Niezauważalna korekta na Wall Street

Poranne   •   05-03-2024 10:22
Giełda na Wall Street wykonała wczoraj korektę. Jej zasięg był jednak kosmetyczny i w żaden sposób nie doszło do przełomu na wykresach głównych indeksów. Kurs głównej pary walutowej ustanowił szczyt lokalny w okolicy 1,0865, ale cały czas w krótkim terminie notowania pozostają w konsolidacji. Dziś poznamy raport ISM sektora usługowego w USA. Piątkowy wskaźnika dla przemysłu rozczarował. Większa zmienność może pojawić się w okolicy godz. 16. Wcześniej z Europy otrzymamy finalne wskaźniki PMI, które nie powinny jednak budzić dużych emocji. W czwartek EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Dziś premier Chin przedstawił swój pierwszy raport z prac rządu, aby rozpocząć doroczne posiedzenie Narodowego Kongresu Ludowego. Bitcoin osiągnął poziom historycznych rekordów.
Niezauważalna korekta na Wall Street

Dziś mamy  „Super Wtorek” co oznacza, że w 16 stanach USA odbędą się prawybory Republikanów i Demokratów. Sąd Najwyższy USA orzekł, że Donald Trump może w tym roku pojawić się na prezydenckich kartach do głosowania. Jednogłośna decyzja uchyliła orzeczenie Sądu Najwyższego w Kolorado zakazujące byłemu prezydentowi ponownego kandydowania ze względu na jego wysiłki zmierzające do unieważnienia przegranej w wyborach w 2020 roku. Orzeczenie zapadło przed dzisiejszymi prawyborami, w których Trump ma nadzieję na zdecydowane zwycięstwo.

Wczoraj na temat polityki monetarnej wypowiadał się Raphael Bostic, który stwierdził, że spodziewa się, iż po pierwszej obniżce stóp procentowych przez Fed, którą bank centralny planuje na trzeci kwartał, nastąpi przerwa, aby ocenić, jak zmiana polityki wpływa na gospodarkę. Bostic powiedział, że obawia się, że firmy mają zbyt dużo entuzjazmu i mogą uwolnić nowy popyt po obniżce stóp, co zwiększy presję cenową. Dodał również, że chce przez jakiś czas zmniejszać wielkość bilansu Fed w obecnym tempie.

Dziś rozpoczęło się doroczne posiedzenie Narodowego Kongresu Ludowego Chin. Premier Li Qiang Ogłosił cel wzrostu PKB na poziomie ok. 5 proc. na ten rok, taki sam jak w ubiegłym. Państwo Środka boryka się z wieloma przeciwnościami (kryzys na rynku nieruchomości), więc ustalony cel jest naprawdę bardzo ambitny.  Rząd będzie musiał skuteczniej wdrażać bodźce stymulacyjne aby napędzać gospodarkę.  Planowana jest emisja długoterminowych specjalnych obligacji skarbowych w tym roku. Jest to wyraźny sygnał, że Pekin planuje wykorzystać dodatkowe zasoby fiskalne w celu wsparcia gospodarki, a rząd centralny bierze na siebie ciężar finansowy samorządów lokalnych. Oficjalny docelowy deficyt fiskalny sektora instytucji rządowych i samorządowych został ustalony na poziomie 3 proc. PKB, co oznacza spadek z 3,8 proc. w ubiegłym roku. Rynek mogła zaskoczyć decyzja premiera dotycząca braku briefingu prasowego po zakończeniu tygodniowego spotkania. Nie będzie ich również w dalszej części jego pięcioletniej kadencji.

Wczorajszy kalendarz makro był ubogi. Brakowały danych z USA. Z Europy poznaliśmy jedynie indeks Sentix, który umówmy się, jest publikacją drugo a nawet trzeciorzędną. Uwaga inwestorów będzie dziś skupiona na wskaźniku ISM dla usług, który mimo wszystko jest ważniejszy niż przemysł. Oczekuje się niewielkiego spadku głównego wskaźnika z 53,4 do 53 pkt. Z pewnością mocną reakcję rynku zobaczylibyśmy w przypadku gorszych danych, szczególnie kiedy ISM uplasowałby się poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Inwestorzy będą spoglądać i oceniać również  subindeksy zatrudnienia, cen płaconych oraz aktywności biznesowej. Dopiero od jutra zaczną napływać dane z amerykańskiego rynku pracy (JOLTS, ADP – środa, NFP – piątek). Nie zapominajmy o przemówieniu Powella przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów oraz przed Komisją Bankową (środa-czwartek). Szczególnie interesująca może być sesja pytań.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.