Oanda TMS Starter 10 XI

Flesz   •   10-11-2023 08:05
Na wczorajszej sesji inwestorzy ograniczali ryzyko czego pokłosiem były spadające indeksy z Wall Street. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły po jastrzębim wystąpieniu przewodniczącego Fed Jerome'a Powella, który wskazał, że może być konieczne podjęcie dalszych działań w celu obniżenia inflacji. Dolar zyskał na wartości a kurs EUR/USD spadł do 1,0665 po wcześniejszym przetestowaniu 1,0725. Złoty zyskał podczas wczorajszej konferencji po posiedzeniu RPP ale potem oddał część zysków ze względu na silniejszego dolara amerykańskiego.
Oanda TMS Starter 09 XI

Przewodniczący Fed Powell powiedział, że instytucja będzie nadal działała ostrożnie, ale nie zawaha się przed dalszym zaostrzeniem polityki, jeśli będzie to konieczne do powstrzymania inflacji. Powiedział, że ostrożne działania pozwalają bankowi centralnemu "zająć się zarówno ryzykiem, które wynikałoby z wprowadzenia w błąd przez dane makro, jak i ryzykiem nadmiernego zacieśnienia”. Powell dodał, że decydenci są zobowiązani do zapewnienia wystarczająco wysokich stóp procentowych, aby przywrócić inflację do celu 2 proc. Przyznał jednocześnie, że Fed nie jest pewien, czy osiągnął takie stanowisko.

Komentarze Powella zostały powtórzone przez Thomasa Barkina, który zaznaczył również, że Fed nie widzi pełnych efektów restrykcyjnej polityki monetarnej. Raphael Bostic, powiedział: "Uważam, że nasza polityka jest restrykcyjna i prawdopodobnie wystarczająco restrykcyjna, ale myślę, że po drodze nadal będziemy mieli wyboje". Dodał, że Fed będzie utrzymywał restrykcyjną politykę dopóki nie będzie miał pewności, że inflacja spada w stronę 2 proc.   Tymczasowa prezes Fed z St. Louis, Kathleen O'Neill Paese, powiedziała, że decydenci powinni być gotowi do kontynuowania podwyżek stóp procentowych, jeśli postępy w zakresie inflacji spowolnią.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ostatnim raportowanym tygodniu 217 tys. co jest wartością bliską prognoz (218 tys.). Wynik poprzedni został skorygowany w górę do poziomu 220 tys.

W Chinach w październiku br. roczna dynamika CPI lekko spadła do poziomu -0,2 proc. z 0 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano nieco mniejszego spadku do poziomu -0,1 proc. Roczna dynamika PPI w Chinach spadła w październiku do poziomu -2,6 proc. z -2,5 proc. we wrześniu br. Ekonomiści spodziewali się spadku do poziomu -2,7 proc.

We wrześniu br. saldo obrotów bieżących (dane nie wyrównane sezonowo) Japonii wyniosło 2723 mld JPY wobec 2142 mld JPY miesiąc wcześniej oraz prognoz na poziomi 3000 mld JPY. To najwyższy poziom nadwyżki tego parametru od marca ub.r.

Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego stwierdził wczoraj, że dyskusja na temat obniżek stóp procentowych jest przedwczesna, powtarzając stanowisko prezes EBC Lagarde. Jego zdaniem obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany, aby osiągnąć cel inflacyjny. 

W pierwszych minutach konferencji prasowej PLN uległ przecenie ale szybko wrócił do ofensywy i umocnił się względem euro oraz dolara amerykańskiego. Notowania USD/PLN obniżyły się do 4,14 a kurs  EUR/PLN zniżkował poniżej 4,44. Ten ruch został jednak zredukowany ze względu na późniejszą aprecjację USD. Rynek obecnie nie ma pewności, czy na kolejnych posiedzeniach dojdzie do obniżek. Umocnienie złotego oznacza, że inwestorzy interpretują wczorajsze słowa prezesa NBP, jako zapowiedz utrzymania obecnego poziomu stóp przez dłuższy czas.  Wydaje się, że wypowiedzi Glapińskiego są nacechowane chęcią dalszej walki z inflacją. Widać, że NBP dostrzega wiele niewiadomych, które mogą podbić wskaźniki CPI w przyszłym roku i zaczyna działać wolno i ostrożnie. Instytucja nie chce przesadzić ze skalą łagodzenia polityki monetarnej.

Kontrakty terminowe Fed Fund wyceniają 14 proc. szans na podwyżkę o 25 pb w grudniu i łącznie 24 proc. do stycznia 2024 roku.

Indeksy Dow Jones, SP500 i Nasdaq Composite spadły odpowiednio o 0,7 proc., 0,8 proc. i 0,9 proc.

W Europie sesja była dodatnia. Dax skończył dzień na plusie z wynikiem 0,81 proc. CAC40 urósł o 1,13 proc. a FTSE100 o 0,73 proc.

Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA wzrosła o 9 pb do 5,02 proc., a 10-letnich o 13 pb do 4,62 propc.. Rentowność niemieckich 10-latek zwyżkowała o 3 pb do 2,65 proc., a brytyjskich 10-latek  urosła o 3 pb do 4,27 proc...

Kurs EUR/USD wczoraj w pierwszej części dnia zyskiwał i osiągnął wartość 1,0725 po czym spadł w okolice 1,0665. Złoty zyskał na wartości w czasie konferencji prasowej NBP. Notowanie EUR/PLN spadło w stronę 4,4250 po czym urosło do 4,44. Kurs USD/PLN zniżkował do 4,13 jednak po słowach przedstawicieli Fed-u ponownie urósł do 4,1650.

Złoto wczoraj zyskało na wartości i urosło do 1965 USD. Aktualnie uncja kosztuje  1956 USD. Ropa naftowa WTI drożała do poziomu 77 USD za baryłkę, po czym ponownie spadła do 75,5 USD. Obecna wycena to okolice 76 USD.

Bitcoin zyskał i osiągnął wartość 38 tys. USD po czym cena kryptowaluty spadła i obecnie wynosi ok. 36 600 USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.