Kalendarium 06 I - 10 I

Rynek oczekuje, że administracja Trumpa będzie dążyła aby obniżka podatków (zgodna z TCJA) była trwała. Znaczące zmiany będą jednak wymagały zgody Kongresu. Mimo, że Republikanie mają przewagę, nie wykluczone, że rekordowy poziom długu i deficytu może odegrać kluczową rolę w negocjacjach nad ostateczną ustawą podatkową. Zatem zmiany, które zostaną ostatecznie przyjęte, mogą być bardziej umiarkowane niż te, które były proponowane w kampanii wyborczej.
W przypadku polityki handlowej i celnej – tutaj zmiany mogą być bezpośrednio wprowadzane przez rozporządzenia wykonawcze prezydenta. Propozycje Trumpa stawek 60 proc. na chińskie towary oraz 10 proc. na pozostałe produkty mogą negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy i zwiększyć presję inflacyjną. Wyliczenia Bloomberga wskazują na wzrost CPI o 2,5 proc. oraz spadek amerykańskiego PKB o 0,5 proc. Pełna agenda prezydenta-elekta wciąż nie jest do końca sprecyzowana, co stwarza ryzyko nieprzewidzialnych skutków dla inwestorów.
Jeśli chodzi o deregulacje – tutaj mogą potencjalnie skorzystać producenci ropy oraz gazu. Trump teoretycznie może znieść wstrzymanie zatwierdzeń nowych zezwoleń na gaz ziemny, które zostały nałożone przez administrację Bidena. Beneficjentami może też być szeroko pojęty sektor finansowy. Zmniejszenie obciążeń regulacyjnych prawdopodobnie przyczyni się do wzmocnienia sektora bankowego. Wzrośnie również aktywność w zakresie fuzji oraz przejęć. Deregulacje mogą także być korzystne dla przemysłu farmaceutycznego oraz biotechnologicznego, kiedy finalnie przyspieszenia nabierze proces zatwierdzania nowych leków. Dodatkowo rynek technologiczny oraz szeroko pojęty obszar kryptowalut wiąże mocne nadzieje z nową władzą.
Indeksy giełdowe od momentu wyników wyborów w USA (początek listopada) do pierwszego tygodnia grudnia zyskiwały. Okres przedświąteczny jak również noworoczny, przyniósł jak na razie umiarkowaną korektę spadkową. Nastroje zostały popsute przez dość „jastrzębie” nastawienie Fed, który oczekuje mniej obniżek stóp w porównaniu do wrześniowej projekcji, kiedy to nie wiadomo było, kto tak naprawdę będzie sprawował władzę w Stanach Zjednoczonych.
Na wykresie kontraktu opartego o SP500 rysuje się jedna z bardziej powszechnych formacji technicznych odwracających (w teorii) dominującą tendencję (przynajmniej na jakiś czas). Mowa tu o „głowie z ramionami”. Kluczowa pod kątem analizy wykresu, wydaje się być nieudana próba wyjścia kontraktu na nowe maksima tuż przed świętami. Szybkie „zgaszenie” kilkudniowych wzrostów spowodowało, że notowania ponownie znalazły się przy ważnej barierze 5850 – 5900 pkt. Coraz bardziej realna staje się zniżka w kierunku strefy 5700 – 5660 pkt.
Zanim jednak Trump w pełni obejmie władzę w USA, musimy poczekać kilka tygodni. Wcześniej rynek będzie zwracał szczególną uwagę na przyszłotygodniowe dane NFP, które malują się jako główny punkt programu kolejnych kilku dni sesyjnych.
Poniedziałek, 6 stycznia 2025
- Polska - Święto Trzech Króli - dzień wolny
- 02:45 Chiny Indeks Caixin PMI dla usług
- 09:50 Francja Indeks PMI dla usług fin.
- 09:55 Niemcy Indeks PMI dla usług fin.
- 10:00 Strefa Euro Indeks PMI dla usług fin.
- 10:30 Strefa Euro Indeks Sentix
- 10:30 Wlk. Brytania Indeks PMI dla usług fin.
- 14:00 Niemcy Inflacja konsumencka wst.
- 15:45 USA Indeks PMI dla usług fin.
- 16:00 USA Zamówienia na dobra bez środków trans. fin. (m/m)
- 16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku fin. (m/m)
- 16:00 USA Zamówienia w przemyśle (m/m)
Wtorek, 7 stycznia 2025
- 08:00 Wlk. Brytania Indeks cen nieruchomości - Halifax (m/m)
- 08:45 Francja Inflacja konsumencka wst.
- 11:00 Strefa Euro Inflacja konsumencka wst.
- 11:00 Strefa Euro Stopa bezrobocia
- 14:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin)
- 14:30 USA Handel zagraniczny
- 14:30 Kanada Bilans handlu zagranicznego (CAD)
- 16:00 USA Raport ISM dla usług
- 16:00 USA Liczba wakatów wg JOLTS
- 16:00 Kanada Indeks Ivey PMI s.a.
Środa, 8 stycznia 2025
- 08:00 Niemcy Zamówienia w przemyśle
- 08:45 Francja Indeks zaufania konsumentów
- 08:45 Francja Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR)
- 11:00 Strefa Euro Koniunktura gospodarcza
- 11:00 Strefa Euro Inflacja producencka
- 13:00 USA Wnioski o kredyt hipoteczny
- 14:15 USA Raport ADP
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów paliw
- 20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC
Czwartek, 9 stycznia 2025
- USA - Żałoba narodowa - dzień wolny
- Chiny Handel zagraniczny
- Chiny Nowe kredyty (CNY)
- Chiny Podaż pieniądza M2 (r/r)
- 02:30 Chiny Inflacja CPI (r/r)
- 02:30 Chiny Inflacja PPI (r/r)
- 08:00 Niemcy Handel zagraniczny
- 08:00 Niemcy Produkcja przemysłowa
- 11:00 Strefa Euro Sprzedaż detaliczna
- 13:30 USA Raport Challengera
- 15:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
- 16:00 USA Zapasy hurtowników (m/m)
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów gazu
- 18:40 USA Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin)
- 19:30 USA Wystąpienie szefa Fed z Kansas City (Jeffrey Schmid)
Piątek, 10 stycznia 2025
- 08:45 Francja Produkcja przemysłowa (m/m)
- 08:45 Francja Wydatki konsumentów (m/m)
- 14:30 Kanada Sytuacja na rynku pracy
- 14:30 USA Sytuacja na rynku pracy
- 14:30 Kanada Pozwolenia na budowę domów (m/m)
- 16:00 USA Raport Uniwersytetu Michigan wst.
- 19:00 USA Liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne