NBP wskazuje na wiele czynników niepewności. Złoty zyskuje

Glapiński wszedł w szczegóły i przyznał, że nie wiadomo jak będą się kształtować np. stawki Vat na żywność, ceny energii elektrycznej. W najnowszej projekcji NBP uwzględniono, że ceny żywności nie wzrosną ze względu na zmiany podatkowe. Czynnik niepewności wynikają również z niewiadomej, czy transfery społeczne zostaną utrzymane, co dalej z kwotą wolną od podatku oraz czy i o ile wzrosną pensje w sektorze publicznym.
Glapiński przyznał także, że ostatnie dwie obniżki (łącznie o 100 pb) były dostosowaniem polityki monetarnej. Ta decyzja została podjęta, ponieważ obniżyła się presja inflacyjna a wzrost gospodarczy w Polsce ochłodził się. Wg nowej projekcji ostatnie ruchy w dół na stopach nie spowodują, że osiągnięcie celu inflacyjnego wydłuży się. Cały czas powrót do celu NBP (2,5 proc.) mieści się w horyzoncie prognozy.
Glapiński jednocześnie nie wskazał, że wczorajsza decyzja nie jest ani przerwą w obniżkach ani końcem cięcia stóp. Przyznał, że decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenia w oparciu o najnowsze dane makro. Dalsze podwyżki będą brane pod uwagę, gdyby proces dezinflacyjny został przerwany.
Prezes NBP ponownie wskazał winnych wysokiej inflacji. winił pandemię. Wg niego to pandemia oraz wybuch wojny w Ukrainie. Powiedział jednocześnie, że wysoką dynamikę cen nie spowodował NBP ani polski rząd i przyznał, że reakcja banku na szoki podażowe była adekwatna co do tempa i miejsca w czasie.
Ponownie podkreślono podczas konferencji niezależność instytucji a jednocześnie nie obyło się bez krytyki ośrodków analitycznych, które prognozowały dużo wyższą, nietrafioną inflację. Pojawił się po raz kolejny zarzut do dziennikarzy, którzy krytycznie wypowiadają się na temat pracy NBP. Glapiński chwalił się skutecznością prognoz analityków banku centralnego.
W pierwszych minutach konferencji prasowej PLN uległ przecenie ale szybko wrócił do ofensywy i ostatecznie widać zdecydowany aprecjacyjny ruch. Notowania USD/PLN obniżyły się do 4,14 a kurs EUR/PLN zniżkował poniżej 4,44. Rynek obecnie nie ma pewności, czy na kolejnych posiedzeniach dojdzie do obniżek. Umocnienie złotego oznacza, że inwestorzy interpretują dzisiejsze słowa prezesa NBP, jako zapowiedz utrzymania obecnego poziomu stóp przez dłuższy czas. Wydaje się, że wypowiedzi Glapińskiego są nacechowane chęcią dalszej walki z inflacją. Widać, że NBP dostrzega wiele niewiadomych, które mogą podbić wskaźniki CPI w przyszłym roku i zaczyna działać wolno i ostrożnie. Instytucja nie chce przesadzić ze skalą łagodzenia polityki monetarnej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne