Przed EBC: powtórka lub ostra zagrywka

Opinie   •   09-04-2019 15:43
Ostatnim razem w marcu prezes EBC Mario Draghi zaprezentował wyraźne gołębi przekaz, który zaskoczył rynek i przyniósł przecenę euro o ponad 1 proc. Tym razem wydaje się, że bank ma solidne powody, by czekać na rozwój wypadków i więcej danych. Ryzykiem po gołębiej stronie jest, że brak presji inflacyjnej jest na tyle palącym problemem, że wymaga werbalnej interwencji już teraz. Rynek nie jest na to przygotowany.
Przed EBC: powtórka lub ostra zagrywka

Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję i komunikat w środę 10 kwietnia o 13:45. Zakładamy pozostawienie bez zmian parametrów polityki monetarnej (stopa referencyjna: 0 proc., stopa depozytowa: -0,40 proc.). Na 14:30 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa EBC M. Draghiego.

Na poprzednim posiedzeniu w marcu prezes EBC Mario Draghi zaprezentował wyraźne gołębi przekaz. Bank nie tylko poinformował o przedłużeniu programu tanich pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO), ale także przedłużył forward guidance o 3 miesiące i teraz deklaruje utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie co najmniej do końca 2019 r. Jednocześnie mocno zostały ścięte prognozy inflacji i wzrostu. Perspektywy gospodarcze zostały zarysowane w ponurych barwach, gdyż EBC widzi przewagę negatywnych ryzyk. Tym samym bank zachował się dość proaktywnie w obliczu pierwszych oznak spowolnienia i wyraził gotowość do łagodzenia polityki, nawet jeśli niewiele amunicji pozostało w jego arsenale.

Od czasu marcowego posiedzenia dane z europejskiej gospodarki pozostawały co najwyżej mieszane, choć w przypadku niemieckiego przemysłu (będące kołem zamachowym dla całego Eurolandu) - wyjątkowo słabe. Indeks PMI dla przemysłu wskazuje na kurczenie się sektora w tempie niewidzianym do 2013 r. Ale sektor usługowy wciąż się rozwija i zdaje się wychodzić z dołka, w którym znalazł się w okresie styczeń-luty. Stopa bezrobocia pozostaje na ścieżce spadkowej, a sprzedaż detaliczna przyspiesza. Z drugiej strony inflacja bazowa osłabiła się poniżej 1 proc. Wciąż jeszcze czekamy na zwrot w danych, który mógłby wesprzeć optymizm, z jakim decydenci EBC chcą patrzeć w przyszłość.

Indeksy PMI z Eurolandu - przemysł dołuje, usługi wychodzą z dołka; Źródło: Trading Economics

Radzie Zarządzającej EBC pozostaje strategia wait-and-see. Kwietniowe posiedzenie odbywa się bez aktualizacji prognoz gospodarczych, więc możemy polegać jedynie na modyfikacjach w komunikacie i przekazie na konferencji prezesa Draghiego. Nie jest do wykluczenia, że EBC znajdzie ukojenie w poprawie danych z Chin, postępach w negocjacjach brexitu i rozmowach handlowych USA-Chiny i na tej podstawie prezes Draghi będzie starał się uderzyć w neutralne tony z nadzieją, że kolejne kwartały przyniosą przyspieszenie ożywienia i osłabienie negatywnych ryzyk. Taki scenariusz wydaje się jednak mało realny, gdyż przeczyłby on decyzjom podjętym w marcu i godził w wiarygodność banku.

Inflacja w strefie euro oddala się od celu 2 proc. Czy to powód do wyraźnego niepokoju?; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

W drugą stronę, brak presji inflacyjnej może być kwestią palącą dla decydentów na tyle, że nie będą chcieli zwlekać z łagodzeniem nastawienia, nawet jeśli ma się to tylko ograniczać do werbalnych ostrzeżeń. Jeśli do komunikatu wróci stwierdzenie, że „stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie lub niżej” (nawet jeśli EBC nie będzie się kwapić do faktycznej obniżki), byłoby to mocne zaskoczenie, które wyraźnie uderzyłoby w EUR.

Ostatnim razem w marcu posiedzenie EBC miało silny wpływ na EUR (fioletowa elipsa); Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.