Kuszenie w marnym stylu

Premier May dramatycznie szuka sposobu popchnięcia do przodu procesu zatwierdzenia umowy brexitu, ale kolejny raz udowadnia, że nie jest mistrzem gry taktycznej. We wtorek May zaprezentowała nowy projekt umowy rozwodowej wraz z poprawkami, które miały ułatwić jej przegłosowanie w parlamencie. Sprawdziła się większość prasowych spekulacji, w tym m.in. obowiązek uzyskania aprobaty parlamentu dla wszelkich postanowień dotyczących wymiany handlowej z UE (w tym zgoda na bezumowny brexit), deklaracja utrzymania spójności regulacji obowiązujących Wielką Brytanię i Irlandię Północną, gwarancja praw obywateli unijnych na Wyspach. Niespodzianką było umieszczenie opcji dla parlamentu, aby mógł głosować nad przeprowadzeniem drugiego referendum, które miałoby mieć miejsce przed ratyfikacją umowy rozwodowej. Warunek: parlament musi najpierw zatwierdzić umowę brexitu. Co w pierwszej chwili rynek GBP odebrał euforycznie jako nadzieja na wyrzucenie całego pomysłu brexitu do kosza, po chwili okazało się marketingową wydmuszką. May chciała skłonić do głosowania nad umową brexitową posłów chcących odwołania brexitu - głosując teraz za umową, zyskują szansę na storpedowanie brexitu później. Nie ma jednak gwarancji, że przy głosowaniu nad referendum znajdzie się wymagana większość. Ponadto referendum nie byłoby powtórką głosowania z 2016 r., ale pytaniem o akceptację brexitu w formie przygotowanie przez rząd May. To nie zamyka drogi, by po referendalnym NIE, rząd nie wróci do pisania nowej umowy rozwodowej.
Sam pomysł referendum rozsierdził brexitowców, a że większość z nich chce po prostu pozbyć się May, ich poparcie za projektem porozumienia jest wątpliwe. May mogłaby jeszcze liczyć na głosy opozycji, ale tutaj też nie popisała się sprytem. Co mogłoby przekonać laburzystów, to przede wszystkim stworzenie unii celnej z UE. Ale to wcześniej było kością niezgody podczas międzypartyjnych negocjacji, a teraz May pominąć Unię celna w elementach umowy rozwodowej. W efekcie do przewidzenia była decyzja szefa Partii Pracy Corbyna, że partia nie poprze projektu. May została osamotniona, a wszyscy już liczą na jej rezygnację. Torysi chcą nowego lidera, laburzyści liczą na przyspieszone wybory. W obu scenariuszach oznacza to wstrzymanie prac nad brexitem prawdopodobnie do ostatniego momentu, czyli października. Z ekonomicznego punktu widzenia to zła wiadomość dla Wielkiej Brytanii i hamulec dla inwestycji. Funt to teraz dyskontuje.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne