Omikron dociera do USA

Poranne   •   02-12-2021 09:16
Wczorajszy początek sesji na Wall Street wieszczył odreagowanie indeksów giełdowych. Niestety informacja o dotarciu do USA wariantu omikron spowodowała diametralną zmianę sentymentu. Giełda zabarwiła się czerwonym kolorem.
Omikron dociera do USA

Kontrakt na SP500 spadł najniżej od 19 października. Negatywnym sygnałem od strony technicznej jest sforsowanie horyzontalnego wsparcia na 4550 pkt. Spadki na indeksie wyniosły 1,18 proc. Jeszcze gorzej radził sobie technologiczny NASDAQ, który został przeceniony o 1,6 proc. Dotarł on tym samym do dołka z 10 listopada. Na wykresie 4 godzinowym układ świec wskazuje na kontynuację spadków. Wyrysowana formacja RGR w pewnym stopniu stwarza ryzyko kontynuacji niedźwiedziego sentymentu.

Dotarcie omikronu na inne kontynenty było jedynie kwestią czasu. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) powiedziało wczoraj, że nowy wariant został wykryty u osoby, która wróciła z RPA 22 listopada. To kilka dni przed tym jak WHO zaalarmowało, że jest to odmiana niepokojąca.

We wczorajszym wystąpieniu przed Komisją Usług Finansowych Jerome Powell przyznał, że decydenci Fed jak i on sam zauważyli już wcześniej, że inflacja jest bardziej trwała i rozprzestrzeniła się szerzej w gospodarce. Usłyszeliśmy także, że ryzyko trwałego wzrostu inflacji wyraźnie wzrosło. Szef Fed przyznał również, że polityka monetarna została odpowiednio dostosowana. Ponownie również wspomniał, że szybsza zakończenie QE jest jak najbardziej prawdopodobne i to będzie tematem dyskusji na najbliższym posiedzeniu FOMC.  

Wizja prawdopodobnych  wcześniejszych podwyżek stóp w USA oraz niepewność związana z COVID-19 to czynniki, które negatywnie wpływają w tej chwili na globalne nastroje. Fakt, że akcje w USA są bardzo drogie oraz to, że indeksy znajdują się nadal  w stosunkowo niedalekiej odległości od historycznych maksimów, może powodować, że niedźwiedzi sentyment utrzyma się nieco dłużej. Sezonowy rajd św. Mikołaja może nie wystarczyć, żeby poprawić nastroje na giełdach.

Złoty w ostatnich dniach radzi sobie naprawdę dobrze. Adam Glapiński w wywiadzie dla Gazety Polskiej odniósł się m.in. do polityki monetarnej i inflacji Przyznał, że podwyżka stóp nie jest nieograniczona. NBP nie chce doprowadzić do zduszenia gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia. Zdaniem przewodniczącego RPP inflacja w przyszłym roku nadal będzie podwyższona ale w 2023 dynamik cen prawdopodobnie wróci do celu. Trwają w tym momencie spekulacje czy omikron wpłynie na decyzję NBP na najbliższym posiedzeniu 8 grudnia. Podwyżka jest bardzo prawdopodobna, jednak nadal jest zastanawiająca jej skala. Prawdopodobny ruch to zmiana o 25-50 bps. EUR/PLN kieruje się dynamicznie na południe i aktualnie jest na poziomie 4,6130. Para walutowa jest niżej aż o 11 groszy w porównaniu do poziomu z ubiegłego piątku. Kolejnym wsparciem technicznym jest poziom 4,59, który może zostać osiągnięty jeszcze przed przyszłotygodniową decyzją.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.