Oanda TMS Starter02 XI

Wczoraj na rynku dominował apetyt na ryzyko. Indeksy z Wall Street zanotowały bardzo dobrą sesję. Fed dokonał pauzy ale pozostawił otwartą opcję do dalszych podwyżek stóp procentowych. Rynek zinterpretował wczorajszą decyzję oraz konferencję prasową w ten sposób, że bank zbliża się do końca cyklu zacieśniania monetarnego. Po reakcji rynku można zakładać, że interpretacja wczorajszych wydarzeń była przechylona w „gołębią” stronę.
Jednak większą przyczyną spadku rentowności papierów skarbowych było ogłoszenie mniejszego niż oczekiwano wzrostu planowanej sprzedaży długoterminowych papierów wartościowych. Departament Skarbu USA sprzeda w przyszłym tygodniu na tzw. kwartalnych aukcjach refundacyjnych papiery o wartości 112 mld USD, z terminem zapadalności od 3 do 30 lat.
Oświadczenie Fed pozostało w dużej mierze niezmienione. Stwierdzono w nim, że "ostatnie wskaźniki sugerują, że aktywność gospodarcza w trzecim kwartale rosła w silnym tempie. Przyrost miejsc pracy zmniejszył się od początku roku, ale pozostaje silny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie". Powtórzono, że "Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu 2%proc.".
Na konferencji prasowej przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział, że instytucja postępuje ostrożnie, nominalny wzrost płac wykazuje pewne oznaki złagodzenia, podczas gdy popyt na pracę nadal przewyższa podaż dostępnych pracowników. Dodał, że ryzyko dla inflacji stało się bardziej dwustronne. , ale przyznał jednocześnie, że poczyniono w tej kwestii znaczne postępy. Powell stwierdził, ze Fed nie podjął zdanych decyzji, co zrobi na grudniowym posiedzeniu.
Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA spadła o 14 pb do 4,94 proc., a 10-letnich o prawie 20 pb do 4,73 proc..
Październikowe zatrudnienie ADP wzrosło o 113 tys. (prognoza 150 tys.) wobec 89 tys. poprzednio.
Wrześniowe badanie JOLTS (liczba wolnych miejsc pracy i rotacja pracowników) wyniosło 9,55 mln (konsensus Bloomberga: 9,4 mln) wobec 9,50 mln poprzednio. Wskaźnik ten wzrósł drugi miesiąc z rzędu po spadku w poprzednich trzech miesiącach.
Wskaźnik odejść z pracy, który mierzy dobrowolne odejścia z pracy jako udział w całkowitym zatrudnieniu, utrzymał się na stałym poziomie 2,3 proc. trzeci miesiąc z rzędu. Stosunek wolnych miejsc pracy do bezrobotnych utrzymał się na poziomie 1,5 proc., osiągając najniższy poziom od około dwóch lat. Wskaźnik ten nadal wskazuje na napięty rynek pracy, mimo że spadł ze szczytowego poziomu 2,0 proc. w 2022 r
Październikowy ISM dla przemysłu spadł do 46,7 pkt. (oczekiwano 49,0 pkt.) wobec 49,0 pkt. poprzednio. Komponent cen płaconych był jednak mocniejszy i wyniósł 45,1 pkt. wobec 43,8 pkt. poprzednio, zatrudnienie spadło do 46,8 pkt. wobec 51,2 pkt. we wrześniu. Nowe zamówienia były niższe i wyniosły 45,5 pkt. (49,2 we wrześniu).
Kurs EUR/USD po spadku do 1,0520 odbiła do 1,06. Złoty osłabił się. Kurs EURPLN urósł do 4,48 po czym lekko zniżkował do 4,46. Notowania USD/PLN zwyżkowały do 4,25 a potem nastąpił spadek do 4,21.
Sesja w Europie byłą zabarwiona kolorem zielonym. Dax urósł o 0,76 proc., Cac40 o 0,68 proc. a FTSE100 o 0,28 proc. Na GPW handel nie odbył się ze względu na świeto.
W środę złoto rosło w pierwszej części dnia do poziomu 1992 USD/oz po czym nastąpił spadek do 1970 USD a następnie ponowny wzrost do 1985 USD.
Ropa zanotował nowe kilkumiesięczne minima. Baryłka jest najtańsza od końca sierpnia. Cena spadła do 80,3 USD po czy nastąpił lekki wzrost do 81,5 USD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne