OANDA TMS Starter 10 VII

Zauważono jednak, że ogólna niepewność od ostatniego posiedzenia nieco się zmniejszyła. Fed ocenił wzrost gospodarczy jako „solidny”, a bezrobocie jako „niskie”. Mimo to uznano za stosowne zachowanie ostrożności w dalszych działaniach polityki pieniężnej.
Od tamtego posiedzenia gubernatorzy Christopher Waller i Michelle Bowman zasugerowali możliwość cięcia stóp już w lipcu, powołując się na stabilną inflację. Z najnowszego wykresu projekcji stóp Fed wynika, że 10 z 19 członków FOMC oczekuje co najmniej dwóch cięć stóp w tym roku, siedmiu nie widzi potrzeby żadnych cięć, a dwóch zakłada jedno cięcie.
Kontrakty terminowe na stopę Fed zakładają brak zmiany w lipcu, cięcie o 19 pb do września, 35 pb do października i 53 pb do końca roku.
Taryfy Trumpa: 50 proc. dla Brazylii i nowe stawki dla innych krajów
Prezydent Trump ogłosił 50-proc. taryfę celną na towary z Brazylii od sierpnia – to skok z 10 proc. wprowadzonych w kwietniu. Decyzję uzasadnił „polowaniem na czarownice” wobec byłego prezydenta Bolsonaro i „poważnymi niesprawiedliwościami obecnego reżimu”. Para USD-BRL wzrosła o ponad 2 proc. do 5,5730.
Zastępca sekretarza skarbu USA, Michael Faulkender, zaznaczył, że mimo nowych taryf rozmowy handlowe mogą być kontynuowane. „W przypadku niektórych krajów chodzi tylko o finalizację warunków ramowego porozumienia” – powiedział.
Nowe taryfy obejmują także: Libię, Irak, Algierię i Sri Lankę (30 proc.), Mołdawię i Brunei (25 proc.) oraz Filipiny (20 proc.), nieco więcej niż 17 proc. zapowiedziane w kwietniu.
Reakcja rynków: obligacje, akcje, surowce
Główne indeksy w USA wzrosły: Dow Jones o 0,5 proc., S&P500 o 0,6 proc., Nasdaq o 0,9 proc. Eurostoxx 50 oraz Dax zyskały aż o 1,4 proc. Indeks dolara pozostał bez zmian na poziomie 97,56, a kurs EUR-USD był stabilny na 1,1720.
Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o 5 pb do 3,84 proc., a 10-letnich o 7 pb do 4,33 proc. Rentowności 20- i 30-letnich obligacji obniżyły się o 6 pb – odpowiednio do 4,86 proc. i 4,87 proc. Rentowności 10-letnich obligacji niemieckich i brytyjskich spadły odpowiednio o 1 pb (2,67 proc.) i 2 pb (4,61 proc.).
Cena ropy Brent wzrosła o 0,1 proc. do 70,19 USD za baryłkę, a złoto zyskało 0,4 proc., osiągając 3 314 USD za uncję.
Dane makro z USA: zapasy hurtowe i sprzedaż
Ostateczne dane za maj potwierdziły spadek zapasów hurtowych o 0,3 proc. m/m (zgodnie z oczekiwaniami). Sprzedaż hurtowa spadła o 0,3 proc. m/m, przy konsensusie +0,2 proc.
W czwartek poznamy dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek saldo budżetu federalnego. Główna uwaga inwestorów przesunie się na przyszłotygodniowe dane o CPI, PPI oraz sprzedaży detalicznej.
Kurs USD/JPY spadł o 30 pipsów do 146,30, AUD/USD był stabilny na poziomie 0,6540, podobnie jak NZD/USD na poziomie 0,6000.
Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) pozostawił główną stopę (OCR) bez zmian na poziomie 3,25 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Bank prognozuje spowolnienie globalnego wzrostu w II połowie roku w związku z protekcjonizmem handlowym, choć ekspansja fiskalna w USA, Europie i Chinach może ograniczyć negatywny wpływ. RBNZ przewiduje, że inflacja osiągnie górny zakres celu (1–3 proc.) jeszcze w tym roku. Zaznaczono, że słaby popyt wewnętrzny wynika z ostrożności związanej z globalnymi szokami politycznymi. Choć inflacja pozostaje wysoka, bank zostawił furtkę dla przyszłych obniżek, jeśli wzrost gospodarczy rozczaruje.
Chiny: deflacja PPI się pogłębia
W czerwcu inflacja konsumencka (CPI) w Chinach wzrosła o 0,1 proc. r/r, nieznacznie powyżej oczekiwań rynku, które zakładały brak zmiany (0,0 proc.). Z kolei inflacja producencka (PPI) pogłębiła swoją deflacyjną tendencję, spadając o 3,6 proc. r/r wobec prognozowanych -3,2 proc. i poprzedniego poziomu -3,3 proc. Odczyt ten świadczy o utrzymującej się presji spadkowej na ceny w sektorze produkcyjnym i wskazuje na słabość popytu wewnętrznego oraz ciągłą nadprodukcję.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne