Oanda TMS Starter 12 XII

Flesz   •   12-12-2024 08:02
Na Wall Street wczoraj obserwowaliśmy gwałtowny wzrost akcji spółek technologicznych. Nastąpiło to po listopadowym raporcie o inflacji z USA, który uplasował się na poziomie zgodnym z prognozami. Rynek zwiększył wycenę prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu. Widać, że nastąpiła pewnego rodzaju ulga, ponieważ nie było negatywnej niespodzianki we wczorajszym odczycie wskaźników CPI. Nasdaq Composite zyskał 1,8 proc. Rentowności amerykańskich obligacji 2 letnich nieznacznie wzrosły.
Oanda TMS Starter 11 XII
  • Indeks Nasdaq Composite ustanowił nowy rekord powyżej poziomu 20 tys. pkt. Od początku roku zyskał 33,5 proc. W tym samym okresie SP500 zanotował wzrost wynoszący 27,6 proc. a Dow Jones 17,1 proc.
  • Mimo, ze urosły szanse na obniżkę stóp procentowych przez Fed w grudniu, dolar zdołał zyskać na wartości. Kurs EUR/USD ustanowił minima przy 1,0480. Aktualnie kurs wskazuje niespełna 1,0510.
  • Rentowność 2-letnich obligacji USA wzrosła o 1 pb do poziomu 4,15 proc., a 10-letnich „papierów” o 4,5 pb do 4,27 proc..
  • Kontrakty terminowe na stopy Fed w pełni wyceniają obniżkę o 25 pb w przyszłym tygodniu, z 99% prawdopodobieństwem w porównaniu do 86% przed raportem o inflacji CPI. Na 2025 rok wyceniana jest łączna obniżka o 59 pb, a na 2026 rok jedynie o 9 pb.
  • Listopadowy CPI w USA w ujęciu miesięcznym wzrósł o 0,3 proc. m/m, zgodnie z oczekiwaniami, w porównaniu do 0,2 proc. poprzednio. Inflacja bazowa (bez żywności i energii) wzrosła o 0,3 proc. m/m, co również było zgodne z oczekiwaniami, i utrzymała tempo z października. W ujęciu rocznym inflacja ogólna wyniosła 2,7 proc. r/r, zgodnie z oczekiwaniami, w porównaniu do 2,6 proc. wcześniej. Wskaźnik bazowy również był zgodny z prognozami na poziomie 3,3 proc. r/r i pozostał bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
  • Dziś poznamy dane na temat cen producenckich w USA (wskaźnik PPI).
  • Dziś poznamy decyzję EBC w spraiwe stóp procentowych. Oczekuje się cięcia o 25 punktów bazowych. Depozytowa ma zostać zredukowana do poziomu 3 proc. Jeśli do tego dojdzie będzie to czwarta redukcja w tym roku i w całym cyklu łagodzenia warunków monetarnych. Wcześniej obniżono koszt pieniądza w czerwcu, we wrzęsniu i w październiku.
  • Bank Kanady (BoC) obniżył stopy procentowe wczoraj  o 50 pb do poziomu 3,25 proc.. Była to druga obniżka o taką wartość w tym roku, co łącznie daje redukcję o 175 pb w 2024 roku. Instytucja uzasadniła swoją decyzję spowolnieniem wzrostu gospodarczego i osłabieniem rynku pracy. Bank Kanady zapowiedział, że w przyszłości będzie oceniać potrzebę dalszych obniżek stóp procentowych na podstawie każdej kolejnej decyzji, co sugeruje bardziej stopniowe podejście. Notowania USD/CAD spadły do poziomu 1,4120 (dolar kanadyjski umocnił się). Decyzja o mocnym cięciu była w pełni zdyskontowana. Rynek zakładał, że bank obniży również stopę proc. w styczniu. Jednak po wczorajszym dniu nie jest już tego taki pewien.
  • Złoty wczoraj stracił na wartości. Kurs EUR/PLN urósł do 4,2720 a USD/PLN powyżej 4,07.
  • Na europejskich parkietach DAX wypracował zysk rzędu 0,3 proc. NA GPW WIG20 stracił 0,91 proc. a WIG 0,7 proc.
  • Bitcoin wczoraj rósł do poziomu 102 tys. Od początku roku zyskał ponad 138 proc.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.