Okiem analityka

Europa
Wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku będzie pewnie zdecydowanie niższy od prognoz przed wybuchem wojny. Zakładamy, że wyniesie poniżej 3 proc. Co prawda zniesiono w Europie większość restrykcji związanych z pandemią, jednak geopolityka wpłynie niekorzystnie na koniunkturę. Ogromny wzrost cen importu energii oznacza odpływ siły nabywczej za granicę. Ponadto produkcja niektórych towarów staje się nieopłacalna (przynajmniej tymczasowo). Producenci mogą przenieść wyższe koszty energii na swoich klientów jedynie w ograniczonym stopniu. Do tego dochodzą konsekwencje sankcji nałożonych na Rosję oraz wciąż istniejące „wąskie gardła” w zaopatrzeniu i dostawach, które dodatkowo nasilają się w wyniku wojny i lockdown-u w Chinach. EBC jest niezdecydowany. Istnieją duże obawy w Radzie co do zaostrzania polityki monetarnej, pomimo dynamicznie rosnącej inflacji. Euro jest podwójnie słabe: ze względu na wojnę oraz na prowadzoną politykę pieniężną.
USA
W USA wojna szczególnie zaostrza problem inflacji. Rezerwa Federalna zaczyna działać zdecydowanie. W maju oraz w czerwcu oczekuje się ruchów na stopach o 50 punktów bazowych każda. Na kolejnych (czterech) Rezerwa Federalna powinna podnosić koszt pieniądza o 25 bps czyli jeszcze w sumie o 200 bps. W pierwszej połowie 2023 może zostać dodanych kolejnych 100 bps. Wówczas kluczowa stopa na poziomie 3,5 proc. znalazłaby się powyżej szacowanego przez Fed poziomu neutralnego. Redukcja portfela obligacji będzie prawdopodobnie postępować w znacznie szybszym tempie niż ostatnio. W latach 2017-19 było to 50 mld USD miesięcznie. Tym razem tempo będzie dwa razy większe. Rynek pracy w USA przeżywa wyraźne ożywienie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przybyło średnio 600 tys. nowych miejsc pracy. Dla przykładu, w 2019 r. średnio każdego miesiąca powstawało ich jedynie 164 tys. Na napiętym rynku pracy pracownicy są w stanie osiągnąć znaczne wzrost wynagrodzeń. Średnie godzinowe zarobki były w marcu o 5,6% wyższe niż rok wcześniej. W lutym wzrost ten wyniósł 5,2%. Przed pandemią roczny wzrost oscylował na poziomie 3%.
Chiny
W Chinach, w związku z nowymi ogniskami COVID-19, kluczowe regiony gospodarcze ponownie zostały zamknięte. Wskazuje to na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2022 r. W ciągu ubiegłego roku koniunktura w Chinach stale spowalniała. W czwartym kwartale realny PKB był tylko o 4% wyższy niż rok wcześniej. Przed pandemią wskaźniki powyżej 6% były powszechne. Władze chińskie prawdopodobnie zwiększą wydatki rządowe aby przeciwdziałać spowolnieniu. Cel jest jedne: wesprzeć gospodarkę. Po stabilizacji w lutym, indeksy menedżerów logistyki (PMI) w marcu ponownie znalazły się pod wyraźną presją. Szczególnie ucierpiał wskaźnik dla sektora usług, który spadł do 48,6 pkt. Indeks PMI Caixin dla usług, który koncentruje się na firmach prywatnych, spadł nawet o 8 punktów do 42 pkt. w marcu.
Najważniejsze wydarzenia przyszłego tygodnia:
Poniedziałek
• 4:00 Chiny – PKB, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna
• 22:00 USA – wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard)
Wtorek
• 6:30 Japonia – produkcja przemysłowa
• 14:00 Polska – inflacja bazowa
• 14:30 USA – rozpoczęte budowy domów
• 18:05 USA - wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)
• 18:00 Australia - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
• 18:30 Szwajcaria - wystąpienie publiczne szefa SNB (Thomas Jordan)
• 22:40 USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
Środa
• 8:00 Niemcy – inflacja PPI
• 11:00 Strefa Euro – handel zagraniczny, produkcja przemysłowa
• 14:30 Kanada – inflacja CPI
• 16:30 USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw
• 16:30 USA - wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)
• 17:25 USA - wystąpienie szefa Fed z San Francisco (Mary Daly)
• 20:00 USA – Beżowa Księga
Czwartek
• 00:45 Nowa Zelandia – inflacja CPI
• 10:00 Polska – ceny produkcji, produkcja przemysłowa, przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie, koniunktura konsumencka
• 11:00 Strefa Euro – inflacja HICP
• 14:30 USA – indeks Fed z Filadelfii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
• 16:00 USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
• 16:30 USA - tygodniowa zmiana zapasów gazu
• 17:00 USA - wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)
• 18:30 Wielka Brytania - wystąpienie publiczne szefa BoE (Andrew Bailey)
• 19:00 USA - wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)
• 19:00 Strefa Euro - wystąpienie publiczne prezeski ECB (Christine Lagarde)
Piątek
• 1:30 Japonia – inflacja CPI
• 2:00 Japonia – indeks PMI dla przemysłu
• 8:00 Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna
• 9:15 Francja – indeks PMI dla usług i przemysłu (wstępny)
• 9:30 Niemcy - indeks PMI dla usług i przemysłu (wstępny)
• 10:00 Polska – sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa
• 10:00 Strefa Euro - indeks PMI dla usług i przemysłu (wstępny)
• 10:30 Wielka Brytania - indeks PMI dla usług i przemysłu (wstępny)
• 14:30 Kanada – sprzedaż detaliczna, inflacja PPI
• 15:00 Strefa Euro - wystąpienie publiczne prezeski ECB (Christine Lagarde)
• 15:45 USA - indeks PMI dla usług i przemysłu (wstępny)
• 16:30 Wielka Brytania - wystąpienie publiczne szefa BoE (Andrew Bailey)
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne