GBP: wciąż w cieniu brexitu

Sytuacja płynnościowa rynku w okresie międzyświątecznym zachwiała funtem. W poniedziałek obserwowaliśmy silne wzrosty z 1,2680 USD do 1,2810. Tak dużej dziennej zmienności nie widzieliśmy od 12 grudnia. Na początku ubiegłego miesiąca GBP/USD spadł do 20-miesięcznych minimów, co z pewnością było bolesnym rezultatem dla części rynku i później mogło też stać za próbami poprawy wyniku pod rozliczenia na koniec roku. Naruszenie technicznym oporów w rejonie 1,2660/00, a potem na 1,2750 podsycało rajd funta. Ale wraz z powrotem handlu do regularności i z pomocą gorszego sentymentu okołorynkowego widzimy dynamiczną realizację zysków z ruchu wzrostowego.
Odsuwając na bok huśtawkę z ostatnich dni, obecnie inwestorzy skupiają uwagę na sprawie brexitu. W kolejnych dniach należy się spodziewać licznych komentarzy z brytyjskiej sceny politycznej związanych z głosowaniem nad projektem porozumienia z UE, które ma się odbyć 14 stycznia. Debata nad projektem wystartuje 7 stycznia wraz z powrotem Izby Lordów do obrad.
Do tego czasu pozostają nam artykuły prasowe. W niedzielę The Observer doniósł, że czołowi posłowie prowadzą międzypartyjne rozmowy, których celem jest uniknięcie scenariusza no-deal, w przypadku gdyby projekt rządu May upadł w parlamencie. Według informacji gazety w grę wchodzi odroczenie terminu brexitu z 29 marca nawet do lipca. Chaotyczny charakter rozwodu z UE jest największym czynnikiem ryzyka ciążącym na GBP, więc eliminacja takiego scenariusza jest argumentem za rajdem ulgi, choć z uwagi na wyjątkowe warunki handlu 31 grudnia z dystansem podchodzimy do interpretacji skali ostatnich wzrostów GBP.
Jesteśmy zdania, że oponenci poza krytyką pomysłu May nie mają nic innego do zaoferowania, a z pewnością żaden inny dokument porozumienia nie zostanie zaakceptowany przez UE (wielokrotne stwierdzenia oficjeli z Brukseli, że aktualny projekt porozumienia jest jedynym poddawanym negocjacjom). Rząd May z jednej strony stara się o modyfikacje języka dokumentu w odniesieniu do procedury backstopu, z drugiej chce wytłumaczyć parlamentarzystom, że rozwiązanie, choć dalekie od idealnego dla Wielkiej Brytanii, jest w gruncie rzeczy jedynym możliwym.
Prawdopodobne jest, że projekt porozumienia polegnie w pierwszym głosowaniu w parlamencie, ale w dalszym ciągu może przejść w drugim podejściu po modyfikacjach. Krytyka May w szeregach Torysów nie jest spójna i widać sprzeczne koncepcje. Finalnie strach przed byciem winnym chaotycznego brexitu może skłonić do poparcia projektu. Warunki backstopu są kluczowym argumentem w uzyskaniu poparcia północnoirlandzkiej partii DUP i tutaj rola rządu, by uzyskać pewne ustępstwa od Brukseli (przynajmniej na poziomie ogólnego języka w załączniku do projektu). W Partii Pracy sprzeciw wobec powtórzenia referendum jest większy niż wobec projektu May, więc aby uniknąć no-deal nie pozostaje więcej opcji. Teoretycznie w grę wchodzi też odwołanie brexitu (jednostronnie przez Wielką Brytanię, ale UE nie będzie się sprzeciwiać).
W rezultacie wachlarz opcji zawiera tylko trzy scenariusze (porozumienie May, no-deal, odwołanie brexitu) i z perspektywy wyceny GBP akceptacja porozumienia zdaje się niedoszacowana. Problem w tym, że zanim uzyskamy konkretne przekonanie, że sprawy pójdą w dobrą stronę, politycy są w stanie jeszcze raz wprowadzić zamęt. To podtrzymuje popyt na instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem załamania GBP i trzyma walutę nisko.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne