Oanda TMS Starter 03 I

Flesz   •   03-01-2025 07:53
Amerykańskie indeksy ostatecznie straciły podczas pierwszej sesji nowego roku. Nasdaq Composite stracił 0,16 proc., Sp500 spadł o 0,22 proc. a Dow Jones obniżył się o 0,36 proc. Dolar umacniał się. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,0225. Mimo silnego USD na wartości zyskało złoto osiągając dziś rano poziom 2665 USD/oz.
Oanda TMS Starter 31 XII
  • Spadki na amerykańskich rynkach akcji towarzyszyły rajdowi dolara, popularnej przystani, który w czwartek osiągnął nowe dwuletnie maksimum.
  • W Azji podczas piątkowego handlu indeks Hang Seng zyskuje 0,1 porc. podczas gdy Shanghai Compostie traci 1,63 proc. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Chin po raz pierwszy spadła poniżej 1,6 proc., co odzwierciedla obawy o stan gospodarki kraju.
  • Rentowności obligacji skarbowych USA nie zmieniły się znacząco w tym tygodniu, choć rentowność 10-letnich obligacji (4,563 proc.) wzrosła o prawie 20 punktów bazowych od grudniowego posiedzenia Fed, gdzie Jerome Powell zaprezentował jastrzębie stanowisko.
  • Tesla opublikowała dane dotyczące dostaw za IV kwartał 2024 roku. Wynika z nich, że wyniosły one 495,5 tys. wobec oczekiwanych niespełna 507 tys. W najbardziej optymistycznych prognozach padała cyfra 512 tys. Produkcja aut uplasowała się na poziomie niespełna 459,5 tys. przy oczekiwanych 460,7 tys. Przed publikacją akcje Tesli były wyceniane na poziomie 409,6 USD. Po podaniu danych spadły one do ok 375 USD. W ten sposób Tesla odnotowała pierwszy w historii roczny spadek sprzedaży. Wyniósł on 1,789 mln pojazdów, dla porównania w 2023 roku było to 1,810 mln.  Na czwartkowej sesji akcje spadły o lekko ponad 6 proc.
  • Finalne dane PMI dla Europy wypadły zgodnie z oczekiwaniami, co oznacza, że uplasowały się na niższym poziomie w porównaniu do listopada. Dla strefy euro wskaźnik wyniósł 45,1 pkt. dla Niemiec 42,5 pkt. a dla Francji 41,9 pkt. Pozytywnie zaskoczyła miara dla Włoch wzrostem do 46,2 z 44,5 pkt. poprzednio. Widać, że sektor wciąż zmaga się z kryzysem i jak na razie brakuje jakichkolwiek oznak ożywienia i zmiany tendencji. 
  • Gospodarka brytyjska zwalnia coraz mocniej. Widać to po wczorajszej publikacji finalnego odczytu PMI dla przemysłu. Rynek zakładał, że odczyt będzie zgodny z prognozą. Wynik okazał się jednak nieco gorszy od konsensusu i wyniósł 47 pkt. Od wakacji widoczny jest trend spadkowy, co może oznaczać, że Wielka Brytania zaczyna odczuwać skutki wyższych stóp procentowych. Notowania GBP/USD spadły poniżej 1,2375, dziś rano wskazują 1,2400.
  • Fed nie znajdzie w czwartkowych danych wsparcia dla obniżek stóp procentowych. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA spadła do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, co odzwierciedla stosunkowo niewielką liczbę zwolnień na rynku pracy, który pozostaje zaskakująco odporny.
  • Prezydent Joe Biden zablokował sprzedaż United States Steel Corp. japońskiej Nippon Steel Corp., kończąc transakcję o wartości 14,1 miliarda dolarów, która od miesięcy budziła kontrowersje.
  • Na rynku surowców ropa wzrosła piąty dzień z rzędu po raporcie branżowym wskazującym, że zapasy ropy w USA nadal spadają. Aktualnie baryłka WTI kosztuje 73,15 USD.
  • Złoty stracił w relacji do dolara amerykańskiego. Kurs USD/PLN zwyżkował do 4,18, dziś rano znajduje się nieco niżej przy 4,16. Para EUR/PLN wyznaczyła dzienne minima w okolicy 4,266, obecnie notowania są w okolicy 4,272.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.