Oanda TMS Starter 30 XI

Wczoraj otrzymaliśmy dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych w związku z gołębimi założeniami Fed. Rentowność obligacji 2-letnich w USA spadła o kolejne 9 pb, a w tym tygodniu znizkiowała już o 30 pb. Stało się tak pomimo rewizji w górę PKB USA za III kwartał do 5,2 proc. kw/kw w ujęciu rocznym z początkowo 4,9 pro..
Pojawiły się kolejne komentarze Fed. Prezes Fed w Atlancie, Raphael Bostic, stwierdził, że ma coraz większą pewność, że inflacja utrzymuje się na tendencji spadkowej. Jednak prezes Fed w Richmond, Thomas Barkin, zajął bardziej ostrożne stanowisko. Powiedział, że nie jest jeszcze przekonany i argumentował, że Fed powinien zachować opcję ponownej podwyżki. Prezes Fed w Cleveland, Loretta Mester, zasygnalizowała, że poprze utrzymanie stóp procentowych na stałym poziomie. Powiedziała, że „polityka pieniężna to dobre miejsce, w którym decydenci mogą oceniać napływające informacje na temat gospodarki i warunków finansowych oraz oceniać, czy polityka jest dobrze skalibrowana, aby zapewnić powrót inflacji do poziomu 2 proc. w odpowiednim czasie”. Podkreśliła także łagodzenie presji cenowej, stwierdzając, że „nastąpił zauważalny postęp w zakresie inflacji, nawet gdy cała gospodarka pozostaje stosunkowo silna”.
W najnowszej Beżowej Księdze Fed na temat stanu amerykańskiej gospodarki odnotowano, że aktywność gospodarcza spowolniła w ostatnich tygodniach wraz ze złagodzeniem uznaniowych wydatków konsumentów. Stwierdzono, że popyt na pracę w dalszym ciągu spada, a respondenci odnotowali redukcję zatrudnienia. Raport Beżowej Księgi pojawia się przed posiedzeniami Fed. Oczekuje się, że na kolejnym posiedzeniu w dniach 12-13 grudnia Fed pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,25-5,50%.
Indeks nastroju biznesu w strefie euro spadł w listopadzie nieco bardziej od oczekiwań na poziomie -0,3 pkt. osiągając -0,39 pkt. w porównaniu do -0,33 pkt miesiąc wcześniej. Indeks nastrojów gospodarczych minimalnie wzrósł z 93,5 pkt. do 93,8 pkt. (oczekiwano 93,7 pkt.). Indeks nastrojów konsumentów w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami nieco wzrósł do poziomu -16,9 pkt. z -17,9 pkt. w październiku. Indeks nastrojów producentów wbrew oczekiwaniom ekonomistów spadł do poziomu -9,5 pkt. z -9,2 pkt. miesiąc wcześniej, a indeks nastrojów w usługach wzrósł z 4,6 pkt. do 4,9 pkt. (oczekiwano spadku do poziomu 4,3 pkt.).
Roczna dynamika cen importu w Niemczech wzrosła w październiku br. do poziomu -13 proc. z -14,3 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano wyniku na poziomie -13,5 proc. To drugi miesiąc odbicia tego parametru w górę z najniższego od 1986 roku poziomu.
Roczna dynamika CPI w Australii spadła w październiku br. do poziomu 4,9 proc. z 5,6 proc. miesiąc wcześniej. To taki sam poziom tego wskaźnika co w lipcu br., kiedy wartość tego wskaźnika spadła do swego najniższego poziomu od lutego 2022 roku. Ekonomiści oczekiwali mniejszego spadku do poziomu 5,2 proc.
Listopadowe oficjalne wskaźniki PMI wzbudziły obawy o kondycję chińskiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do 49,4 z 49,5 w październiku. Od kwietnia br. wskaźnik PMI utrzymywał się poniżej 50-punktowego poziomu neutralnego, z wyjątkiem zaledwie jednego miesiąca września. Sugeruje to, że produkcja w Chinach nie była w stanie nabrać rozpędu po początkowym wzroście po ponownym otwarciu gospodarki po pandemii. Szczegóły sugerują, że zarówno popyt krajowy, jak i zewnętrzny pozostaje słaby. Ponadto duże firmy w dalszym ciągu radzą sobie lepiej niż małe i średnie przedsiębiorstwa. Oficjalny wskaźnik PMI poza przemysłem, obejmującym budownictwo i usługi, spadł w listopadzie do 50,2 z 50,6 w październiku.
Wczoraj w nocy Bank Rezerw Nowej Zelandii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,5 proc.).
Rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych spadła o kolejne 9 pb do 4,65 proc.. W tym tygodniu zniżki sięgnęły już 30 pb. Rentowność 10-latków obniżyła się o 7 pb do 4,26 proc., a w całym tygodniu spadła już o ponad 20 pb.
Ceny ropy naftowej WTI wzrosły o 1,9 proc. do 77,86 USD, a Brent o 1,7 proc. do 83,10 USD. Złoto zyskało 0,2 proc. a uncja kosztuje 2044 dolarów.
Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,10 do 1,0970. Złoty stracił na wartości. Notowania USD/PLN urosły do 3,96 z 3,9250 a EUR/PLN z 4,32 do 4,3450.
Cena bitcoina spadła z 38 400 USD do 37 600. Aktualnie kryptowaluta wskazuje poziom 37 800 USD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne