Oanda TMS Starter 09 X

Flesz   •   09-10-2024 07:54
Amerykańskie indeksy na wtorkowej sesji zyskały na czele z sektorem technologicznym. Nasdaq Composite urósł o 1,5 proc., Sp500 1,0 proc. a Dow Jones 0,3 proc. Kurs EUR/USD stabilizował się wokół poziomu 1,0970. Ceny ropy gwałtownie spadły, zarówno brent jak i WTI straciły -4,6 proc. Chiński rynek akcji został wczoraj ponownie otwarty. Zyski podczas poniedziałkowej sesji zostały zredukowane, ponieważ briefing prasowy przedstawicieli rządu w Pekinie nie spełnił oczekiwań co do dalszych bodźców stymulacyjnych. Indeks Shanghai Shenzhen CSI 300 ostatecznie zyskał wczoraj 5,9 proc. ale dziś traci ok. -3,6 proc.
Oanda TMS Starter 09 X

Na środowej sesji azjatyckie Hang Seng jest na plusie 0,6 proc., Shanghai Composite 0,75 proc. a Nikkei 225 0,8 proc. Straty ponosi szeroki indeks CSI 300 (-3,6 proc.). Straty tego benchmarków w ekstremalnym momencie sięgały ponad 7 proc. W Chinach rosną obawy, że ostatnia fala bodźców gospodarczych może okazać się niewystarczająca, aby przekonać inwestorów o możliwości trwałego ożywienia na rynku akcji.

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, chińska agencja planowania gospodarczego ogłosiła, że skromne wydatki w wysokości 200 mld juanów (ok 28 mld USD) zostaną zrealizowane od przyszłego roku. Analitycy zakładali, że w przygotowaniu jest pakiet fiskalny wartości 3 bln juanów.

Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic zakomunikował wczoraj, że Fed musi zrównoważyć konkurujące ze sobą ryzyka, rozważając, jak szybko obniżyć stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Dodał, że jest on skoncentrowany na celu inflacyjnym i upewnieniu się, że Fed osiągnie cel. Przyznał jednak, że kwestia zatrudnienia pomału zaczyna być bardziej istotna.

Z kolei Susan Collins z Bostonu przyznała, że bank centralny powinien stosować ostrożne, zależne od danych podejście do obniżania stóp procentowych. Dodała, że rynek pracy jest „w dobrym miejscu” na co wskazał ostatni raport NFP. Stwierdziła, że utrzymanie obecnych korzystnych warunków gospodarczych będzie wymagało dostosowania nastawienia polityki pieniężnej, aby nie ograniczać niepotrzebnie popytu. Jest tego samego zdania, że potrzebne jest ostrożne, oparte na danych podejście do normalizacji warunków monetarnych. Jej zdaniem Rezerwa Federalna powinna równoważyć kwestię stabilności cen jak i maksymalnego zatrudnienia.

Adriana Kugler z Fed zwróciła uwagę na to, że skutki gospodarcze huraganu Helene i wydarzeń geopolitycznych na Bliskim Wschodzie mogą one wpłynąć na perspektywy gospodarcze USA. Uważa również, że należy szybciej przesunąć politykę pieniężną do neutralnego poziomu jeśli ryzyko spadku zatrudnienia wzrośnie.

Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o blisko 4 pb do 3,96 proc., a 10-letnich o 1 pb do 4,01 proc.

Notowania ropy brent oraz WTI obniżyły się znacznie o 4,6 proc. Złoto zostało przecenione o 0,8 proc. do poziomu 2622 USD.

Najważniejszą publikacją w USA w tym tygodniu jest wrześniowa inflacja CPI, która zostanie opublikowana w czwartek. Konsensus rynkowy dla inflacji zasadniczej wynosi 2,3 proc. r/r wobec 2,5 proc. poprzednio, a wskaźnik bazowy wg prognoz ma pozostać  bez zmian w stosunku do sierpnia na poziomie 3,2 proc. r/r.

Dziś zaplanowanych jest szereg wystąpień publicznych przedstawicieli Rezerwy Federalnej. O godz. 20:00 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Złoty na wczorajszej sesji zyskał. Para EUR/PLN spadła z poziomu 4,324 do 4,3020. Kurs USD/PLN zniżkował z 3,9375 do 3,9200.

RBNZ obniżył dziś w nocy stopy procentowe o 50 punktów bazowych z poziomu 5,25 proc. do 4,75 proc. Dolar nowozelandzki stracił na wartości. Para NZD/USD spadł z okolic 0,614 do 0,6080.

Dziś o 8:00 Niemcy podadzą handel zagraniczny. O 16:30 zostanie podana tygodniowa zmiana zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.