawać w wątpliwość słuszność ostatniego rajdu, podczas gdy tylko wysokie pozytywne niespodzianki będą w stanie uchronić hossę. Punktów zaczepienia nie będzie zbyt wiele: PMI z Chin, produkcja i zamówienia przemysłowe z Niemiec, ISM i raport z rynku pracy USA.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: PMI/ISM dla usług, NFP, CPI z Eurolandu/Polski/Chin, produkcja/zamówienia z Niemiec, RPP, sprzedaż detaliczna z Australii, rynek pracy z Kanady

W USA po ISM dla usług (wt) oczekuje się wzrostu, do czego skłaniają dobre odczyty regionalnych wskaźników koniunktury. Powinno to pozwolić na zakotwiczenie ISM blisko 55, co odpowiada wzrostowi gospodarczemu blisko potencjalnego. Raport NFP (pt) najprawdopodobniej pokaże wolniejszą dynamikę zatrudnienia niż w listopadzie (266 tys.) – prognoza na 163 tys. pozwoli na utrzymanie stopy bezrobocia na 3,5 proc. Kolejny silny wzrost płac (0,3 proc. m/m) umocni Fed w neutralnej postawie. Każde potknięcie w danych będzie napędzać osłabienie USD przy asymetrii oczekiwań wobec polityki pieniężnej.

W Eurolandzie uwaga skupi się na inflacji CPI (wt) i danych z niemieckiego przemysłu (śr, czw). Efekty niskiej bazy cen energii podbiją CPI z 1 proc. do 1,3 proc., ale inflacja bazowa (ważniejsza dla EBC) pozostanie bez zmian na 1,3 proc. Niemiecka produkcja powinna odbić w listopadzie po dwóch miesiącach spadków, co byłoby spójne z już opublikowanymi ankietami aktywności za grudzień (Sentix, Ifo). EUR potrzebuje solidnego tła marko dla wzrostów.

W Wielkiej Brytanii PMI dla usług (pon) prawdopodobnie rozczaruje tak samo, jak już to uczyniły wskaźniki z przemysłu i dla budowlanki. Niezależnie od wyniku, ponieważ Wielka Brytania zaczęła wypuszczać wstępne szacunki w połowie miesiąca, znaczenie finalnych odczytów jest mniejsze. Po Nowym Roku wracamy do tematu brexitu, a w przyszłym tygodniu mają się odbyć pierwsze rozmowy premiera Johnsona z szefową KE von der Leyen (śr) inaugurujące negocjacje handlowe. Od tego, w jakich nastrojach obie strony opuszcza spotkanie, będzie zależeć, jak rynek oceni szanse powodzenia negocjacji.

W Polsce spodziewamy się dalszego przyspieszenia inflacji CPI do 2,8 proc. r/r (wt) przy silnym skoku cen żywności. To w połączeniu z podwyżkami cen energii na początku 2020 r. wypchnie inflację poza cel NBP, ale wyskok powinien być przejściowy i w II połowie roku inflacja powróci w okolice 2,5 proc. Podobnego zdania powinna być Rada Polityki Pieniężnej, która na styczniowym posiedzeniu (wt-śr) potwierdzi neutralne nastawienie i brak chęci do zmiany stóp procentowych w tym i przyszłym roku. W rezultacie dla złotego czynniki zewnętrzne będą odgrywać kluczową rolę z przewagą tych negatywnych.

Caixin PMI dla usług (pon) nie jest tak ważne, jak wskaźniki z przemysłu, ale interesującym będzie, jak inne segmenty radzą sobie w obliczu trudności pro-eksportowych gałęzi gospodarki. Spadek cen żywności (czw) zwiększa pole manewru dla Ludowego Banku Chin w obszarze wspierania wzrostu ekspansywną polityką pieniężną. Czekamy też na nowe informacje o możliwym terminie podpisania porozumienia Pierwszej Fazy. Prezydent Trump nadmienił 15 stycznia, ale Pekin na razie milczy.

W Australii sprzedaż detaliczna (pt) jest wyróżniającą się publikacją. Poluzowanie warunków kredytowych przez RBA powinno przekładać się na wzmocnienie popytu konsumpcyjnego. Z drugiej strony szalejące w Australii pożary będą obciążeniem dla gospodarki, więc głosy za dalszym luzowaniem polityki monetarnej nie ucichną. AUD ma za sobą silny rajd z końcówki roku i przy skoku awersji do ryzyka jest pierwszy w kolejności do korekty. W podobnej sytuacji znajduje się NZD.

W Kanadzie rynek pracy (pt) ma za sobą fatalną passę dwóch miesięcy ze spadkiem zatrudnienia i po grudniu oczekuje się odbicia (prog. 32 tys.), co pozwoli na spadek stopy bezrobocia z 5,9 proc. do 5,8 proc. To powinno wystarczyć, by utrzymać neutralne nastawienie BoC, dopóki inflacja pozostaje blisko celu. Poza tym sądzimy, że dla CAD awersja do ryzyka może być bardziej odczuwalna niż pomoc z tytułu wyższych cen ropy.    

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.