Na kryptowojnie tracą wszyscy

Opinie   •   17-12-2018 14:08
Po upływie miesiąca od podziału łańcucha bitcoin cash (BCH) wciąż nie widać zwycięzcy starcia Bitcoin Cash ABC i Bitcoin SV. Coraz bardziej widoczny jest przegrany konfliktu – rynek kryptowalut. Wojna w tym świecie, nazywana „Hash War”, zapoczątkowała spadki pozostałych tokenów, a pierwszą ofiarą była najpopularniejsza kryptowaluta – bitcoin, który równo rok temu notował rekordowe szczyty.
Na kryptowojnie tracą wszyscy

Bitcoin cash jest zaprojektowany w ten sposób, że co pół roku jego użytkownicy muszą wprowadzić aktualizację („fork”) ze zmianami zaprojektowanymi przez deweloperów działających w środowisku open-source. Gdy deweloperzy i górnicy współpracują wszystko przebiega bez większych problemów, a aktualizacja nosi miano „soft fork”. W przypadku utrzymującego się konfliktu na skutek zmian dochodzi do rozłamu łańcucha („hard-fork”), sytuacji obserwowanej 15 XI. 

Cena bitcoin cash po szczycie 637 USD w listopadzie zanotowała 37-proc. spadek do 401 USD 14 XI, dzień przed planowanym forkiem. Po podziale BCHABC i BSV są handlowane na giełdach kryptowalut (m.in. Binance, Coinbase). Podczas pierwszych transakcji na giełdzie Binance BCHABC sprzedawany był po 295 USD, a BSV po 90 USD. Wraz z upływem czasu różnica cen ulegała zmniejszeniu, a 6 XII ceny się zrównały, przez krótki okres BSV był nawet droższy niż BCHABC. Aktualnie notowania BCHABC (na wielu giełdach ticker BCH) pozostają przy 80 USD, a BSV przy 70 USD - po 30 dniach wysokiej zmienności i drastycznych zmian w mocy obliczeniowej przypisanej do każdego z łańcuchów cena tych kryptowalut różni się jedynie o 10 USD.

BCH/USD - wykres 1H; Źródło: TMS Connect

Aktualnie konflikt pomiędzy dwoma ugrupowaniami przeniósł się ze sfery cyfrowej („hashwar”) do realnej gospodarki – liderzy grup skupiają się na pozyskaniu partnerów biznesowych. Pozytywne opinie od przedsiębiorców zyskuje zarówno łańcuch na którym opiera się BCHABC, jak również ten będący podstawą BSV. Nie zmienia to jednak ogólnej sytuacji na rynku kryptowalut – na skutek obaw o konsekwencje hard-forka notowania bitcoina, a w ślad za nim całego rynek kryptowalut, rozpoczęły ruch w dół, napędzany negatywnym sentymentem panującym wśród inwestorów. W ciągu miesiąca cena bitcoina spadła o połowę, do 3150 USD; podobny spadek zaliczyła kapitalizacja rynku kryptowalut (z 210 mld USD do 105 mld USD). Od początku roku stanowi to spadek notowań bitcoina o 77 proc. (od tegorocznego szczytu ponad 81 proc.), bitcoin cash o 97 proc., a kapitalizacji rynku kryptowalut o 82,5 proc. (od szczytu w styczniu o ponad 87 proc.). 

BTC/USD - wykres 1D; Źródło: TMS Connect

Coraz więcej ekspertów przewiduje koniec bitcoina, a pozytywne informacje ws. rozwoju technologii blockchain nie poprawiają sentymentu inwestorów. Warto jednak pamiętać, że w ujęciu procentowym bitcoin notował już podobne, a nawet większe spadki, które poprzedzały kolejny rajd i ustanowienie nowych rekordów notowań. Nawet jeśli tym razem będzie inaczej (a wcale tak nie musi być) to nie oznacza to końca technologii blockchain. Po pęknięciu bańki internetowej pojawiły się nowe, bardziej dojrzałe firmy, które znalazły zastosowanie technologii przynoszące ogromne zyski – podobnego scenariusza oczekuje wielu ekspertów w przypadku blockchaina. Tyle, że jest to proces długoterminowy, a większość spekulantów chce szybkich, emocjonujących wzrostów – co prawie zawsze kończy się jeszcze szybszymi spadkami. Następująca po nich niechęć do kryptowalut może spowolnić wdrożenie stojącej za nimi technologii, mimo ogromnego jej potencjału.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.