Oanda TMS Starter 06 IX

Flesz   •   06-09-2024 07:53
Sesja na Wall Street była mieszana. Nasdaq zdołał zyskać 0,3 proc. natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio -0,3 proc. oraz -0,5 proc. Niemiecki Dax straciła -0,1 proc. a WIG20 -1,3 proc. Piątkowy handel w Azji jest zdominowany przez sprzedających. Nikkei jest niżej o -0,45 proc., Shanghai Composite spada o -0,23 proc. Dolar tracił na wartości a dziś rano ta tendencja jest kontynuowana. Główna para walutowa rośnie od kilku dni do 1,1118. Złoto zbliżyło się do rekordów i podrożało o 0,8 proc. Ropa była stabilna. Złoty stracił na wartości po konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.
Oanda TMS Starter 29 VIII

Rynek jest w wyczekiwaniu na dzisiejszy raport NFP pokazujący kondycję rynku pracy USA w sierpniu. Poznamy go tradycyjnie o 14:30. Prognozy wskazują, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wzrośnie do 165 tys. a stopa bezrobocia spadnie do 4,2 proc. Miesiąc temu spadek do 114 tys. oraz wzrost do 4,3 proc. tych parametrów wzbudziły obawy rynku o możliwą recesję co spowodowało dynamiczną wyprzedaż na rynku akcji, spadek wartości dolara oraz zniżki rentowności obligacji.

Kontrakty Fed Funds Futures w pełni wyceniają cięcie stóp procentowych przez Fed o 25 pb na następnym posiedzeniu w dniach 17-18 września. Dzisiejszy raport o zatrudnieniu będzie uważnie obserwowany, biorąc pod uwagę niedawny nacisk przewodniczącego Fed Jerome'a Powella na rynek pracy. Niektórzy prognostycy opowiadają się za odważniejszą obniżką o 50 pb w związku z ochłodzeniem rynku pracy i zbyt długim oczekiwaniem Rezewry Federalnej na rozpoczęcie łagodzenia warunków monetarnych. Instrumenty pochodne wyceniają ok 40 proc. szans na większe cięcie o 50 pb.

Prywatny raport ADP pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym opublikowany wczoraj mocno rozczarował wynikiem na poziomie 99 tys. Prognoza wskazywała 145 tys. Poprzednia wartość za lipiec została zrewidowana w dół z 122 tys. do 111 tys. Rosną spekulacje, że jutrzejszy NFP również wykaże słabość a Fed zdecyduje się na mocniejszą obniżkę stóp procentowych (50 pb). 

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły 227 tys. w ostatnim raportowanym tygodniu i były niższe od prognoz.

Raport ISM dla usług okazał się dobry. Główny wskaźnik urósł do 51,5 pkt. z 51,3 pkt. Oczekiwano 51,3 pkt. Komponent zatrudnienia spadł jednak do poziomu 50,2 pkt. z 51,1 pkt. a cen płaconych urósł do 57,3 z 57 pkt. Subindeks aktywności biznesowej obniżył się do 53,3 z 54,5 poprzednio.

Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o 1 pb do 3,74 proc., a 10-letnich o 3 pb do 3,73 proc..

W czwartek  15:00 miało miejsce wystąpienie prezesa NBP. Na słowa Glapińskiego dotyczące możliwej obniżki stóp procentowych w okolicach połowy 2025 roku złoty stracił na wartości. Para EUR/PLN urosła w okolice  4,2840 a USD/PLN osiągnęła wartość zbliżoną do 3,8650. Przed konferencją prasową złoty zyskiwał. Po godz. 15:00 cała aprecjacja z pierwszej części dnia została zredukowana. Prezes NBP przyznał, że ewentualne cięcie po II kwartale 2025 roku o 25 pb nie będzie oznaczać startu cyklu luzowania. Cały czas będą monitorowane dane a decyzje podejmowane na ich podstawie. Adam Glapiński podkreślił, że na ten moment oczekiwany jest dalszy wzrost inflacji i prognozy wskazują, że dopiero od połowy 2025 roku będzie się ona obniżać.

Aktualnie kurs EUR/PLN jest zbliżony do wczorajszych maksimów i wynosi 4,2838 a USD/PLN zdołał się obniżyć pod 3,8550.

Obserwatorium w Hongkongu wydało sygnał ostrzegawczy o wzmocnieniu się tajfunu Yagi, przydzielając trzeci najwyższy poziom. Oczekuje się, że utrzyma się on do piątkowego popołudnia. Giełda HK Stock Exchange jest zamknięta na poranną sesję i może zostać otwarta po południu, jeśli alarm zostanie obniżony. Tajfun kieruje się w stronę wyspy Hainan.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.