Oanda TMS Starter 23 X

Flesz   •   23-10-2024 08:09
W USA na wtorkowej sesji miała miejsce konsolidacja. Dow Jones zakończył dzień na poziomie otwarcia, SP500 stracił -0,1 proc. a Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc. W Europie DAX zniżkował o -0,2 proc., mocniej został przeceniony nasz krajowy WIG20 (-1,24 proc.). Chińskie rynki rosły drugi dzień po tym, jak bank centralny obniżył w poniedziałek roczne i pięcioletnie stopy procentowe. Hang Seng wzrósł o 1,7 proc. a Shanghai Composite zyskał 0,8 proc. Złoto dziś rano wyznaczyło nowy rekord w historii (2753 USD/oz). Cena ropy odrabiała straty poniesione w minionym tygodniu. Kurs EUR/USD naruszył poziom 1,08. Złoty tracił zarówno do dolara jak i euro. Inwestorzy interpretowali kolejne raporty amerykańskich spółek.
Oanda TMS Starter 23 X
  • Wczoraj niektórzy przedstawiciele Fed (Schmidt, Logan, Kashkari) zasygnalizowali, że opowiadają się za wolniejszym tempem obniżek stóp procentowych.
  • Tymczasem Mary Daly (San Francisco) wyraziła się nieco bardziej „gołębio” mówiąc, że spodziewa się, iż Fed będzie kontynuował obniżanie stóp procentowych, aby zabezpieczyć się przed dalszym osłabieniem na rynku pracy.
  • Christine Lagarde podkreśliła, że kierunek polityki pieniężnej jest dość klarowny ale tempo redukcji stóp procentowych jest jeszcze do ustalenia. Dodała, że dezinflacja jest na dobrej drodze, opisując ostatnie dane jako „stosunkowo uspokajające”.
  • Andrew Bailey na Forum w Nowym Jorku poruszył temat globalnej stabilności finansowej, podkreślając potrzebę stosowania podejścia makroostrożnościowego oraz znaczenie nauki z historii i teorii finansowych - takich jak te przedstawione przez Hymana Minsky'ego. Bailey wskazuje, że stabilność finansowa wymaga koncentracji na systemowych ryzykach, które mogą zagrozić całemu systemowi, a nie tylko na pojedynczych zagrożeniach.
  • Kontrakty Fed Funds Futures wyceniają cięcie o 23 pb w listopadzie i łącznie 41 pb do końca roku. W 2025 r. zakładają w sumie obniżkę o 98 pb.
  • W październikowym raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognoza globalnego wzrostu gospodarczego została utrzymana na poziomie 3,2 proc. w 2024 roku i została lekko zredukowana na 2025 rok do poziomu 3,2 proc. Szacunki wzrostu USA zostały podniesione o 0,2 proc. do 2,8 proc. (2024) i o 0,3 proc. do 2,2 proc. (2025). MFW obniżył prognozy dla strefy euro o 0,1 proc. do 0,8 proc. w tym roku oraz o 0,3 proc. do 1,2 proc. w przyszłym. Chiny będą prawdopodobnie rosły w tempie 4,8 proc. w tym roku (obniżka o 0,2 proc.) a szacunki na 2025 roku zostały niezmienione i wynoszą 4,5 proc.
  • Raport MFW wskazał również, że globalna „walka” z inflacją odniosła sukces nawet jeśli presja cenowa pozostałą podwyższona w niektórych krajach. Stwierdzono, że powrót inflacji w pobliże celów banków centralnych otwiera drogę do bardzo potrzebnych zmian w polityce na trzech kluczowych frontach. Obejmują one politykę pieniężną, która już się rozpoczęła, politykę fiskalną i reformy strukturalne, które są postrzegane jako najtrudniejsze.
  • Instytucja jednocześnie ostrzegła, że wybory prezydenckie w USA są czynnikiem wielkiej niepewności dla rynków ze względu na dużą rozbieżność polityki handlowej obydwu kandydatów (Trump, Harris). MFW jako główne zagrożenia wymienił cła, politykę przemysłową i prawdopodobieństwo działań odwetowych.
  • Wskaźnik RMPI (dot.zmiany cen surowców nabywanych przez producentów) wyniósł -3.1 m/m, czyli znacznie poniżej oczekiwań na poziomie -1.7% m/m. Z kolei wskaźnik IPPI (zmiany cen towarów sprzedawanych przez producentów) wyniósł -0.6% m/m wobec prognozy -0.4% m/m.
  • Węgierski bank centralny (MNB) utrzymał swoją podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,5 proc. podczas październikowego posiedzenia, zgodnie z oczekiwaniami, po obniżce o 25 punktów bazowych w poprzednim miesiącu. Ponadto oprocentowanie kredytów zabezpieczonych i depozytów overnight również pozostało bez zmian, odpowiednio na poziomie 7,5 proc. i 5,5 proc.. We wrześniu inflacja zasadnicza na Węgrzech spadła do 3 proc., najniższego poziomu od ponad trzech i pół roku, z 3,4 proc. w sierpniu. Inflacja bazowa wzrosła do 4,8 proc. z 4,6 proc.. Zastępca gubernatora Barnabas Virag zasygnalizował ostatnio bardziej ostrożne stanowisko, sugerując, że koszt pieniądza może pozostać niezmieniony przez dłuższy czas ze względu na ryzyko geopolityczne i zmieniające się oczekiwania dotyczące stóp procentowych.
  • We wrześniu 2024 r. sprzedaż detaliczna w Polsce w cenach stałych spadła o 3,0 proc. w porównaniu do września 2023 r., co wskazuje na pogorszenie sytuacji względem analogicznego okresu poprzedniego roku (spadek o 0,3 proc. we wrześniu 2023 r.). W stosunku do sierpnia 2024 r. odnotowano jeszcze większy spadek sprzedaży, wynoszący 5,7 proc.. Jednak w okresie od stycznia do września 2024 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,6 proc. r/r, co stanowi poprawę wobec spadku o 3,4 proc. w analogicznym okresie 2023 r.
  • Ceny ropy brent wzrosły o 2,4 proc. do 76,04 USD, podczas gdy złoto zyskało 1,1 proc. i urosło do 2 749 USD. Dziś rano metal osiągnął nowy poziom ATH w okolicy 2753 USD.
  • Złoty tracił wczoraj na wartości. Kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,3250 a USD/PLN 4,007.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.