Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Poranne   •   09-01-2025 10:48
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie traci a para walutowa GBPUSD spada do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Wczoraj nie było konkretnego powodu, który mógłby zainicjować taki ruch. Brakowało danych makro oraz jakichkolwiek oświadczeń urzędowych z Wielkiej Brytanii. Być może jest to kulminacja procesu, który rozpoczął się kilka miesięcy temu. Mowa tu o kwestiach politycznych. Aktualnie notowania nowego rządu Partii Pracy są na bardzo niskim poziomie (na chwilę po wyborach). Dodatkowo nastroje biznesowe i konsumenckie też wykazują słabość. Ostatni budżet podkreślił bardzo ograniczone pole manewru rządu. Sytuacja na rynku długu jeszcze bardzie zawęzi możliwości działania. Rośnie tym samym ryzyko podwyżek podatków lub cięć budżetowych.

Spadek wartości funta szterlinga nie idzie do końca w parze z aktualnym nastawianiem Banku Anglii do swojej polityki monetarnej. BoE nadal zmaga się z wysoką inflacją, co zmusza go do utrzymywania stóp proc. na wysokim poziomie. Gospodarka brytyjska prawdopodobnie odczuje efekty planowanej nowej polityki handlowej Donalda Trumpa ale prawdopodobnie w nieco mniejszym stopniu niż inne kraje europejskie. Rynek aktualnie zakłada, że możliwość kolejnego cięcia kosztu pieniądza na posiedzeniu na początku lutego jest możliwe a prawdopodobieństwo takiego ruchu jest wyceniane na poziomie niecałych 68 proc. Jednocześnie w kolejnych miesiącach oczekiwania pokazują, że BoE wstrzyma się z dalszymi zmianami parametrów, co wskazuje na „jastrzębie” nastawienie instytucji w dalszej części roku.

W tym momencie przeważają obawy o stabilność gospodarczą oraz politykę fiskalną w UK. Te czynniki dominują co negatywnie wpływa na postrzeganie funta przez inwestorów. Dodatkowo GBP jest w pewnym stopniu osłabiany przez silnego dolara, który wciąż jest beneficjentem wyników wyborów prezydenckich.

Podsumowując: czynnikami, które aktualnie wpływają negatywnie na brytyjska walutę są słabnące zaufanie inwestorów do zdolności rządu do zarządzania finansami publicznymi, niepewność polityczna (niskie poparcie rządu), globalne czynniki (silny dolar) a także wysoka inflacja i rosnące koszty obsługi długu, które zmniejszają atrakcyjność obligacji oraz waluty.

Wykres GBPUSD dziś rano pokazał najniższą wartość od listopada 2023 roku. Notowania kontynuują rozpoczęty na początku października średnioterminowy trend spadkowy. Dzisiejsze „pokonanie” wsparcia na 1,23 „otworzyło” teoretycznie drogę w kierunku minimów z jesieni 2023 roku (1,2045). Nie jest jednak wykluczone, że zanim ten poziom zostanie osiągnięty, para walutowa wykona lokalną korektę wzrostową.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.