Powell umacnia dolara i przecenia złoto

Zeznania prezesa Fed Jerome Powella przed Komisją Bankową Senatu, że „ostatni wzrost liczby przypadków COVID-19 i pojawienie się wariantu omicron stwarza ryzyka dla zatrudnienia i aktywności gospodarczej oraz zwiększa to niepewność dla inflacji” podsyciły jeszcze większe wątpliwości co do tempa podwyżek stóp procentowych w USA. EUR/USD w pewnym momencie osiągnął poziom 1,1380. Kolejne komentarze Powella, że bank centralny powinien przedyskutować na grudniowym posiedzeniu temat wcześniejszego zakończenia QE o kilka miesięcy wpłyneły na dynamiczną aprecjację USD oraz silne spadki złota. Do 16 grudnia poznamy jeszcze raport z rynku pracy (najbliższy piątek), dane inflacyjne a nowa mutacja zostanie do tego czasu lepiej zdiagnozowana. Co więcej Powell zasugerował, że nadszedł czas aby wycofać słowo „przejściowy” w połączeniu z inflacją.
Po silnej szarży umocnienia amerykańskiej waluty, w nocy USD oddał sporą część zysków. Dziś „zielony” ponownie jest silniejszy. Uwaga teraz skupi się na najbliższych danych, o których wspomniałem powyżej. Do tego zestawu dochodzi dzisiejszy ADP oraz ISM . Jeśli odczyty będą rozczarowywać, wówczas obawy Powell związane z nowym wariantem wirusa mogą nabrać większego znaczenia i dolar wówczas będzie tracił. Odczyty pozytywne będą napędzać dolarowe byki, a „tapering” będzie coraz bardziej prawdopodobny. Pamiętajmy jednak, że temat limitu zadłużenia niebawem powróci. W tym tygodniu Demokraci będą chcieli uchwalić ustawę o ograniczeniu wydatków. Sekretarz Skarbu Janet Yellen już kilka tygodni temu ostrzegała, że USA grozi recesja, jeśli Kongres nie podniesie limitu, podkreślając, że Skarbowi Państwa zabraknie gotówki po 15 grudnia.
W strefie euro stopa inflacji skoczyła w listopadzie do 4,9%. Jest to najwyższy odczyt od początku istnienia unii walutowej. Nie tylko gwałtownie rosnące ceny energii powodują wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych. Również wskaźnik inflacji bazowej osiągnął w listopadzie nowy, wysoki poziom 2,6%. Nawet jeśli wskaźnik ten jest zniekształcony w górę przez efekty specjalne, pokazuje on jednak, że presja cenowa wyraźnie wzrosła w wyniku wąskich gardeł w zaopatrzeniu.
W listopadzie inflacja CPI w Polsce sięgnęła 7,7 proc. r/r – wynika z wstępnego szacunku GUS. Silny wpływ na odczyt miały ceny nośników energii, które zdaniem GUS drożały o 13,4 m/m. Widzimy, że ropa naftowa mocno napędziła ceny, co jednak daje pewną nadzieję na niższą dynamikę w grudniu, kiedy zostanie uwzględniona przecena surowca na rynkach światowych. Jednocześnie żywność zdrożała o 6,4 proc., co podbija wskaźnik bazowy. W tym samym czasie GUS opublikował jednoznacznie pozytywny rezultat PKB. Wzrost gospodarki w 3 kwartale ostatecznie wyniósł 5,3 proc r/r. Naszym zdaniem mimo nowego, globalnego ryzyka omicronu, RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Złoty jest mocniejszy. Notowania EUR/PLN weszły w obszar poniżej 4,65.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne