Powrót optymizmu

Wg najnowszych doniesień Chiny planują obniżyć stopę rezerw obowiązkowych dla banków aby wspomóc realną gospodarkę i małe firmy. Premier Li nie sprecyzował terminu obniżki stóp, jednak to wystarczyło, żeby na globalnych parkietach zadominowała zieleń.
Premier Chin chce kontynuować ostrożną politykę monetarną, utrzymywać płynność na rozsądnym poziomie. Chce uwzględnić potrzeby podmiotów rynkowych. Przynajmniej takie deklaracje padły podczas spotkania Li z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Kristaliną Georgievą. Wskaźniki gospodarcze w Państwie Środka pozostają słabe, w szczególności sprzedaż mieszkań – spadek o ok. 20 proc. r/r.
Oczywiście ponownie w centrum zainteresowania znalazł się deweloper Evergrande, który rozpoczął bolesną ale oczekiwaną restrukturyzację długu. W piątek przedstawiciele firmy powiedzieli, że „nie ma gwarancji, że grupa będzie miała wystarczające fundusze aby kontynuować wypełnianie swoich zobowiązań finansowych". Władze Chin uważają, że problemy Evergrande wynikają ze złego zarządzania i „lekkomyślnej” ekspansji firmy. Zamierzają odizolować ryzyko finansowe Evergrande aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów na całą gospodarkę. Z punktu widzenia decydentów najważniejsze jest zapewnienie stabilności finansowej.
Więcej szczegółów działań rządu zostanie ogłoszona na najbliższym Centraln Economic Work Conference. Rynek oczekuje oświadczeń na kilku frontach polityki, w tym polityki w zakresie własności i technologii, bezpieczeństwa narodowego i tak zwanego „wspólnego dobrobytu”.
Wszystko wskazuje na ten moment, że korekta na Wall Street zakończyła się i rynek przechodzi w kolejną fazę wzrostową. Technologiczny indeks wyrysował na wykresie formację podwójnego dnia. Podobnego układu można się doszukać również na SP500.
Dziś w nocy RBA wsparł dolara australijskiego. Bank centralny podjął decyzję i nie zmienił poziomu kluczowej stopy procentowej. Taki ruch, a właściwie brak jego był szeroko oczekiwany przez rynek. Prezes RBA jednak powiedział, że decyzja w sprawie programu skupu aktywów ma zapaść w lutym. To krok w kierunki odejścia od ekspansywnej polityki monetarnej. Wydźwięk był odebrany jako bardziej jastrzębi, stąd też widoczne umocnienie AUD. Dodatkowo w łagodnym tonie wyraził się na temat ryzyk związanych z Omikronem. Para walutowa AUDUSD kontynuuje dynamiczne odbicie od wsparcia horyzontalnego zlokalizowanego na okrągłym poziomie 0,70.
W oczekiwaniu na środową decyzję RPP złoty w takim otoczeniu pozostaje nieco uzależniony od zmian na rynkach bazowych. Rynek niezmiennie oczekuje kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej. W listopadzie inflacja CPI w Polsce sięgnęła 7,7 proc. r/r – wynika z wstępnego szacunku GUS. Silny wpływ na odczyt miały ceny nośników energii, które zdaniem GUS drożały o 13,4 m/m. Widzimy, że ceny ropy naftowej mocno napędziły inflację, co jednak daje pewną nadzieję na niższą dynamikę w grudniu, kiedy zostanie uwzględniona przecena surowca na rynkach światowych. Jednocześnie żywność zdrożała o 6,4 proc., co podbija wskaźnik bazowy. EUR/PLN jest na poziomie 4,5950 i testuje linię trendu wzrostowego, poprowadzoną przez minima z czerwca oraz września tego roku. Przełamanie jej otworzy drogę na niższe poziomy (4,56).
Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne