Oanda TMS Starter 17 XII

Flesz   •   17-12-2024 08:35
Ten tydzień jest oczekiwaniem inwestorów na decyzje głównych banków centralnych (Fed, BoE, BoJ). Indeksy na Wall Street radziły sobie całkiem dobrze. Nasdaq Composite zyskał 1,24 proc. a SP500 niespełna 0,4 proc. Jedynie Dow Jones stracił -0,25 proc. W Europie nastroje były gorsze. Dax spadł o -0,45 proc. a CAC40 -0,71 proc. Bitcoin zdołał ustanowić nowy rekord powyżej 106 tys. USD zyskując ponad 3 proc. W Niemczech został rozwiązany parlament po tym jak Olaf Scholz nie uzyskał wotum zaufania w poniedziałkowym głosowaniu. Złoty zyskał w relacji do euro oraz USD.
Oanda TMS Starter 11 XII

Wszystkie oczy skierowane są na liczne decyzje polityki monetarnej zaplanowane na ten tydzień, w tym w USA i Japonii. Nastroje w Stanach Zjednoczonych pozostają stosunkowo pozytywne, ponieważ oczekiwana powszechnie obniżka stóp procentowych o ćwierć punktu przez Fed w środę może dodać wsparcia i przedłużyć wzrosty na giełdach.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przegrał w poniedziałek głosowanie nad wotum nieufności w parlamencie, co spowodowało jego rozwiązanie i utorowało drogę do przedterminowych wyborów w lutym.

Wskaźnik PMI Composite dla USA wzrósł w grudniu do 56,6, co wskazuje na najszybsze tempo wzrostu aktywności gospodarczej od niemal trzech lat. Sektor usług osiągnął imponujące 38-miesięczne maksimum, notując wartość 58,5. Z kolei przemysł zmaga się z poważnymi wyzwaniami, a wskaźnik produkcji spadł do 46,0 – najniższego poziomu od 55 miesięcy. 

Dane z Chin za listopad, które wczoraj zostały opublikowane, wzbudzają wątpliwości czy ostatnie środki stymulacyjne wystarczą, żeby podtrzymać wzrost gospodarczy w Państwie Środka. Sprzedaż detaliczna niespodziewanie zwolniła (3 proc.). Osłabło również tempo wzrostu inwestycji w aktywa trwałe. Maleje także liczba nowych kredytów w porównaniu z rokiem poprzednim. Pozytywem jest postęp w sektorze nieruchomości.

Wczoraj poznaliśmy wstępne dane na temat grudniowych wskaźników PMI dla Europy. Dla przemysłu obserwowana jest kontynuacja trendu spadkowego. Niemiecki wskaźnik obniżył się do 42,5 pkt a francuski do 41,9 pkt.. Dla całej strefy euro wynik uplasował się podobnie jak w listopadzie i wskazał pułap 45,2 pkt. Widać natomiast poprawę sektora usługowego. Dla Niemiec wyniósł on 51 pkt. dla Francji 48,2 pkt. a dla całego obszaru walutowego 51,4 pkt. 

Kurs EURUSD po spadku do 1,0480 ponownie urósł powyżej 1,05. Złoty zyskał na wartości. Para EUR/PLN spadła do 4,255 a USD/PLN do poziomu bliskiego 4,04 (podczas gdy w piątek kurs wskazywał 4,09).

Azjatycka sesja wtorkowa zdominowana była przez sprzedających. Hang Seng stracił ponad -0,1 proc. a Shanghai Composite ponad -0,7 proc. Nikkei 225 zniżkował o blisko -0,25 proc.

Złoto konsolidowało się wczoraj w obrębie poziomu 2660 USD. Ropa również nie wykazywała większe zmienności. WTI znajdowała się tuż poniżej pułapu 70,5 USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.