Konwencja Demokratów: co znaczy dla rynków?

Opinie   •   17-08-2020 12:29
Dziś startuje Konwencja Partii Demokratycznej, która ma potrwać do czwartku i jej celem jest oficjalne namaszczenie Joe Bidena na kandydata na prezydenta przed wyborami 3 listopada. W poszatkowanym pandemią wyścigu wyborczym mocno skróciła się lista niewiadomych wokół nominata Demokratów, ale wciąż pozostają obszary, które w kolejnych tygodniach dla rynków będą ważne.
Konwencja Demokratów: co znaczy dla rynków?

Konwencja Partii Demokratycznej to zwykle liczne spotkania, zebrania i przemówienia, na których lobbuje się za kandydatami przed ostatecznymi deklaracjami delegatów. W 2020 r. będzie inaczej, gdyż spora część wydarzenia będzie wirtualna. Główny punkt, głosowanie za kandydatem, ma odbyć się w wtorek między 21 a 23 czasu pacyficznego (6-8 rano czasu polskiego).

Przed wybuchem pandemii w wyścigu o nominację prowadzenie zdobył Joe Biden. Na początku czerwca Biden przekroczył minimalny próg 1991 delegatów, aby zapewnić sobie nominację. W ubiegłym tygodniu, 11 sierpnia, Biden ogłosił senator Kamalę Harris jako kandydatkę na wiceprezydenta.

Wybór Harris na wiceprezydenta wyeliminowało ryzyko kandydata o bardziej ekstremalnych poglądach (np. Bernie Sanders, Elizabeth Warren), co mogłoby być potraktowane jako zagrożenie dla wygranej Bidena w wyborach. Aktualnie Biden utrzymuje solidną przewagę nad prezydentem Trumpem. Niedzielny sondaż NBC News/Wall Street Journal dawał mu 9 pkt. proc. przewagi, a średnia ostatnich badań wg RealClearPolitics wskazuje na przewagę 7,5 pkt. proc.

Ale wzmocnienie szans wygranej Bidena może okazać się negatywne dla USD i rynku akcji w USA. Jakkolwiek wymiana gospodarza Białego Domu na Bidena oznacza odbudowę relacji międzynarodowych (stworzenie globalnego, ale mniej agresywnego frontu wobec Chin), to główna uwaga rynków dotyczy potencjalnych zmian w systemie podatkowym. W maju sztab Bidena zaproponował plan inwestycji infrastrukturalny o wartości 1,3 biliona dolarów na przestrzeni 10 lat, który w całości ma być sfinansowany wyższymi podatkami od osób prawnych i osób o wysokich dochodach, w tym cofnięcie obniżek podatków wprowadzonych przez Trumpa dla korporacji (cięcie do 21 proc. z 35 proc.). W perspektywie krótkoterminowej potencjalny wzrost podatków wpłynie negatywnie na oczekiwania wzrostu i nastroje rynkowe, równoważąc wszelkie potencjalne długoterminowe pozytywne skutki wzrostu wynikające z wydatków na infrastrukturę. Biden proponuje też podwyższenie federalnej płacy minimalnej z 7,25 USD do 15 USD – kolejny cios w zyski spółek.

Choć USD od zeszłego miesiąca jest pod narastającą negatywną presją, jej podstawy nie wynikają z pozycjonowania inwestorów pod rezultat wyborów prezydenckich (gołębi Fed, poprawa perspektyw gospodarczych poza USA, porozumienie UE w sprawie funduszu naprawczego). Także po Wall Street nie widać jeszcze, aby inwestorzy wyceniali premię za ryzyko wygranej Bidena. Możliwe, że rynki czekają na ostateczne uformowanie się programów wyborczych po konwencji Demokratów i Republikanów (24-27 sierpnia). Dodatkowo wakacyjny charakter sierpniowego handlu może mieć wpływ na opóźnienie procesu zabezpieczania przed ryzykiem do czasu, aż wróci regularna płynność.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.