Oanda TMS Starter 10 I

Flesz   •   10-01-2025 09:11
Wczoraj rynek akcyjny w USA był zamknięty z powodu pogrzebu Jimmy’ego Cartera. Rynek obligacji miał skróconą sesję. Dzisiaj uwaga będzie skupiona grudniowym odczycie raportu NFP. Seria wypowiedzi przedstawicieli Fed wskazuje na poparcie dla wolniejszego tempa obniżek stóp procentowych. Dziś azjatycka sesja przynosi spadki indeksów. Hang Seng Traci 0,9 proc. Shanghai Composite spada o 1,33, Nikkei jest niżej o 1,05 proc.
Oanda TMS Starter 31 XII
  • Michelle Bowman z Fed przyznała wczoraj, że stopa inflacji znacząco spadła w 2023 roku ale ten postęp wyhamował w 2024 roku. Uznała, że wskaźnik bazowy wciąż pozostaje na niepokojąco powyżej celu 2 proc. Preferuje ostrożne i stopniowe podejście do dostosowywania polityki monetarnej. Stwierdziła, że gospodarka USA odnotowała solidny wzrost, a rynek pracy jest bliski pełnego zatrudnienia.
  • Susan Collins uważa natomiast, że wolniejsze podejście do cięć Fed jest teraz uzasadnione, ponieważ urzędnicy stają wobec znaczącej niepewności dotyczących perspektyw gospodarczych USA. Dodała, że gospodarka znajduje się w „dobrym miejscu”, a postęp w chłodzeniu inflacji prawdopodobnie będzie wolniejszy w tym roku niż wcześniej oczekiwano.
  • Jeff Schmid z Fed Kansas City jest zdania, że Rezerwa Federalna jest blisko punktu, w którym gospodarka nie potrzebuje ani ograniczeń, ani wsparcia. Twierdzi, że polityka powinna być neutralna.
  • Patrick Harker stwierdził, że sprowadzanie inflacji do celu Fed zajmuje więcej czasu niż oczekiwano a postęp jest nierównomierny. Stwierdził, że gospodarka jako całość jest silna, a rynek pracy ochładza się w kierunku trendów sprzed pandemii.
  • Thomas Barkin, powiedział, że wzrost długoterminowych stóp procentowych odzwierciedla wyższe premie za ryzyko, a niekoniecznie obawy o inflację.
  • Wczoraj indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,4 proc. a niemiecki Dax stracił 0,1 proc.
  • Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o 2 punkty bazowe do 4,26 proc., a 10-letnich obligacji pozostała bez zmian na poziomie 4,69 proc.
  • Rynek obligacji w Wielkiej Brytanii ustabilizował się wczoraj po niedawnym wzroście rentowności, wynikającym z obaw, że rząd brytyjski może mieć trudności z utrzymaniem deficytu w ryzach. Sekretarz Skarbu, Darren Jones, powiedział w Izbie Gmin, że rynki obligacji rządowych Wielkiej Brytanii nadal funkcjonują w uporządkowany sposób, a popyt na brytyjski dług jest silny.
  • Wicegubernator Banku Anglii, Sarah Breeden, zbagatelizowała ostatni skok rentowności obligacji w tym i przyznała, że nadal popiera dalsze obniżki stóp procentowych. Stwierdziła, że gwałtowny wzrost kosztów pożyczek w Wielkiej Brytanii i spadek wartości funta były wynikiem „uporządkowanych” ruchów rynkowych w reakcji na wiadomości o perspektywach fiskalnych.
  • Cena baryłki ropy brent urosła o 1 proc. do poziomu ok 76,9 USD. Złoto zyskało 0,2 proc. a uncja kosztuje 2667 USD.
  • Dziś rynek czekan na raport NFP. Prognozy wskazują na wynik na poziomie 165 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (poprzednio 227 tys.) oraz stabilizację stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc. Średnia płaca godzinowa w ujęciu rok do roku wg konsensusu ma utrzymać dynamikę w okolicy 4 proc.
  • Kurs EUR/USD znajduje się tuż poniżej poziomu 1,03. Złoty wczoraj zyskał na wartości. Para EUR/PLN spadła do 4,26 a USD/PLN do 4,1350.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.