Oanda TMS Starter 16 X

- Spadek akcji producentów chipów we wtorek wstrzymał ostatni rajd, oddalając indeksy od rekordów osiągniętych w poprzedniej sesji. Spadkom przewodziła holenderska firma ASML, która we wtorek straciła blisko 17 proc. Spadek ten przyćmił lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe banków.
- Największa firma technologiczna w Europie, ASML, wywołała obawy w całym sektorze, publikując rozczarowujące zyski i obniżając prognozy na 2025 rok. Akcje holenderskiego producenta maszyn do produkcji chipów spadły o prawie 17 proc. Nvidia straciłą o ponad 5 proc., podczas gdy Broadcom zamknął dzień niżej o ponad 3 proc. Akcje Taiwan Semiconductor Manufacturing Company zostały przecenione ponad 2 proc..
- Wyniki banków Goldman Sachs (-0,07 proc.) , Bank of America (+0,55 proc.) oraz Citigroup (-5,1 proc.) okazały się lepsze od szacunków. Akcje Citi spadły jednak zdecydowanie. Goldman Sachs zyskiwał w sesji „pre-market” ale późniejszy handel w regularnych godzinach odwrócił te wzrosty.
- Chiński minister mieszkalnictwa, wraz z urzędnikami z PBoC i ministerstwa finansów, zorganizują jutro rano „briefing” prasowy, który może dostarczyć więcej szczegółów na temat środków wspierających gospodarkę ( m.in. sektor nieruchomości). Dobrze radzą sobie dziś chińskie spółki deweloperskie. Hang Seng Properties indeks jest na plusie 3,5 proc. Główny Hang Seng rośnie dziś o lekko ponad 1 proc. a Shanghai Composite o 0,4 proc. Gorzej wypada japoński Nikkei 225 tracąc ponad -1,7 proc.
- Ceny ropy spadły (WTI -4,4 proc., brent -4,1 proc.) do prawie dwutygodniowego minimum z powodu słabszych perspektyw popytu i w konsekwencji doniesień medialnych na temat tego, że Izrael nie uderzy w irańskie elektrownie jądrowe i naftowe, co spowodowało zmniejszenie obawy o zakłócenia w dostawach i spadek premii za ryzyko.
- Przedstawicielka Fed Mary Daly (San Francisco) przyznała wczoraj, że amerykański bank centralny musi zachować czujność. Dodała, że rynek pracy jest bliski poziomów sprzed pandemii i nie jest już źródłem poważnej presji inflacyjnej. Stwierdziła również, że cele Fed w zakresie inflacji i zatrudnienia są obecnie zrównoważone.
- Rynek kontraktów Fed Funds Futures wycenia obniżkę stóp proc. w USA o 24 pb w listopadzie i łącznie o 47 pb do końca tego roku. Szacunki wskazują, że Fed w całym 2025 roku zdecyduje się na łagodzenie monetarne w na poziomie 104 pb.
- Rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji spadła o 1 pb do poniżej 3,95 proc.., a 10-latki obniżyły się o 7 pb do 4,03 proc..
- Na rynku walutowym widoczna byłą kontynuacja aprecjacyjnego ruchu dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0885. Dziś rano kurs AUD/USD spadł w okolice 0,667 po czym odbił do 0,67.
- Wczorajszy kalendarz makro dla USA był ubogi. Poznaliśmy jedynie indeks NY Empire State, który spadł do poziomu -11,9 pkt. (wynik za październik). To zdecydowanie gorszy rezultat od prognoz Bloomberg-a na poziomie 3,6 pkt. Poprzednia wartość wynosiła +11,5 pkt. Z kolei 1-roczne oczekiwania inflacyjne New York Fed za wrzesień pozostały na niezmienionym poziomie 3 proc..
- Zasadnicza dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Kanadzie we wrześniu okazała się niższa od prognoz oraz od wartości sprzed miesiąca. CPI rok do roku spadł z 1,9 proc. do 1,6 proc. a dynamika miesięczna wskazała na deflację na poziomie -0,4 proc. Wskaźnik „core” wskazała natomiast wartości minimalnie wyższe: 1,6 proc. r/r (poprzednie 1,5 proc.) oraz 0,0 proc. (poprzednio -0,1 proc.). Rynek w pierwszej reakcji zareagował wyprzedażą dolara kanadyjskiego i uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że BoC ponownie wykona niestandardowy, większy ruch łagodzący warunki polityki monetarnej. W kolejnych godzinach notowania USD/CAD obniżyły się i zakończyły dzień w okolicy 1,3775.
- Indeks ZEW mierzący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych wskazał na poprawę oczekiwań i urósł w październiku do poziomu 13,1 pkt. przy prognozie wynoszącej 10,2 pkt. i poprzednim wyniku oscylującym wokół 3,6 pkt. Subindeks wskazujący na obecną sytuacja spadł do pułapu -86,9 pkt z -84,5 pkt. poprzednio we wrześniu.
- Inflacja w Polsce finalnie okazała się zgodna z poprzednim szybkim szacunekime Głównego Urzędu Statystycznego Wskaźnik CPI w ujęciu rok do roku wyniósł 4,9 proc. (poprzednio 4,3 proc.) a w ujęciu miesiąc do miesiąca dynamika uplasowała się na poziomie 0,1 proc. Złoty w relacji do euro był stabilny. Kurs EUR/PLN wahał się pomiędzy poziomami 4,296 a 4,291. Para USD/PLN ostatecznie do 3,9450. Na dziś zaplanowana jest publikacja inflacji bazowej za wrzesień.
- Z USA w środę poznamy ceny importu oraz eksportu i również tygodniową zmianę zapasów paliw wg API. Przemawiać będzie Raphael Bostic z oddziału Fed w Atlancie.
- Wielka Brytania poda wyniki inflacji CPI oraz PPI (8:00). Wieczorem głos zabierze Christine Lagarde z EBC. Już jutro bank centralny zdecyduje po raz kolejny o wysokości stóp procentowych. Wszystko wskazuje, że ponownie warunki monetarne zostaną złagodzone o 25 punktów bazowych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne