GBP: prężenie muskułów na starcie negocjacji

UE proponuje umowę handlową w formie rozszerzonego porozumienia o wolnym handlu zawartego z Kanadą, ale z dwoma warunkami: porozumieniem w sprawie równych warunków w zakresie podatków, subsydiowania z budżetu i norm środowiskowych oraz dostępu do brytyjskich wód połowowych. W zamian UE oferuje „ambitne i kompleksowe nowe partnerstwo” bez ceł i ograniczeń ilościowych z ułatwieniami w handlu celnym i usługowym, transporcie lotniczym, handlu energią i bezpieczeństwie. Takie partnerstwo wydaje się prawdopodobne i wygodne, biorąc pod uwagę dotychczasową bliską integrację przemysłu i usług Wielkiej Brytanii i UE.
Boris Johnson mierzy w rozwiązanie kanadyjskie bez dodatkowych opcji, odrzucając przyjęcie unijnych standardów dotyczących „ochrony konkurencji, subwencji, ochrony socjalnej, środowiska naturalnego” i oferując jedynie coroczny przegląd dostępu do wód rybackich Wielkiej Brytanii. Jeśli UE się nie zgodzi, Wielka Brytania oferuje umowę handlową na wzór tej zawartej z Australią, co w gruncie rzeczy oznacza przyjęcie zasad Światowej Organizacji Handlu z pobocznymi umowami w tych kwestiach, której zapisy WTO nie obwiązują.
Jest oczywistym, że z politycznych pobudek obie strony chcą zacząć od mocnego nakreślenia stanowiska z próbą przeforsowania najbardziej korzystnego dla siebie rozwiązania. UE jest w uprzywilejowanej pozycji, by stawiać żądania, szczególnie że musi pokazać, że wystąpienie z UE nie jest procesem łatwym i przyjemnym. Z kolei premier Johnson walczy w nadziei, że UE w ostatniej chwili ugnie się i przyjmie przynajmniej część z brytyjskich warunków.
Brak zgodności na wstępie negocjacji nie jest dla nikogo zaskakującym, jednak przypomina o premii za ryzyko polityczne, z którym będzie się musiał mierzyć funt. Ubiegłotygodniowy rajd napędzany brakiem obniżki stopy procentowej wyczerpał się, a przypomnienie o ryzyku związanym z procesem brexitu uwalnia presję na realizację zysków.
W dłuższym terminie podtrzymujemy optymistyczne zapatrywanie na funta, gdyż nie zakładamy, aby różnica zdań między UE i Wielką Brytanią miała doprowadzić do technicznego twardego brexitu w 2021 r. Jeśli ostatnie lata czegoś nas nauczyły, to tego, że unijni i brytyjscy politycy nie szczędzą sobie ostrych i stanowczych komentarzy, ale pomimo tego negocjacje brexitu idą do przodu. I w tym leży największa szansa dla funta. Po wyborach zniknęło ryzyko braku decyzyjności aparatu władzy. Rząd Johnsona nie może teraz zrzucać winy za potencjalny chaos w negocjacjach na opozycję. BoJo może i chce dopełnić złożonej obietnicy rozstania się z UE w tym roku, ale racjonalną decyzją jest przedłużenie okresu przejściowego. Ryzyko technicznego twardego brexitu od 2021 r. jest dużo mniejsze niż rynek obecnie dyskontuje. Usunięcie tych obaw oznacza ponowny napływ do Wielkiej Brytanii kapitału, który uciekł w reakcji na wynik brexitowego referendum.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne