Okiem analityka

Tygodniowe   •   08-04-2022 13:03
Stany Zjednoczone stoją w obliczu kaskady podwyżek stóp procentowych. W strefie euro nadciąga kryzys energetyczny. Z kolei w Chinach trwa walka za pandemią a kluczowe ośrodki gospodarcze przedłużają lockdown.
Okiem analityka

USA

Gospodarka amerykańska przegrzewa się: na każdego bezrobotnego przypada 1,8 wolnego miejsca pracy, wzrost płac przyspieszył, a inflacja, wynosząca 7,9 proc., jest o zdecydowanie powyżej celu 2 proc. Zrozumiałe jest, że Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell nie wyklucza już podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Takiego ruchu możemy spodziewać się w maju oraz w czerwcu. Na kolejnych prawdopodobny skok będzie wynosił o 25 pb. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA na początku kwietnia znalazła się tymczasowo powyżej rentowności analogicznych obligacji dziesięcioletnich. Wielu obserwatorów postrzega takie odwrócenie amerykańskiej krzywej dochodowości jako zwiastun nadchodzącej recesji. Nie jest to oczywiście pewnik. Indeksy giełdowe na Wall Street kończą tydzień na minusach. Dolar jest mocniejszy a główna para walutowa schodzi sukcesywnie w kierunku poziomu 1,08. W przyszłym tygodniu szykują się kolejne wystąpienia regionalnych szefów Fed (poniedziałek). Równie ważna będzie inflacja CPI (wtorek) oraz PPI (środa).

Europa

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Niemcy i strefa euro są importerami netto energii. Dlatego też najważniejszym pytaniem jest w tym momencie to czy rosyjskie towary będą nadal napływać na Zachód, czy też może dojdzie do kryzysu energetycznego. Oczywiście, żądanie Putina, by zachodnie firmy płaciły za rosyjskie towary w rublach, wywołało w zeszłym tygodniu sporo szumu. Jednak w ostatecznym rozrachunku zachodni importerzy energii nadal płacą w euro, a Gazprombank przelicza te kwoty na ruble i przelewa na odpowiednie konta rosyjskich eksporterów surowców. Piłka jest teraz po stronie Zachodu. Podczas gdy coraz więcej głosów wzywa do wprowadzenia embarga energetycznego wobec Rosji w związku ze zbrodniami wojennymi, Niemcy i Austria są temu przeciwne. Słusznie obawiają się, że importu gazu ziemnego z Rosji nie da się zastąpić w krótkim czasie. W rzeczywistości obiecane dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA odpowiadają jedynie około 10% importu z Rosji. Gdyby zostały one wstrzymane, prawdopodobnie nie udałoby się uniknąć racjonowania zużycia gazu przez odbiorców przemysłowych przez rząd niemiecki. W takim przypadku produkcja wielu energochłonnych przedsiębiorstw załamałaby się, a inne firmy ucierpiałyby z powodu niedoboru półproduktów. Ponadto nastąpiłby gwałtowny wzrost cen innych surowców energetycznych, które są w pewnym stopniu substytutami gazu. Podsumowując, w przypadku kryzysu energetycznego można się spodziewać poważnej recesji w Niemczech i w strefie euro.

Firmy obniżyły swoje oczekiwania biznesowe na najbliższe sześć miesięcy w takim samym stopniu, jak na początku epidemii w marcu 2020 r., zgodnie z badaniem Ifo. Przedsiębiorstwa dostrzegają ryzyko niedoboru energii, co już hamuje ich inwestycje a tym samym rozwój gospodarki.

Euro osłabiło się z powodu obaw o embargo na dostawy energii z Rosji. Strefa euro ucierpiałaby na takim rozwiązaniu znacznie bardziej niż Stany Zjednoczone. Spadek głównej pary walutowej poniżej 1,09 to również efekt wzrostu oczekiwań w ostatnim czasie podwyżek stóp przez Fed. EBC jest nadal gołębi, choć pojawia się coraz więcej głosów za działaniami restrykcyjnymi. W najbliższy czwartek zaplanowane jest kolejne posiedzenie EBC, na którym żadnych konkretnych decyzji nie powinniśmy zobaczyć. Ewentualnie bank rozważy odpowiednią kalibrację dwustopniowego systemy oprocentowania aktywów rezerwowych ale to nie wpłynie na rynek FX.  Pewnością będzie kontynuowana dyskusja na temat przyszłych podwyżek stóp.

Chiny

Chińscy przywódcy trzymają się swojej strategii "zero-covid". Został przedłużony lockdown w Szanghaju. Stosunkowo słabo rozwinięty system opieki zdrowotnej, niskie wskaźniki szczepień i strach ludzi przed chorobą sugerują, że przywódcy będą trzymać się sztywnej polityki przynajmniej do końca tego roku. Oznacza to, że chińskie dostawy dla niemieckiego przemysłu będą się jeszcze przez długi czas zmniejszać. Utrudnienia w dostawach będą trwały dłużej i spowolnią niemiecką (ale i nie tylko) produkcję przemysłową.

NAJWAŻNIEJSZE DANE TYGODNIA

Poniedziałek

  • 3:30 Chiny – CPI
  • 8:00 Wielka Brytania – miesięczny PKB

Wtorek

  • 8:00 Niemcy – CPI
  • 10:00 Niemcy – ZEW Index
  • 14:30 USA – CPI, inflacja bazowa

Środa

  • 8:00 Wielka Brytania – CPI
  • 11:00 Strefa euro - Produkcja przemysłowa
  • 14:30 USA – PPI

Czwartek

  • 3:30 Australia – dane z rynku pracy
  • 10:00 Włochy – Produkcja przemysłowa
  • 13:00 Turca – decyzja ws. stóp procentowych
  • 13:45 Strefa euro - decyzja ws. stóp procentowych
  • 14:30 USA – sprzedaż detaliczna
  • 14:30 Strefa euro – konferencja prasowa
  • 16:00 USA – indeks Uniwersytetu Michigan

Piątek

  • 8:45 Francja – CPI
  • 10:00 Polska – CPI (finalny odczyt)
  • 14:30 USA – Indeks NY Empire State
  • 15:15 USA – produkcja przemysłowa
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.