Przed FOMC: nie wprowadzać dodatkowego zamieszania

Dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) kończy się w środę 29 stycznia publikacją decyzji w sprawie stóp procentowych (20:00). My i konsensus oczekujemy utrzymania celu dla stopy rezerw federalnych na 1,50-1,75 proc. Razem z decyzją opublikowany zostanie komunikat. Na 20:30 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa Fed Jerome’a Powella.
Gospodarka USA rozwija się w kierunku zgodnym z oczekiwaniami Fed. Aktywność gospodarcza w ważniejszym sektorze usługowym wzmacnia się i neutralizuje problemy w przemyśle. Dynamika zatrudnienia pozostaje dostateczna jak na ta fazę cyklu koniunkturalnego i wystarcza, by utrzymać solidna dynamikę konsumpcji. Jednocześnie presja płacowa i inflacyjna pozostają poniżej oczekiwań. Od strony ryzyk umowa handlowa Pierwszej Fazy z Chinami redukuje ryzyko globalne.
Na tej podstawie komunikat po posiedzeniu powinien pozostać w miarę niezmieniony. Ostatnie wypowiedzi członków FOMC sugerują, że są oni zadowoleni z obecnego nastawienia. Pomimo przewagi optymistycznych sygnałów z gospodarki dalej jednak poprzeczka dla rozważania podwyżki stóp procentowych jest zawieszona wysoko. Choć czynniki ryzyka – krajowe i globalne – osłabły, nie zniknęły całkowicie i Fed podtrzyma ostrożny ton. Epidemia koronowirusa nie jest czymś, co Fed powinien rozważać w kontekście zagrożenia ekonomicznego, ale daje to furtkę do pozostania w neutralnym nastawieniu z opcją powrotu luzowania, aby przed wszystkim nie wprowadzać dodatkowego zamieszania na rynkach finansowych.
Odrębna kwestią, ale bardzo istotną dla rynków finansowych, jest strategia Fed dotycząca operacji otwartego rynku i inwestycji w bony skarbowe. Od jesieni ubiegłego roku bank interweniuje na rynku pieniężnym i dostarcza dodatkowej płynności, aby zniwelować presje na rynkowe stopy procentowe, które zaczęły zagrażać wyjściem poza cel wyznaczony przez bank centralny. Od września suma bilansowa Fed urosła o 386 mld USD i choć bank określa swoje działania jako „zarządzanie rezerwami”, część rynku odbiera to jako utajone luzowanie w skutkach podobne do programów QE.
W rezultacie interesującym będzie, jaką strategię w kwestii operacji otwartego rynku zamierza przyjąć Fed na kolejne miesiące. Wiceprezes Clarida sugerował wcześniej, że operacje będą musiały być podtrzymane przynajmniej do kwietnia, kiedy dojdzie do rozliczeń podatkowych. Jeśli na konferencji prasowej prezes Powell zasygnalizuje wygaszanie programu od razu od maja, może to zostać odebrane de facto jako zacieśnianie polityki. Byłoby to odcięcie dopływu gotówki m.in. dla rynku akcji i doprowadziłoby do zwiększonej zmienności. Z uwagi na aktualny stan rynków (wzrost awersji do ryzyka z powodu epidemii koronowirusa), byłaby to szczególnie ryzykowna decyzja. Z drugiej strony trudne zadanie będzie stać przez Fed, jak uzasadnić koniczność dostarczania płynności przy jednoczesnym podtrzymaniu pozytywnej oceny perspektyw gospodarczych. Sądzimy jednak, że dla Fed ważniejsze jest niewywoływanie dodatkowych napięć na rynkach, stąd wynik środowego posiedzenia powinien być przyjęty neutralnie.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne