Oanda TMS Starter 07 X

Flesz   •   07-10-2024 08:13
Giełdy azjatyckie urosły w poniedziałek co można tłumaczyć optymizmem, jaki pojawił się w piątek po bardzo dobrym raporcie o NFP z USA. Japoński Nikkie 225 urósł o 1,9 proc. do poziomu 39 354 pkt. a Hang Seng zyskał 1,45 proc. Piątkowe sesja na Wall Street wskazywała, że wśród inwestorów panuje wysoki „apetyt na ryzyko”. Dow Jones, Sp500 oraz Nasdaq Composite urosły odpowiednio o: 0,8, 0,9 oraz 1,2 proc. Wrześniowe zatrudnienie poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych „przebiło” oczekiwania i wzrosło o 254 tys. wobec konsensusu na poziomie 150 tys. Co więcej, poprzednie dwa miesiące zostały mocno zrewidowane w górę o 72 tys. Dolar zyskał na wartości. Kurs EUR/USD ustanowił dzienne minima w okolicy 1,0950. Złoto straciło i spadło w okolice 2640 USD. Napięcia na Bliskim Wschodzie powodowały wzrost cen ropy naftowej. Cena baryłki WTI pokonał w piątek pułap 75 USD. Dziś kontrakty futures otworzyły się na lekkim minusie.
Oanda TMS Starter 04 X

Piątkowy raport NFP pokazał najsilniejszy miesięczny wzrost od marca 2024 roku. 3-miesięczna średnia ruchoma zwyżkowała do 186 tys. po stałym spadku z wysokiego poziomu 267 tys. w marcu tego roku. Stopa bezrobocia została zredukowana do 4,1 proc., podczas gdy średnie zarobki godzinowe również były nieco wyższe niż oczekiwano.

Kolejne posiedzenie FOMC odbędzie się w dniach 6-7 listopada. Wcześniej poznamy kolejny raport o zatrudnieniu za październik. W tym tygodniu uwaga skupi się na inflacji CPI i PPI, które zostaną opublikowane odpowiednio w czwartek i piątek. W kolejny czwartek poznamy sprzedaż detaliczną, która dostarczy wskazówek na temat kondycji amerykańskiego konsumenta.

W ubiegły piątek kontrakty Fed Funds Futures wyceniały cięcie o 25 pb w listopadzie i 55 pb do końca roku, w porównaniu z 39 pb i 77 pb w poprzednim tygodniu.

Indeks US100 (CFD oparty o Nasdaq 100), dane dzienne, źródło: Tradingview

Prezes Fed z Chicago (Austan Goolsbee) szybko pochwalił pozytywny raport o zatrudnieniu, ale ostrzegł, żeby nie kłaść zbyt dużego nacisku na dane z jednego miesiąca. Powiedział, że dane o zatrudnieniu, jak i cały raport, są znakomite. Nadal uważa, że bank centralny nie powinien zbytnio reagować na raport z jednego miesiąca. Dodał, że inflacja i zatrudnienie są obecnie w dobrym miejscu

W Stanach Zjednoczonych pracownicy portowi zgodzili się zakończyć trzydniowy strajk w ubiegły piątek. Pojawiły się doniesienia o wstępnym porozumieniu z operatorami portów, zgodnie z którym płace wzrosną o około 62 proc. w ciągu sześciu lat. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie może wzrosnąć do około 63 USD za godzinę z 39 USD.

W przemówieniu politycznym premier Japonii Ishiba powiedział, że chce zobaczyć wzrost wynagrodzeń oraz promować wzrost inwestycji. Obiecał wsparcie ekonomiczne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Nie zaproponował żadnych nowych, znaczących inicjatyw. Wg statystyki Ishiba w tym momencie cieszy się 50 proc. poparciem społecznym, co wg japońskich mediów jest stosunkowo niskim wskaźnikiem w przypadku nowego lidera. Nowy premier planuje rozwiązanie parlamentu w środę aby wybory mogły odbyć się 27 października.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się czwartkowa inflacja CPI. Prognozy wskazują na wzrost o 2,3 proc. r/r wobec 2,5 proc. we wrześniu. Inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) powinna utrzymać się na stałym poziomie 3,2 proc. r/r. Poznamy również liczbę nowych bezrobotnych w czwartek. W piątek zostanie zaprezentowany wskaźnik cen producentów w USA  (PPI) i zaufanie konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Rynki w Chinach kontynentalnych zostaną otwarte ponownie we wtorek po tygodniowym święcie. Rząd poinformował, ze zamierza wyjaśnić szczegóły planów dotyczących stymulacji gospodarczej na porannej konferencji w Pekinie. Aby ożywić gospodarkę konieczne są dalsze bodźce fiskalne w celu ustabilizowania rynku nieruchomości i restrukturyzacji zadłużenia samorządów lokalnych, a także reformy strukturalne mające na celu rozwiązanie problemów nadprodukcji i deflacji. Dane z Chin wskazują na ciągły spadek sprzedaży domów, cen nieruchomości oraz wzrostu kredytów.

Notowania pary USD/JPY urosły w piątek do poziomu 149,00. Kurs EUR/USD spadł w stronę 1,0950. Silniejszy dolar to efekt bardzo dobrych danych z USA. Złoty stracił przed weekendem. Para EUR/PLN urosła powyżej 4,3150 a USD/PLN do 3,94. PLN jest najsłabszy względem dolara od połowy sierpnia.

Rentowności amerykańskich obligacji urosły wzdłuż całej krzywej dochodowości. 2-latki zwyżkowały o 22 pb do 3,92 proc.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.