Miało być pięknie, wychodzi jak zwykle

Poranne   •   09-10-2019 10:11
Napięcia na linii USA-Chiny wzrastają, a w inwestorach ginie nadzieja na postęp w negocjacjach zanim te jeszcze się zaczęły. Na rynkach finansowych dominują ponure nastroje, choć bez popadania w panikę, gdyż uczestnicy rynku wyciągnęli wnioski z poprzednich miesięcy – lepiej jest grać fakty niż obstawiać plotki.
Miało być pięknie, wychodzi jak zawsze

Choć na początku tygodnia panował optymizm względem nowej rundy rozmów handlowych (które mają się rozpocząć w czwartek), teraz nadzieje te ulatniają się. Decyzja Waszyngtonu o wpisaniu chińskich firm na czarną listę połączona z odebraniem wiz chińskim oficjelom w związku z łamaniem praw człowieka w Państwie Środka nie buduje pozytywnego klimatu wokół kluczowych negocjacji. Groźby Pekinu o odwecie oraz sygnały, że chińska delegacja planuje pozostać w Waszyngtonie tylko na jedną noc (a zatem nie zostawianie szans na ewentualne przedłużenie rozmów) każe zakładać, że szanse na przełom są bliskie zera. Na tej podstawie trudno jest budować pozycje pro-ryzykowne i inwestorzy pozostają w defensywnym nastawieniu. Rynek akcji ma się słabo, odbija złoto, ale na rynku FX jest względnie stabilnie, choć z przewagą bezpiecznych przystani. Opanowanie inwestorów walutowych nie jest niczym nowym, gdyż w ostatnich miesiącach wielokrotnie można było zaobserwować, że mocniejsze ruchy występują przeważnie na podstawie twardych faktów. Oczekiwania przed negocjacjami handlowymi nie były za wysokie, ale też jedno porozumienie nie zneutralizuje obaw o globalne spowolnienie. Rynek przyjął tryb wait-and-see z domieszką ostrożności.

Funt jest ponownie słaby i oczywiście winny jest brexit. W ostatnich dniach zanosiło się na odmienny scenariusz, biorąc pod uwagę, że ryzyko bezumownego brexitu pod koniec miesiąca zostało wykluczone powziętymi przez brytyjski parlament ustawami. Teraz albo Wielka Brytania uzgodni z UE kolejne przedłużenie, albo w cudowny sposób uda się wypracować nowe porozumienie. Zatem ryzyka dla GBP rozkładały się asymetrycznie. Teoria jak zwykle brutalnie zderza się z rzeczywistością i nieobliczalnością Borisa Johnsona, który upiera się przy dążeniach do przeprowadzenia brexitu 31 października. Oznaczałoby to, że albo zamierza dogadać się z UE w spornych kwestiach (irlandzki backstop), albo nie zamierza respektować woli parlamentu. Po wczoraj wiemy, że szanse na to pierwsze drastycznie spadły. Boris Johnson powiedział kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że jeśli Unia zamierza się upierać za utrzymaniem Irlandii Północnej w unii celnej, porozumienie w sprawie brexitu jest „zasadniczo niemożliwe”. A oczywistym jest, że UE z tego warunku nigdy nie zrezygnuje. Stąd druga opcja (bezumowny brexit wbrew woli parlamentu) zaczyna być niebezpiecznie realna. Mimo to funt nie popada w spiralę wyprzedaży, gdyż większość uczestników rynku wciąż nie chce uwierzyć w to, że Johnson jest zdolny do złamania prawa. Ale premia za ryzyko pozostaje i będzie blokować funta.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.