GBP: rynek wycenia pierwszą podwyżkę latem 2022 roku

Opinie   •   14-09-2021 14:13
Para walutowa EUR/GBP w ostatnich kilku tygodniach porusza się w szerokim przedziale 0,85 – 0,86. Brak było w ostatnim czasie impulsów kierunkowych. Niepewność związana z pandemią nadal pozostaje wysoka. Co prawda zniesienie ograniczeń wpływa pozytywnie na gospodarkę, to jednak wysoka liczba zakażeń daje do zrozumienia, że pandemia jeszcze się nie zakończyła. Nadal istnieje obawa, że sytuacja może ponownie się pogorszyć.
GBP: rynek wycenia pierwszą podwyżkę latem 2022 roku

W ostatnim czasie na „Wyspach” urosła inflacja. Bank Anglii zakłada (tak jak większość kluczowych instytucji), że to zjawisko przejściowe. W tym momencie niepewność prognoz jest stosunkowo wysoka ze względu na nietypową sytuację. Dlatego też, oczekiwania co do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii są rozbieżne. Patrząc na swapy widać, że rynek wycenił pierwszy wzrost kosztu pieniądza na początek lata 2022 roku. Z kolei stawki FRA również mocno wzrosły w ostatnim czasie. W przypadku analityków Bloomberg-a widzimy większą ostrożność. Część z nich szacuje pierwszy ruch dopiero na II połowę przyszłego roku. Dlatego też od dłuższego czasu na EUR/GBP widzimy ruch boczny choć ze strony BoE w ostatnim czasie można było usłyszeć nieco bardziej jastrzębie komentarze. 

Inflacja CPI i bazowa w UK, źródło: Bloomberg

Kontrakt na przyszłą stopę procentową (FRA GBP 6x12), źródło: Bloomberg

 

Na sierpniowym posiedzeniu BoE stwierdził, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie rosła. W 2022 roku może jednak spaść w kierunku celu inflacyjnego (2 proc.). W związku z tym prezes instytucji wyraził opinię, że nie ma powodów do zmiany dotychczasowego nastawienia w polityce monetarnej. Rada utrzymała całkowitą wielkość zakupów obligacji (stosunkiem głosów 7 do 1). Skup papierów z rynku prawdopodobnie i tak zakończy się pod koniec roku, ponieważ cel zakupowy w wysokości 895 mld GBP zostanie do tego czasu raczej osiągnięty. BoE dał również do zrozumienia, że istnieje potrzeba działania w przyszłości ze względu na ożywienie gospodarcze i wyższa dynamikę cen. Instytucja zasygnalizowała, że w horyzoncie prognozy (3 lat) konieczne będzie umiarkowane zacieśnienie polityki monetarnej o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami banku. Bank podkreślił, że nie zawaha się działać, jeśli jego prognozy inflacyjne będą zagrożone. 

Nie zapominajmy, że ryzyko brexit-u nadal istnieje. Temat ten może ponownie wysunąć się na pierwszy plan, kiedy pandemia odpuści. Kiedy COVID-19 stął się tematem globalnym, trudno powiedzieć jak w tym czasie brexit wpłynął na gospodarkę UK. Ryzyko to nie powinno być całkowicie lekceważone. Punkty sporne między UE a Wielka Brytania ponownie ujrzą światło dzienne w przyszłości. 

Wykres EUG/GBP, interwał tygodniowy, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.