Prezes Lagarde uspokaja

Flesz   •   13-01-2021 12:20
W wywiadzie internetowym zorganizowanym przez agencję Reuters, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde uspokoiła rynek mówiąc, że prognozy wzrostu ekonomicznego „wciąż są wiarygodne”. Niemniej w wywiadzie padło kilka ostrzeżeń, o których warto wspomnieć.
Prezes Lagarde uspokaja

Pomimo przedłużających się lockdownów, szefowa EBC uważa, że więcej niepewności dla strefy euro zostało rozwianych, aniżeli pozostaje nierozstrzygniętych. Naturalnie prognozy odbicia o 3,9 proc. r/r w 2021 są oparte o powrót do pełnej aktywności gospodarczej. Zdaniem Lagarde, ograniczenia działalności gospodarczej nawet do końca marca nie powinno negatywnie wpłynąć na dynamikę PKB strefy euro.

Europejski Bank Centralny ocenia, że istotne z punktu widzenia rozwoju strefy euro jest zneutralizowanie ryzyk politycznych związanych z brexitem, a także stabilizacja sytuacji politycznej w USA już po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta.

Lagarde uważa, że bardzo ważne z punktu widzenia tempa odbicia gospodarczego jest rozpoczęcie procesu szczepień, a także dołączanie do tego procesu produktów kolejnych producentów, co znacznie powiększa możliwości służb medycznych. Z punktu widzenia służby zdrowia istotne jest, aby maksymalnie ją odciążyć w najbliższych tygodniach, po to, aby mogła się skupić na szczepieniu maksymalnie dużej liczby osób. W tym celu właśnie zapadają decyzje o przedłużeniu restrykcji. Władze poszczególnych krajów nie chcą „wylać dziecka z kąpielą” i zbyt wcześnie poluzować ograniczeń.

Pewnej dozy optymizmu dodają odczyty wskaźników koniunktury, które raz po raz dają oddech rynkom finansowym. Z punktu widzenia globalnej gospodarki istotne jest czy rządom udało się zahibernować sektor usług u nie doprowadzić do trwałej utraty zdolności wytwórczych. Sektor przemysłowy radzi sobie bardzo dobrze w nowej rzeczywistości, stąd podtrzymanie prognoz odbicia gospodarczego w okolicy 4 proc. wydaje się racjonalne.

Wywiad poprzedza posiedzenie EBC, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Rynek przeszedł całkowicie obojętnie obok danych, a ponowne podbicie rentowności amerykańskich obligacji przełożyło się na wyhamowanie rajdu ryzyka z EUR/USD cofającym się w okolice 1,2175.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.