PLN: koniec spokoju

Opinie   •   12-03-2020 11:29
Skończył się okres, w którym złoty wydawał się niewrażliwy na zawirowania na rynkach globalnych. EUR/PLN wyszedł z konsolidacji 4,29-4,33, w której przebywał do początku miesiąca, i podchodzi pod 4,35. Dotychczas awersja do ryzykownych aktywów (w tym walut rynków wschodzących) znosiła się z osłabieniem USD (co zwykle jest pozytywne dla walut emerging markets). Złotemu pomagało też relatywne niskie zaangażowanie kapitału spekulacyjnego. W skrócie, nie było komu uciekać z długich pozycji w złotym, a do sprzedaży na rynku były lepsze miejsca (RUB, MXN, ZAR). Teraz jednak to się kończy z dwóch powodów.
PLN: koniec spokoju

Po pierwsze – decyzja EBC. Rynek wzmacnia oczekiwania, że odpowiedź EBC na kryzys będzie śmiała i ostra. To w pierwszej kolejności hamuje rajd EUR/USD – główny kanał deprecjacji dolara i ważny punkt odniesienia dla walut Europy Środkowo-Wschodniej. Ale ewentualne luzowanie polityki monetarnej EBC, jeśli będzie potężne w swojej skali, będzie implikować proporcjonalne decyzje ze strony lokalnych banków centralnych, w tym Rady Polityki Pieniężnej. Choć tydzień temu na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że najbardziej realne jest utrzymanie polityki bez zmian do końca kadencji Rady w połowie 2022 r., obecnie warunki (finansowe, gospodarcze, biologiczne) są wyraźnie inne (gorsze) i nie można wykluczać zmiany nastawienia. Rynek dyskontuje to osłabienie złotego.

Po drugie – pogrom GPW. Wczorajszy nieodpowiedzialny komunikat z GPW o możliwym zawieszeniu notowań doprowadził do tego, że WIG20 w środę tracił najmocniej w Europie (-5,87 proc.), a dziś na -8,6 proc. przebija go tyko rosyjski RTS. Wyraźnie podupadło zaufanie do polskich aktywów (spadają też ceny obligacji skarbowych), co odbija się też na złotym.

Trudno wskazywać zakresy dla zmienności złotego w obecnych warunkach paniki. W przypadku nasilenia paniki i EUR/PLN 4,40 nie wydaje się odległym poziomem. Czynnikiem ratującym może być niskie zainteresowanie handlem polską walutą (na rynku są ciekawsze pozycje) lub sprzeczne z intuicją zachowanie złotego w reakcji na rozczarowanie decyzją EBC (rajd EUR/USD, który pociągnie w dół USD/PLN, a za nim pośrednio EUR/PLN). Przy podwyższonej zmienności nie można także wykluczyć interwencji NBP i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.