Przed BoE: kwestia spuścizny

Decyzja Banku Anglii (Bank of England, BoE) zostanie opublikowana w czwartek 30 stycznia o 13:00. My i rynek oczekujemy utrzymania stopy procentowej na 0,75 proc. Konsensus Bloomberga pokazuje na 44 z 61 głosów za utrzymaniem. Cel dla programu skupu aktywów powinien zostać utrzymany na 435 mld GBP. Wraz z decyzją opublikowany zostanie Raport Inflacyjny z prognozami gospodarczymi.
Po serii rozczarowujących danych z gospodarki Wielkiej Brytanii na koniec 2019 r. rynek zaczął rozważać przejście Banku Anglii do luzowania polityki. W ubiegłym tygodniu fatalny odczyt grudniowej sprzedaży detalicznej (-0,8 proc. m/m, prog. 0,8 proc.; drugi największe w historii rozminięcie się odczytu z prognozami) oraz dane PKB wskazujące na kurczenie się gospodarki w listopadzie wzmocniły spekulacje.
Marność aktywności gospodarczej w przeszłości została potwierdzona, ale z punktu widzenia polityki monetarnej liczą się perspektywy na przyszłość. Wysoka wygrana Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych w grudniu oraz zatwierdzenie daty brexitu (31 stycznia 2020 r.) zdjęły istotną część niepewności. O poprawie w aktywności dowodzi mocny skok (o 2,9 pkt do 52,9) indeksu PMI dla sektora usługowego, który odpowiada za prawie 80 proc. PKB Wielkiej Brytanii. Ankieta Deloitte wśród dyrektorów finansowych brytyjskich firm zanotowała największy kwartalny wzrost indeksu nastrojów od początku prowadzenia badań w 2008 r. Indeks CBI mierzący optymizm wśród biznesu wytwórczego odnotował największy kwartalny wzrost od końca lat 50. ubiegłego wieku.
Sądzimy, że (przynajmniej na razie) Bank Anglii wstrzyma się z obniżką stopy procentowej. Oczekujemy podziału głosów 7-2 z poparciem cięcia przez Saundersa i Haskela, którzy już na ostatnim posiedzeniu w ub.r. zgłaszali wniosek o obniżkę. W ostatnich dniach Vlieghe i Tenreyro sugerowali możliwość poparcia luzowania, jeśli utrzyma się niepewność i nie zobaczymy istotnej poprawy w danych. Sądzimy jednak, że poprawa we wskaźnikach wyprzedzających koniunktury skłoni ich do przyjęcia postawy wyczekującej.
Decydujący może być głos prezesa Carneya, szczególnie że jego opinia może przekonywać do siebie innych członków. Będzie to ostatnie posiedzenie Carneya, który 15 marca odchodzi ze stanowiska. Ma on niebywałą okazję ustawić kierunek polityki monetarnej dla swojego następcy – dotychczasowego szefa nadzoru finansowego Andrew Baileya. Choć doświadczenie Baileya w polityce monetarnej, nie jest do końca pewne, czy Carney ułatwiłby zadanie swojemu następny, jeśli wziąłby na siebie ciężar decyzji o obniżce. Jeśli pierwsze oznaki odbicia aktywności okażą się trwałe, może to wymagać szybkiej reakcji BoE i odwrócenia decyzji o obniżce, co jednak może spotkać się z oskarżeniami o popełnienie pomyłki przez bank centralny. W naszej ocenie tworzyłoby to dużo większą presję na nowym prezesie niż pozostawienie mu decyzji o obniżce na początek jego kadencji.
Decyzji o pozostawieniu stopy procentowej na 0,75 proc. powinien towarzyszyć przekaz, że BoE uważnie obserwuje napływające dane i rozwój sytuacji globalnej dla oceny, czy ostatnia poprawa i wzrost indeksów zaufania jest trwały. BoE ma prawo pozostać ostrożnym, szczególnie w dobie utrzymującej się niepewności o przebieg negocjacji handlowych między Wielką Brytanią a UE. To powinno podtrzymać część oczekiwań na luzowanie w dalszej części roku, nadając komunikatowi gołębi wydźwięk.
Pomimo tego, przy wycenie obniżki na poziomie ponad 40 proc., brak zmiany stopy z gołębim przekazem wciąż oferuje pozytywny wynik dla GBP. Przyjęcie przez BoE nastawienia wait-and-see powinno przestać blokować funta, który w średnim terminie wciąż ma do odjęcia z wyceny ogromną premię za ryzyko zbudowana wokół strachu przed bezumownym brexitem. Choć data brexitu jest już faktem, niepewność wciąż dotyczy finału okresu przejściowego i stanu relacji handlowych z UE po 2020 r. Gdy jednak stanie się jasne, że okres negocjacyjny zostanie wydłużony (prawdopodobnie jeszcze w I półroczu) da to więcej pola dla aprecjacji funta.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne