Oanda TMS Starter 8 XI

Flesz   •   08-11-2024 07:57
Wczoraj amerykańska giełda ponownie urosła po tym jak Fed obniżył stopy procentowe po raz kolejny. Tym razem o 25 punktów bazowych, co było szeroko oczekiwaną decyzją. Aktualny przedział wynosi 4,5 – 4,75 proc. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły. Dolar ostatecznie stracił na wartości. Złoto zyskało ok 2 proc.
Oanda TMS Starter 7 XI
  • Decyzja Fed była jednogłośna, a komunikat w dużej mierze niezmieniony. W oświadczeniu utrzymano sformułowanie, że „ostatnie wskaźniki sugerują, że aktywność gospodarcza nadal rozwija się w solidnym tempie”. Stwierdzono, że „od początku roku warunki na rynku pracy ogólnie złagodniały, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja poczyniła postępy w kierunku 2 proc. celu Komitetu, ale pozostaje nieco podwyższona”.
  • Powell podał jeszcze kilka szczegółów na konferencji prasowej. Powiedział, że wybory prezydenckie w USA „nie będą miały wpływu” na decyzję Fed w najbliższym czasie, zauważając, że jest zbyt wcześnie, aby poznać harmonogram lub istotę jakichkolwiek dodatkowych zmian w polityce fiskalnej. Przewodniczący odpowiadał na obawy dotyczące wyższego ryzyka inflacji w związku ze zmianami w polityce nadchodzącej administracji Trumpa, w tym wyższymi wydatkami fiskalnymi, niższymi podatkami i wyższymi cłami. Podkreślił, że rynek pracy pozostaje „solidny”, co sugeruje, że cięcia stóp procentowych w przyszłości będą odbywać się w wyważonym i umiarkowanym tempie.
  • Prezes Rezerwy Federalnej zaznaczył, że nie podałby się do dymisji, gdyby zażądał tego prezydent elekt. Podkreślił, ze zdegradowanie liderów Fed lub ich usunięcie ze stanowiska jest niedozwolone przez prawo.
  • Obecnie rynek wycenia cięcie stóp procentowych o 18 pb w grudniu oraz łącznie o 69 pb w całym 2025 roku.
  • Bank Anglii  obniżył stopy procentowe o 25 pb do 4,75 proc. zgodnie z oczekiwaniami i głosami rozkładającymi się w relacji  8 do 1. Była to druga obniżka o 25 pb w tym roku, po cięciu w sierpniu. W oświadczeniu stwierdzono, że „odnotowano dalsze postępy w dezinflacji, zwłaszcza w miarę ustępowania wcześniejszych wstrząsów zewnętrznych, chociaż pozostała krajowa presja inflacyjna ustępuje wolniej”.
  • Andrew Bailey przyznał, że zbyt szybka obniżka nie jest możliwa, bo instytucja musi upewnić się, że inflacja pozostanie w średnim i długim okresie blisko celu. Dodał, że jeśli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami BoE, wówczas koszt pieniądza będzie nadal stopniowo maleć.
  • Rentowności brytyjskich obligacji wzrosły gwałtownie w ciągu ostatniego tygodnia z powodu obaw związanych z najnowszym budżetem rządowym i planami wydatków, w których prawie połowa zostanie sfinansowana z pożyczek. Bailey powiedział, że wywołana budżetem wyprzedaż obligacji prawdopodobnie dobiegła końca.
  • Indeksy z Wall Street w większości rosły na czwartkowej sesji. Nasdaq Composite zyskał 1,5 proc. a SP50 0,7 proc. Dow Jones „zamknął” dzień bez zmian.
  • Rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji obniżyła się do poziomu 4,2 proc.
  • Ropa brent zyskała ok 1 proc.. Baryłka podrożała do poziomu 75,6 USD. Złoto zyskało prawie 2 proc. a uncja kosztowała pod koniec dnia 2710 USD. Dziś rano lekko traci a notowania spadają poniżej 2690 USD.
  • Liczba nowych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 2 listopada nieznacznie wzrosła do 221 tys. wobec 218 tys. poprzednio. Wynik był bliski oczekiwań. Dziś poznamy wstępny odczyt listopadowego indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan.
  • Złoty umocnił się w czwartek. Para USD/PLN zniżkowała w okolice 3,99 ale dziś rano znajduje się lekko powyżej 4,00. Notowania EUR/PLN wyznaczyły wczoraj dołek na poziomie 4,31 i aktualnie pozostają w tym obszarze.
  • Wczoraj NBP zaprezentował dwie projekcje inflacji na przyszły rok, w zależności od kształtowania się cen energii. Wszystko to będzie zależeć od tarcz antyinflacyjnych, czyli od decyzji polityków. Jeśli dojdzie do pełnego „odmrożenia” inflacja może wrócić w okolice 6 proc. W drugim wariancie (utrzymania) wzrośnie on w dużo mniejszym stopniu. Cel inflacyjny ponownie może być osiągnięty w 2026 roku. Adam Glapiński – prezes banku centralnego – przyznał, że w marcu mogą rozpocząć się dyskusje na temat pierwszych obniżek stóp procentowych. Swoje decyzje RPP będzie uzależniać od napływających danych ale dużą wagę będzie mieć marcowa projekcja.  

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.