Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   18-10-2019 12:20
Jeśli ryzyka wojen handlowych i brexitu przygasną, rynki mogą znaleźć pretekst do podtrzymania pozytywnych nastrojów. Jednak dane o koniunkturze na świecie (PMI z Eurolandu/USA, indeks Ifo z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe z USA) prawdopodobnie przypomną, że jeszcze daleko do pełnego optymizmu. Interesujące będzie też, jak sytuację widzą bankierzy centralni w Eurolandzie, Szwecji i Norwegii.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: brexit, EBC, Ifo z Niemiec, PMI z Eurolandu/USA, zamówienia na dobra trwałe z USA, Norges Bank, Riksbank, wybory w Kanadzie

Dla GBP wszystko zależy do tego, czy w najbliższą sobotę brytyjski parlament przyjmie projekt porozumienia brexitu. Premier Johnson nie ma wystarczającej liczby głosów swojej partii, a północnoirlandzka partia DUP nie chce poprzeć umowy. Wynik może się rozbijać o indywidualne głosy posłów opozycji. W poniedziałek funt może być w niebie lub piekle, a implikacje (pozytywne lub negatywne) będą dotyczyć wszystkich europejskich rynków.

W strefie euro dane dostarczą aktualizacji stanu aktywności gospodarczej. Odbicie w indeksach PMI (czw) oraz w niemieckim Ifo (pt) wydają się warunkiem koniecznym dla podtrzymania umocnienia EUR i wzrostów na rynku akcji. Posiedzenie EBC (czw) nie powinno przynieść zapowiedzi nowych narzędzi po tym, jak dopiero co otrzymaliśmy obszerny pakiet stymulacyjny. Prezes Draghi będzie miał ostatnią szasnę, by zaapelować o włączenie się polityki fiskalnej do wzmocnienia ożywienia i inflacji, ale bardziej będzie to przekaz symboliczny niż mogący ruszyć rynkami.

W USA zamówienia na dobra trwałe (czw) powinny potwierdzić słabość, która wcześniej przebijała się z indeksów ISM. Patrzące w przyszłość indeksy PMI (czw) mogą być trudne do zinterpretowania, gdyż dane były zbierane zanim jeszcze usłyszeliśmy o częściowym porozumieniu USA-Chiny. Dodatkowo strajk w sektorze motoryzacyjnym będzie zaburzał wyniki. Sądzimy, że nawet pozytywne zaskoczenia nie powinny odwieść Fed od decyzji o obniżce stóp procentowych w następnym tygodniu, ale jest to już częściowo ujęte w wartości USD.

Norges Bank powinien pozostawić stopę depozytową bez zmian na 1,50 proc. (czw). Będzie to spójne z przekazem, jaki otrzymaliśmy po wrześniowej podwyżce oraz z przedstawioną wówczas projekcją. Choć ostatnie dane o aktywności gospodarczej miejscami rozczarowały, większym problemem dla Norges Banku może być podtrzymywana przecena NOK. Jednak w obecnym otoczeniu jest mało realne, aby bank centralny wysyłał jastrzębie sygnały i w ten sposób zawrócił trend korony.

W Szwecji Riksbank (czw) do niedawna miał jeszcze plany podwyżki stopy procentowej nawet w tym roku. Jednak spowolnienie uwidaczniające się w danych makro nakazuje odłożyć te plany na bok. Jeśli Riksbank zamierza się trzymać ambitnych planów zacieśniania będzie to niespodzianka dla sceptycznie nastawionego rynku.

Z Polski napłyną ostatnie dane za wrzesień: sprzedaż detaliczna (pon), podaż pieniądza (wt) i stopa bezrobocia (śr). Pomimo spodziewanego spadku sprzedaży m/m w szerszym ujęciu trendy w konsumpcji pozostają stabilne, a spadek stopy bezrobocia przemawia za wzmocnieniem dochodu rozporządzalnego. Dla złotego większe znaczenie będzie miał ogólny klimat w Europie wynikający z rozstrzygnięć w sprawie brexitu. Im szybsze porozumienie, tym większe szanse na mini-rajd ulgi złotego w stronę 4,27 za euro.

W wojnie handlowej USA i Chin zapanowało zawieszenie broni, ale dopóki ostateczne podpisy pod częściowym porozumieniem nie zostały postawione, zawsze jest pole do skomplikowania relacji. Jednak biorąc pod uwagę, że prezydent Trump jest obecnie zaangażowany w spór z Turcją, przynajmniej krótkoterminowo Chiny nie powinny być źródłem negatywnym informacji.

AUD odbił w minionym tygodniu, znajdując wsparcie w niższym od oczekiwań odczycie stopy bezrobocia. Szanse na cięcie stopy kasowej przez RBA w listopadzie znacząco spadły. Jeśli czynniki globalne pozostaną sprzyjające, AUD zyska paliwo do dalszego umocnienia. W Nowej Zelandii mamy dane o bilansie handlowym (wt). Spodziewane skurczenie deficytu będzie korzystnym argumentem za podtrzymaniem odbicia kiwi.

W poniedziałek Kanada przeprowadza wybory parlamentarne. Partia Liberalna premiera Justina Trudeau oraz Konserwatyści pod wodzą Andrew Sheera idą łeb w łeb. Reelekcja Trudeau jest spodziewanym wynikiem, ale gdyby wygrał Sheer CAD może zareagować negatywnie w związku z niepewnością o kształt przyszłej polityki gospodarczej. Z drugiej strony rządzący w latach 2006-2015 r. Konserwatyści prowadzili pragmatyczną politykę ze wsparciem otwartego rynku i wolnego handlu, więc w dłuższym terminie ryzyko polityczne powinno wyparować. W szerszym ujęciu CAD będzie podlegał pod sentyment globalny.  

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.