Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: ISM dla usług z USA, komentarze z Fed, produkcja/zamówienia z Niemiec, PMI dla usług/PLB z Wlk. Brytanii, RBA, RBNZ, rynek pracy z Kanady
Sektor usługowy jest ważnym segmentem gospodarki USA i wskaźnik ISM (pon) będzie ważnym dowodem kondycji gospodarczej. Rynek liczy na odbicie po ostrym spadku w czerwcu, choć rozczarowanie w danych z przemysłu podnosi ryzyko, że napięcia wśród firm są obecne. Rynek będzie też śledził komentarze członków Fed rozwijające komunikat po lipcowym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu ważne mogą być komentarze Bullarda (wt) i Evansa (śr). Obaj byli zwolennikami obniżek i ciekawe, po lipcowej decyzji widzą pole do dalszego luzowania.
Finalny PMI dla usług ze strefy euro (pon), mimo pozostawania powyżej granicy 50 pkt, nie zbuduje optymizmu wokół stanu gospodarki. Dane z niemieckiego przemysłu (wt, śr) najprawdopodobniej potwierdzą zapaść sektora w podobnym stylu, co indeksy PMI. Jakikolwiek impuls do odbicia EUR/USD będzie się brał przede wszystkim z rewizji wyceny siły dolara.
Jest mało realne, aby dane z Wielkiej Brytanii mogły wyraźnie wpłynąć na wycenę funta, która przede wszystkim wyraża strach przed bezumownym brexitem. PMI dla usług (pon) ledwo utrzymuje się w rejonie ekspansji i niespodziewane zejście pod 50 pkt może być zaskakującym ciosem w funta. Kwartalny PKB (pt) będzie wypadkową wahań w stanie zapasów firm przygotowujących się na kwietniową datę brexitu z późniejszym opróżnianiem magazynów. Zerowy wzrost będzie najmniejszym wymiarem kary w niepewnych czasach.
Kalendarz z Polski jest pusty, gdyż w sierpniu nie ma posiedzenia RPP. Za nami słaby tydzień w wykonaniu złotego, ale nie sądzimy, aby pole do dalszego osłabienia było duże. Wyprzedaż waluty zwykle bierze się z ucieczki kapitału, który wcześniej napływał na rynek, a mając na uwadze, że EUR/PLN jest blisko wielomiesięcznych szczytów, najzwyczajniej nie ma już zbytnio komu dalej uciekać.
Pierwszy szacunek PKB za II kw. z Japonii (pt) ma pokazać minimalny wzrost o 0,1 proc., ale nie brakuje prognoz sugerujących skurczenie się gospodarki. Ryzyka leżą po stronie słabego eksportu w obliczu globalnego spowolnienia, które nie zostanie w pełni zneutralizowane przyspieszeniem konsumpcji zanim w życie wejdzie podwyżka VAT w październiku. Z perspektywy rynku FX JPY pozostaje największym beneficjentem ostatnich zawirowań, biorąc pod uwagę bierność Banku Japonii.
Nie spodziewamy się obniżki stopy kasowej na posiedzeniu RBA (wt), jednak interesujący będzie komunikat banku i ocena aktulanej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Nowe prognozy będą wskazówką, ile jeszcze RBA będzie musiał zrobić, być wesprzeć wzrost. Dane o bilansie handlowym (wt) w ostatnich miesiącach pokazują rosnącą nadwyżkę i tym razem także mogą mieć pozytywny wydźwięk. Ogólnie jednak to sygnały z RBA będą kierować AUD, choć przy obecnej nerwowości potencjalne wzrosty będą szybko gaszone.
W Nowej Zelandii przed decyzją RBNZ (śr) rynek w przytłaczającej większości zakłada cięcie stopy OCR o 25 pb, ale sądzimy, że może czekać nas zaskoczenie i brak obniżki. Wyniki CPI za II kw. były zgodne z prognozą, a zrealizowana słabość kiwi sugeruje, że bank nie musi równać z łagodzeniem polityki do innych banków centralnych dla powstrzymają relatywne aprecjacji. Komunikat do decyzji pozostanie jednak w gołębim tonie, co może hamować rajd ulgi NZD. Dzień wcześniej (wt) dane z rynku pracy, jeśli wypadną powyżej prognoz, mogą zasiać ziarno niepewności wokół skłonności RBNZ do cięcia.
W Kanadzie w centrum uwagi będą dane z rynku pracy (pt). Przed miesiącem dane rozczarowały spadkiem ogólnej liczby miejsc pracy, choć przy dodatniej zmianie zatrudnienia i silnym wzroście płac. Dane z Kanady są wsparciem dla CAD, ale zmienność i awersja do ryzyka na rynkach zewnętrznych mogą mieć przejściowo większe odbicie w notowaniach.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne