Oanda TMS Starter 29 XI

Flesz   •   29-11-2024 08:15
Wczoraj panował relatywny spokój na rynkach finansowych. Giełda w USA była zamknięta z okazji Dnia Dziękczynienia. W Europie Eurostoxx (0,5 proc.) zyskał na wartości, solidny wzrost zanotował również niemiecki DAX (0,9 proc.). Dolar w niewielkim stopniu zmienił swoją wycenę. Dziś rano kurs EUR/USD znajduje się w okolicy 1,0580. Mocno rosną rentownosci francuskich obligacji w odpowiedzi na kryzys polityczny osiągając poziom 3 proc.W Azji Hang Seng w piątek zyskał 0,1 proc., a Shanghai Composite 1 proc. Japoński Nikkei 225 spadł o blisko 0,4 proc.
Oanda TMS Starter 29 XI
  • Gubernator RBA Michele Bulloc przyznała, że inflacja bazowa znajduje się wciąż na zbyt wysokim poziomie, aby bank centralny mógł rozważać obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Dodałą, że potrzebny jest czas aby powróciła ona w sposób trwały do celu. Najnowsza prognoza RBA dotycząca dynamiki wzrostu cen wskazuje, że wskaźnik „core” powróci do celu 2-3 proc. pod koniec 2025 roku. W październiku wskaźnik wyniósł 3,5 proc.
  • Nieco bardziej jastrzębie nastawienie RBA kontrastuje z podejściem innych banków centralnych w krajach rozwiniętych.
  • Kurs AUDUSD od kilku dni rośnie z poziomu 0,644 do 0,6520.
  • Notowania głównej pary walutowej po wyznaczeniu dziennego minimum w okolicy 1,0525 w drugiej części dnia ponownie urosły i aktualnie wskazują 1,0580.
  • W listopadzie wstępna inflacja CPI w Niemczech wyniosła 2.2% r/r. Z kolei inflacja HICP wyniosła 2.4%, pozostając poniżej prognozowanego poziomu 2.6%. Wynik ten był głównie wynikiem spadku kosztów żywności oraz efektów bazowych związanych z cenami energii. Tymczasem dane z Hiszpanii wskazują na szybszy wzrost cen, a dla całej strefy euro oczekuje się wzrostu inflacji do 2.3% w listopadzie, w porównaniu z 2% w październiku.
  • Dane PKB z Polski wykazały wzrost naszej rodzimej gospodarki o 2.7% r/r. To zdecydowanie lepszy wynik względem 0.5% w analogicznym okresie roku poprzedniego. W III kwartale 2024 r. wpływ popytu krajowego na wzrost gospodarczy wyniósł +4.2 pkt proc., co oznacza spadek w porównaniu do +4.5 pkt proc. w II kwartale. Dynamika spożycia ogółem osłabła, osiągając +1 pkt proc., wobec +4.8 pkt proc. wcześniej. Na ten wynik złożyło się spożycie gospodarstw domowych z wpływem +0.2 pkt proc. (wcześniej +2.6 pkt proc.) oraz spożycie publiczne, które wniosło +0.8 pkt proc. (wcześniej +2.2 pkt proc.).
  • Złoty osłabiał się w pierwszje cześci dnia. Następnie powrócił do lekkiej aprecjacji. Aktualnie para USD/PLN znajduje się już pod 4,07 a EUR/PLN wskazuje 4,3060. 
  • Ropa Brent zyskała wczoraj 0,6 proc. i urosła do poziomu 73,28 USD za baryłkę.
  • Złoto odnotowało wzrost o 0,1 proc. do poziomu 2638 USD za uncję.
  • W przyszłym tygodniu otrzymamy kilka kluczowych danych z USA. Uwaga rynku będzie skupiona na:
    - ankiecie JOLTS (liczba ofert pracy i rotacja zatrudnienia) - publikacja we wtorek.
    - raporcie ADP (dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym) - publikacja w środę.
    - raporcie NFP (Non-Farm Payrolls) w piątek za listopad. Konsensus rynkowy przewiduje wzrost o 200 tys. miejsc pracy po spadku do 12 tys. w październiku.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.