Niepewność wywołuje presję na dolarze

Poranne   •   30-11-2021 09:44
Obawy dotyczące nowego wariantu wirusa Covid nieco się zmniejszyły. Nadal jednak istnieje niepewność, ponieważ niewiele wiadomo na temat nowych mutacji. Pod znakiem zapytania zatem stoi wpływ jego na globalne ożywienie gospodarcze. Ma to szczególne znaczenie w związku z przyszłymi decyzjami dotyczącymi polityki monetarnej większości państw.
Niepewność wywołuje presje na dolarze

Jeśli Omicron spowolniłby aktywność gospodarczą z powodu restrykcji oraz narastających obaw społeczeństwa, niektóre banki centralne mogłyby ponownie zastanawiać się nad słusznością zaostrzania polityki pieniężnej. Pewne decyzje mogą zostać odłożone na później. Powell wskazał wczoraj, że nowy wariant stanowi ryzyko dla zatrudnienia, aktywności gospodarczej oraz inflacji. 

Dlatego też najbardziej narażone na deprecjację w tym momencie są waluty, które zyskiwały na ostatniej fali spekulacji odnośnie normalizacji polityki pieniężnej. Może to również dotyczyć dolara, który silnie zyskał od czerwca. W ostatnim czasie narosły oczekiwania, że w grudniu Fed przyspieszy redukcję skupu aktywów. W tym momencie rynek może zacząć wyceniać coraz mniejsze prawdopodobieństwo takiej decyzji. Może to oznaczać, że na głównej parze walutowej zobaczymy odbicie. Już teraz EUR/USD jest w okolicach 1,1337, podczas gdy kilka dni wcześniej obserwowaliśmy poziomy poniżej 1,12. Na wykresie tygodniowym głównej pary walutowej utworzyła się interesująca formacja świecowa, z długim dolnym knotem, która wskazuje większe prawdopodobieństwo ruchu na północ. Dodatkowo świeca ta, zwana fachowo „młotem” wyrysowała się na horyzontalnym wsparciu, co moim zdaniem nie jest bez znaczenia. Dolar może znaleźć się pod presją, mimo że w najbliższych dniach będziemy mieć wiele publikacji istotnych danych makro, które będą wskazywały na ożywienie. 

Po krótkim okresie stabilizacji w ubiegłym tygodniu, lira ponownie zaczęła dynamicznie tracić na wartości. Wszystko wskazuje na to, że na USD/TRY ponownie zobaczymy poziom 13,00. Deprecjacja został wznowiona po wypowiedziach Erdogana i prezesa CBT Kavcioglu, że odwrócenie obecnej polityki monetarnej nie jest brane pod uwagę. Kolejna obniżka stóp jest prawdopodobna już 16 grudnia. W ostatnich dniach bank centralny i regulatorzy rynku zaczęli interweniować na różne sposoby celując w uczestników rynku. Widać, jak władza niekomfortowo czuje się z kryzysem walutowym. CBT wydał oświadczenie na swojej stronie internetowej, w którym ostrzegał przed dużymi stratami dla spekulantów, którzy grają na osłabienie waluty. Państwowa Rada Nadzorcza, podlegająca Erdoganowi, zamierza zbadać banki i inne instytucje co ma na celu ustalić, czy przypadkiem nie manipulowały one lirą. Widać, że niestety te działania mają niewielki wpływ na stabilizację kursu walutowego.

Złoty umacnia się. EUR/PLN schodzi poniżej 4,67. Ten ruch można tłumaczyć po części deprecjacją dolara. Z technicznego punktu widzenia na parze walutowej mamy formację podwójnego szczytu, która wzmacnia prawdopodobieństwo spadkowego scenariusza, co oznacza aprecjacje PLN. Kurs aktualnie testuje tzw. „linię szyi”. Jej przełamanie otwiera drogę do 4,64-4,63. Pamiętajmy o dzisiejszych danych dotyczących inflacji. CPI wg konsensusu Bloomberga ma wynieść 7,3 proc. 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.