Oanda TMS Starter 21 II

Flesz   •   21-02-2025 08:37
Czwartkowa sesja na Wall Street odbyła się w trybie „risk-off. Amerykańskie akcje traciły po rozczarowujących prognozach sprzedaży na nadchodzący rok, które przedstawił jeden z kluczowych detalistów w USA (Wal-Mart). To wzbudziło obawy o konsumpcje w Stanach Zjednoczonych. Wskazano na niepewność związaną z zachowaniem konsumentów oraz globalnymi warunkami ekonomicznymi i geopolitycznymi. To kolejny słaby raport tego sektora po rozczarowujących oficjalnych danych o sprzedaży detalicznej w USA.
Oanda TMS Starter 17 II
  • Wal-Mart ogłosił, że w ostatnim kwartale osiągnął sprzedaż na poziomie 180,5 mld USD. Dla porównania Amazon osiągnął wynik wynoszący 187,8 mld USD. Wal-Mart nadal prowadzi pod kątem rocznych przychodów, choć Amazon pomału dogania tę spółkę. Od 212 roku Wal-Mart utrzymywał pozycję lidera w generowaniu przychodów w każdym kwartale. Prognozy FacSet wskazują, że spółka w nadchodzącym roku fiskalnym osiągnie 708,7 mld USD przychodów, podczas gdy wynik Amazon ma wynieść 700,8 mld USD.
  • Głównym źródłem przychodów Amazon pozostaje jego podstawowy dział handlu detalicznego, ale udział chmury obliczeniowej, reklamy oraz usług dla sprzedawców rośnie.
  • Walmart zainspirował się swoim głównym rywalem w poszukiwaniu sposobów na utrzymanie wzrostu sprzedaży. Firma prowadzi własną platformę dla sprzedawców zewnętrznych i oferuje usługi logistyczne, choć obie te działalności są znacznie mniejsze niż w przypadku Amazona. Walmart uruchomił także działalność reklamową oraz program lojalnościowy dla klientów, Walmart+, który konkuruje z Amazon Prime.
  • Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadły na dłuższym końcu krzywej. To pokłosie wypowiedzi sekretarza skarbu USA Scotta Bessenta, który zakomunikował, że jakiekolwiek działania mające na celu zwiększanie udziału długoterminowych „papierów” w strukturze zadłużenia rządu są odległe. Przeszkodami są wysoka inflacja oraz program zacieśniania ilościowego Rezerwy Federalnej. Bessent zapowiedział także, że dziś odbędzie swoja pierwszą rozmowę z chińskim sekretarzem skarbu. Głównym przesłaniem będzie chęć współpracy.
  • Alberto Musalem z Fed z St. Louis powiedział, że polityko monetarna powinna pozostać umiarkowanie restrykcyjna, do momentu kiedy będzie pewne, że inflacja zmierza w kierunku celu 2 proc. Dodał, że zmiany w handlu, polityce imigracyjnej, regulacjach i w polityce fiskalnej i energetycznej mogą wpływać na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Podkreślił jednocześnie, że ich łączny wpływ na inflację i zatrudnienie będzie stosunkowo niewielkie w krótkim oraz średnim terminie.
  • Inwestorzy analizowali także wyniki indeksu  Leading Economic publikowanego przez Conference Board, który wypadł bardziej niż oczekiwano.
  • Główne indeksy na Wall Street wczoraj traciły. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły odpowiednio: -1 proc., -0,4 proc. oraz -0,5 proc.
  • W Europie DAX spadł o -0,5 proc., WIG20 stracił -0,8 proc. a WIG -0,54 proc. 
  • Indeks dolara spadł o -0,8 proc. do poziomu 106,40 a kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,05.
  • Złoty zyskał na wartości. Para EUR/PLN spadła poniżej 4,16 a USD/PLN zbliżyła się do 3,96.  
  • Ropa brent zyskała 0,6 proc. i wyceniana jest w okolicy poziomu 76,5 USD. Złoto urosło o 0,2 proc. do 2939 USD.
  • Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych urosła do 219 tys.. Prognoza wynosiła 215 tys.
  • Dziś uwaga będzie skoncentrowana na PMI dla amerykańskiego przemysłu. Podobne dane zaprezentują kraje europejskie. Nastroje konsumentów oraz oczekiwania inflacyjne w USA zostaną przedstawione przez Uniwersytet Michigan.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.