Inflacja, jen i gospodarka: USDJPY traci prawie 1%

Specjalne   •   29-11-2024 09:53
Premier Japonii, Shigeru Ishiba, zaprezentował dodatkowy budżet o wartości 13.9 biliona jenów (92 mld USD), którego celem jest wsparcie gospodarki oraz pomoc gospodarstwom domowym dotkniętym rosnącymi kosztami życia. Nowy plan polityczny zakłada przekształcenie gospodarki w model oparty na wzroście płac przewyższającym inflację oraz na intensywnych inwestycjach.
Inflacja, jen i gospodarka: USDJPY traci prawie 1%

Główne założenia budżetu:

  • 5.75 bln jenów na rozwój gospodarki i wsparcie regionów,
  • 3.39 bln jenów na działania przeciwinflacyjne,
  • 4.79 bln jenów na politykę społeczną i bezpieczeństwo.

Premier zobowiązał się także do podwojenia dotacji dla obszarów wiejskich dotkniętych depopulacją i stagnacją gospodarczą. Dodatkowo planowane są świadczenia dla osób odczuwających skutki wysokich cen żywności i paliw oraz inwestycje w infrastrukturę chroniącą przed klęskami żywiołowymi.Rząd Ishiby, który utracił większość w ostatnich wyborach, opiera się na współpracy z opozycyjną Demokratyczną Partią Ludową, szczególnie w kwestiach podatkowych. Mimo niskiej popularności premiera, ryzyko jego odwołania przed wiosną 2025 roku wydaje się niewielkie.

Japonia zmaga się jednak z ogromnym długiem publicznym wynoszącym ponad 250% PKB, co budzi krytykę ze strony ekspertów za brak realistycznych planów osiągnięcia równowagi budżetowej w 2025 roku. Doradcy finansowi sugerują ograniczenie wydatków w przyszłorocznym budżecie. Ishiba podkreśla znaczenie sojuszu z USA, szczególnie w obliczu zmiany administracji w Waszyngtonie, oraz stawia na dialog z Chinami w celu zmniejszenia napięć. Podczas szczytu APEC w Peru premier spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednak nie doszło do planowanego spotkania z prezydentem-elektem USA, Donaldem Trumpem. Premier został również skrytykowany za wizerunkowe błędy dyplomatyczne, takie jak nieobecność na zdjęciu grupowym z powodu korków.

Tokijski wskaźnik CPI w listopadzie wzrósł do 2.6% (z 1.8% w październiku), a core CPI (bez świeżej żywności i energii) osiągnął 2.2%, przewyższając prognozy wynoszące 2.1%. Inflacja utrzymująca się powyżej celu Banku Japonii (2%) zwiększa spekulacje dotyczące możliwej korekty polityki monetarnej. Te dane wzmocniły jena, co spowodowało spadek kursu pary walutowej USD/JPY. W październiku 2024 roku indeks produkcji przemysłowej wzrósł o 3.0% m/m, osiągając 104.3. W porównaniu z październikiem 2023 roku zanotowano wzrost o 1.6%. Indeks dostaw zwiększył się o 2.8% m/m i 0.6% r/r, natomiast indeks zapasów spadł o 0.1% m/m oraz 1.4% r/r. Wskaźnik relacji zapasów obniżył się o 1.4% m/m i 0.9% r/r, co sugeruje poprawę równowagi między produkcją a popytem.

Wykres dzienny USDJPY, źródło: TradingView

Kurs pary walutowej USD/JPY traci dziś niemal 1%, schodząc poniżej kluczowej średniej 100-okresowej EMA i osiągając poziom 150.13. Czynniki wpływające na ten ruch to między innymi różnice w polityce monetarnej oraz zmiany w rentownościach obligacji. Spread między 1-roczną rentownością obligacji amerykańskich a stopą procentową w USA wynosi obecnie -0.385%, podczas gdy analogiczny spread dla Japonii wynosi +0.234%. Prognozy cięcia stóp procentowych przez FED kontrastują z zapowiedziami Banku Japonii, który rozważa podwyżkę stóp w najbliższej przyszłości. Taka perspektywa czyni japońską walutę bardziej atrakcyjną, co dodatkowo wpływa na spadek wartości dolara względem jena.

Wykres dzienny futures na SP500 oraz Nikkei225(w USD), źródło: TradingView

Z perspektywy inwestorów zagranicznych, szczególnie amerykańskich, japoński indeks Nikkei225, liczony w USD, może wydawać się bardziej atrakcyjny w porównaniu do kontraktów na SP500. Indeks SP500 znajduje się zaledwie 0.5% od swojego historycznego maksimum, podczas gdy Nikkei225 w USD wciąż ma ponad 12% do osiągnięcia ATH. To wskazuje na potencjalnie większą przestrzeń do wzrostu japońskiego rynku, zwłaszcza w kontekście stabilizującej się gospodarki i możliwego umocnienia jena.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.