Oanda TMS Starter 19 II

Flesz   •   19-02-2025 07:56
We wtorek na Wall Street dominowała konsolidacja. Amerykańskie akcje miały trudności ze wzrostami po ponownym otwarciu rynku po poniedziałkowym świecie. Ostatecznie trzy główne indeksy „zamknęły” dzień na umiarkowanych plusach. Sp500 mimo wszystko osiągnął nowy historyczny szczyt. Inwestorzy analizowali najnowsze doniesienia dotyczące taryf celnych administracji Donalda Trumpa. Bardzo dobra sesja miała miejsce na GPW.
Oanda TMS Starter 17 II
  • Nowy prezydent USA zapowiedział, że istnieje duża szansa nałożenia 25 proc. taryf na import auto, półprzewodników oraz farmaceutyków, które miałyby obowiązywać od 2 kwietnia. W minionym tygodniu ogłosił cła 25 proc. na stal oraz aluminium, które wejdą w życie od 12 marca. Taryfy wzajemne.
  • Rozmowy pomiędzy USA i Rosją wzbudziły nadzieje na zakończenie wojny w Ukrainie.
  • Dolar amerykański oraz rentowności obligacji Stanów Zjednoczonych urosły. Kurs EURUSD spadł tuż poniżej 1,0450 ale dziś rano rośnie do 1,0460. 2-letnie „papiery” USA zbliżyły się do poziomu 4,32.
  • Notowania Dow Jones pozostały bez zmian, SP 500 zyskał 0,2 proc. a Nasdaq Composite 0,1 proc.
  • W Europie DAX zyskał 0,2 proc. GPW odnotowała bardzo udaną sesję. Szczególnie mocno zyskiwały spółki o wysokiej kapitalizacji (PKO, PKN Orlen, PEKAO, PZU, DINO). WIG20 urósł o blisko 2,9 proc. a WIG prawie 2,4 proc.
  • Zloty zyskał na wartości względem euro. Kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,15. Silniejszy dolar spowodował jednak, że para USD/PLN rosłą w kierunku 3,99 ale ostatecznie dzień zamknęła przy 3,97.
  • Ropa brent zyskuje od początku tygodnia. Wczoraj wzrosty były na poziomie 0,8 proc. WTI podrożała o 1,6 proc. Złoto zbliżyło się do wyznaczonych w minionym tygodniu historycznych rekordów i urosło o 1,4 proc. do 2936 USD/oz.
  • Lutowy Empire State Manufacturing Survey wskazał na umiarkowane odbicie w sektorze produkcyjnym stanu Nowy Jork po słabym styczniu. Wskaźnik ogólnych warunków biznesowych wzrósł o 18 pkt do 5.7, co sugeruje poprawę aktywności gospodarczej. Nowe zamówienia zwiększyły się o 20 pkt do 11.4, a wskaźnik wysyłek wzrósł o 16 pkt do 14.2, co potwierdza ożywienie w produkcji. Pomimo tych pozytywnych sygnałów, raport wskazuje również na trudności związane z zatrudnieniem i kosztami produkcji.
  • Z kolei nastroje wśród amerykańskich budowniczych uległy pogorszeniu, co znajduje odzwierciedlenie w spadku indeksu zaufania NAHB/Wells Fargo (HMI) do poziomu 42, czyli o 5 pkt w porównaniu do stycznia. Jest to najniższy wynik od pięciu miesięcy, co wskazuje na rosnące wyzwania w sektorze budownictwa mieszkaniowego.
  • W styczniu 2025 r. roczna inflacja w Kanadzie wzrosła do 1.9%, w porównaniu do 1.8% w grudniu. Wskaźnik CPI bez paliw wyniósł 1.7% r/r, a ceny konsumpcyjne wzrosły o 0.1% m/m, odrabiając spadek o 0.4% z grudnia. Głównym czynnikiem napędzającym inflację był wzrost cen energii. Ceny w tym sektorze wzrosły o 5.3% r/r, wobec 1.0% w grudniu. Benzyna podrożała o 8.6% r/r, a największy wzrost odnotowano w Manitobie (+25.9%) po ponownym nałożeniu podatku paliwowego. Ceny gazu ziemnego wzrosły o 4.8% r/r i aż o 6.0% m/m, szczególnie w Kolumbii Brytyjskiej (+12.8%).
  • W lutym 2025 r. wskaźnik nastrojów ekonomicznych ZEW dla Niemiec wzrósł o 15.7 pkt, osiągając poziom 26.0 pkt. Był to najsilniejszy wzrost od dwóch lat, co wskazuje na rosnący optymizm wśród analityków i inwestorów. Jednocześnie ocena bieżącej sytuacji gospodarczej poprawiła się o 1.9 pkt, jednak nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie -88.5 pkt, co sugeruje, że wyzwania gospodarcze wciąż pozostają poważne.
  • Bank Rezerw Australii (RBA) zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopę gotówkową o 25 pb do poziomu 4,1 proc. z 4,35 proc. pierwszy raz od 4 lat. Komunikat jak również przemówienie Michelle Bullock były dość „jastrzębie”. Wczorajsza redukcja nie oznacza jednak, że kolejne obniżki stóp w skali sugerowanej przez rynki są przesądzone.
  • Kontrakty terminowe na stopę gotówkową w Australii wyceniają 90 proc. szans na kolejną obniżkę o 25 pb do sierpnia oraz łączną redukcję o 44 pb w 2025 roku.
  • Mary Daly z oddziału Fed w San Francisco powiedziała, że z jej perspektywy w tym momencie polityka monetarna w USA musi pozostać restrykcyjna. Przewodniczący Fed Jerome Powell oraz inni urzędnicy, podkreślili, że nie spieszą się z dalszymi obniżkami stóp procentowych, ponieważ czekają na dalsze osłabienie inflacji oraz więcej informacji na temat planów gospodarczych prezydenta Trumpa.
  • Dziś uwaga inwestorów będzie skupiona na protokole ze styczniowego posiedzenia Fed, który to może dostarczyć więcej informacji na temat podejścia banku do dalszego kształtowania się stóp proc. oraz inflacji.
  • W tym momencie kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wyceniają obniżkę o 25 pb do września oraz redukcję kosztów finansowania o łącznie 35 pb do końca tego roku.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.